Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Útoky na Evropu plánují teroristé, kteří v ní žili. Cílem může být Berlín i Paříž

  • 284
V severozápadním Pákistánu se podle agentů západních zpravodajských služeb cvičí desítky radikálních muslimů, kteří jsou občany evropských zemí. Právě oni by prý mohli osnovat teroristické útoky v Evropě. Ohrožená je prý Eiffelova věž nebo nádraží v Berlíně.

Teroristé z Al-Kajdy cvičí Evropany, protože se mohou volně pohybovat po starém kontinentu a jeho městech. Tito radikálové jsou často pákistánského původu a mají vztahy k Británii a dalším evropským zemím.

Na kmenových územích Pákistánu, nad kterými ústřední moc nemá plnou kontrolu, se v táborech islámských radikálů vycvičují také Čečenci, Uzbekové, Arabové a Turci, mezi kterými se ocitl i bývalý pilot stíhaček turecké armády.

"To vám ukazuje, že někteří lidé, kteří sem přicházejí, mají dobré vzdělání," citovala AP vysokého představitele pákistánských tajných služeb ISI.

Bezpečnostní opatření zpřísnilo i Česko

SEZNAM TERČŮ

Americká televizní stanice Fox News s odvoláním na nejmenované představitele západních tajných služeb uvedla, že existuje seznam terčů možných atentátů. Kromě jiných míst je na něm prý například luxusní hotel Adlon v Berlíně, televizní věž na berlínském náměstí Alexanderplatz a pařížská katedrála Notre-Dame. O seznamu prý informoval jistý německo-pákistánský občan, který byl vyslýchán americkými vojáky v Afghánistánu.

Americké ministerstvo zahraničí v neděli varovalo své občany cestující do Evropy před možnými teroristickými útoky. (více o varování USA čtěte zde)

Američané mají být opatrní především při návštěvách veřejných míst. Česko už oznámilo, že přijalo preventivní bezpečnostní opatření, například na letišti Praha-Ruzyně. (o českých opatřeních čtěte zde)

Hrozba se nicméně podle ministerstva vnitra ani policie Česka přímo netýká. Varování pro své občany ve Francii a v Německu vydala i britská vláda. Zvýšila přitom stupeň teroristické hrozby z "obecného" na "vysoký".

Americké varování je obecné a nezmiňuje žádnou zemi. Varuje před činností sítě Al-Kajda a příbuznými organizacemi, které prý dál plánují útoky v Evropě.

Francouzi dnes shodou okolností zadrželi muže, kterého podezřívají z několika výhrůžek pumovým atentátem v Paříži v poslední době. Policisté asi 50letého muže zatkli v Meudonu na okraji Paříže. Za falešný pumový poplach hrozí ve Francii až dva roky vězení a pokuta 30 tisíc eur (750 tisíc korun).