Uvězněného gaye „léčili“ za Franka elektrošoky, teď dostal odškodnění

  14:50aktualizováno  14:56
Španělský soud přiřkl Antoniu Ruizovi odškodnění ve výši čtyř tisíc eur (přes 100 tisíc korun) za to, že ho frankistický režim v 70. letech věznil kvůli jeho homosexuální orientaci. Ruiz strávil ve vězení, kde ho "léčili" elektrošoky, tři měsíce.
V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo. Ilustrační foto.

V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ruiz je prvním Španělem, kterého vláda za podobné příkoří odškodnila. "Jsem přesvědčen, že se mi podobného odškodnění dostalo jako prvnímu člověku ve Španělsku, a možná i v Evropě nebo na světě. Cítím obrovské potěšení, že spravedlnosti bylo učiněno za dost," řekl po zveřejnění soudního verdiktu padesátiletý Ruiz.

V Německu už se dříve soudili homosexuálové, kteří byli zavřeni v nacistických koncentračních táborech, ale náhrady se jim nedostalo, napsal španělský list El Mundo.

Frankův režim

Francisco Franco vládl Španělsku od roku 1939 až do své smrti v roce 1975. Režim, který historici označují jako klerofašistický, byl charakteristický tvrdým přístupem k menšinám. Zákony prosazovaly velmi konzervativní roli ženy ve společnosti - její místo bylo hlavně v rodině a v péči o děti. Ženy se nesměly stávat soudkyněmi, za mimomanželské vztahy jim hrozilo vězení. Až do 70. let potřebovala žena ke zřízení bankovního účtu souhlas svého otce nebo manžela. V roce 1954 byl přijat zákon, který definoval jako trestné činy pedofilní i homosexuální chování, a také prostituci.

Zdroj: Wikipedie

Ruiz, původem z Valencie, je prezidentem asociace bývalých vězňů, kteří trpěli pod nadvládou Franciska Franka kvůli své sexuální orientaci.

"Po třiceti letech od dekriminalizace homosexuality tak naše menšina konečně získává zpět svou důstojnost, o kterou nikdy neměla přijít tak ponižujícím způsobem," reagovalo sdružení v oficiálním vyjádření.

Muže udala policii v roce 1976 jeptiška, která žila v domě s rodinou Ruizových. Tehdy sedmnáctiletý Ruiz ve vězení strávil celkem 94 dní.

Podle tehdejšího práva byli homosexuálové společensky nebezpeční vyvrhelové a žalář měl jejich sexuální orientaci napravit.

"Byla to doba elektrošoků. Homosexuály se snažili ‚léčit‘ tím, že mu promítali obrázky mužů a žen a proud do něj pustili, kdykoli se na plátně objevil muž," popsal hrůzné zážitky Ruiz. Po návratu z vězení byl více něž rok ve vyhnanství.

Asociace bývalých vězňů bojuje za odškodnění svých členů od roku 2004. V soudní při je momentálně dalších 185 lidí, kteří zažili kvůli své homosexuální orientaci během Frankova režimu útlak.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Polský premiér do Jeruzaléma nepojede, Netanjahu ho urazil

Polský premiér Mateusz Morawiecki na bezpečnostní konferenci v Mnichově (17....

Polský premiér Mateusz Morawiecki zrušil cestu do Jeruzaléma, na summitu visegrádské čtyřky s Izraelem jej příští týden...

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz