Zprávu pro iDNES.cz potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Oba turisté pocházeli z Plzeňska, podle Reuters jde o sedmadvacetiletého muže a šestatřicetiletou ženu.
Ojedinělý incident, říká konzulka v Tiraně„Stala se tragédie, kterou zatím považujeme za ojedinělý incident. Albánská policie to vyšetřuje a pracuje na tom. My od nich informace získáváme postupně. Vše je v počáteční fázi,“ uvedla pro iDNES.cz česká konzulka v Albánii Radka Calábková. Oblast, kde byli zabiti čeští turisté, není extrémně nebezpečná. „Je to oblíbené místo, kam jezdí turisté jak z České republiky tak z Polska,“ dodala. Ambasáda v poslední době neřešila žádné případy okradení českých turistů. |
„Stalo se to poblíž města Škodra (Skadar), kde je hodně kempů. Nyní společně s českou policií kontaktujeme rodiny obětí, abychom jim informaci sdělili a ony se mohly obrátit na náš zastupitelský úřad v Tiraně,“ uvedla dále Lagronová.
S místními úřady bude třeba vyjednat i převoz těl zpět do vlasti. „To ale zatím není možné, protože policie případ vyšetřuje,“ podotkla mluvčí.
Policie našla auto v horách v národním parku Thethi nedaleko tábořiště. V karosérii byly stopy po střelbě. Uvnitř byla automatická zbraň, v okolí vyšetřovatelé nalezli zásobníky a dvě nábojnice.
„Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi,“ řekl Reuters policejní mluvčí. Oběti byly podle něj okradeny.
Češi si albánské hory oblíbili |
Podle albánské tiskové agentury NOA našla policie v autě otisky prstů, které zřejmě patří jednomu z útočníků. Tím mohl být podle albánských médií najatý místní průvodce nebo stopař a celá akce byla pravděpodobně předem připravená. Policie už v souvislosti s vraždou vyslechla 30 lidí.
Policie také podle agentury AFP uvedla, že dvojice byla ve vozidle s českou poznávací značkou na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena.
Albánský národní park Thethi je v poslední době mezi českými turisty velmi oblíbený, ročně jich tam zamíří několik stovek včetně organizovaných zájezdů cestovních kanceláří (rozhovor s šéfem CK Mundo čtěte zde).
Střelné zbraně jsou mezi Albánci velmi rozšířené. Ve zdánlivě neobydlených albánských horách lze bez problémů najít i prázdné patrony. Při masových protestech v roce 1997 totiž vyrabovali Albánci zbrojní sklady. Odhaduje se, že do oběhu se tehdy dostalo kolem 650 tisíc střelných zbraní i s municí, z nichž většinu schovávají Albánci stále v domácnostech (více v reportáži zde).
V srpnu roku 2001 ve stejné oblasti poblíž vesnice Lotaj zmizela trojice mladých Čechů. Jejich těla se nikdy nenalezla navzdory rozsáhlému pátrání a několika českým expedicím, které se do oblasti vydaly hledat jakékoliv stopy po zmizelých.
Albánská vláda v té době dokonce vypsala odměnu 40 tisíc dolarů za informaci vedoucí k nalezení Čechů. Bohumil Pavelka, otec dvou zmizelých mladíků, se dokonce kvůli pátrání obrátil na albánskou drogovou mafii (více si přečtěte zde).