Zraněná letuška se stala symbolem útoků v Bruselu, po roce chce zase létat

  15:21aktualizováno  15:21
Fotografie zraněné indické letušky Nidhi Chaphekarové se stala symbolem teroristických útoků v Bruselu. Chaphekarová přesně po roce od tragických událostí pro server CNN zavzpomínala na samotný útok, ale i čekání na pomoc a měsíce léčby. Ve středu se vrátila do Bruselu, kde uctila památku obětí útoků.

Fotografie zraněné indické letušky Nidhi Chaphekarové se stala symbolem teroristických útoků v Bruselu. | foto: Profimedia.cz

Chaphekarová si na osudný den pamatuje s až pozoruhodnou přesností. Jako letuška měla 22. března 2016 absolvovat let do Newarku ve státě New Jersey. Den předtím přiletěla do Bruselu z Bombaje. Nic nenasvědčovalo tomu, že se schyluje k tragickým událostem. Chaphekarová dorazila na hlavní bruselské letiště. O pár sekund později budovou otřásl první výbuch.

Vzpomínka na útoky v metru

Trvalou připomínkou, že každý den je třeba žít naplno, se pro Sophii, dívku původem z Tchaj-wanu, staly loňské teroristické útoky v Bruselu. Kolem ní samotné tehdy smrt u schodů ze stanice metra Maalbeek prošla velmi těsně.

Loni to v soupravě metra na Maalbeeku vypadalo, že všichni v mobilech čtou zprávy o dění na bruselském letišti, vzpomíná Sophie. "Vystoupila jsem a když jsem se dostala ke spodnímu konci schodů, pamatuji si jen obrovský hluk za sebou, vlna horka mě srazila na zem a všechno bylo na vteřinu oranžové," popisuje dívka. Vyběhla do schodů a do protější budovy, kde začala shánět pomoc. "Až na toaletě, kam jsem si šla umýt krev z rukou, jsem zjistila, že mám černý obličej a hodně spálené vlasy, jako bych zrovna vylezla z komína," pokračuje.

Na ulici pak viděla zkrvavené lidi se zraněními, která byla horší než její. "Pak nás evakuovali. Brečet jsem ale začala, až když jsem se konečně dostala do bytu, dozvěděla se o obětech a uvědomila si, jak snadno jsem to mohla být i já," dodává Sophie.

Zdroj: ČTK

Odvážná letuška chtěla pomáhat zraněným, její kolegové a kolegyně ji však zadrželi. „Lidé začali utíkat všemi směry. Ti, kteří nemohli najít cestu k východu, utíkali směrem k nám. Plakali a křičeli,“ vzpomíná. Na útěk se dala i ona, běžela směrem ke skulptuře od Oliviera Strebellea, která zdobila hlavní odletovou halu. V tu chvíli ji na zem srazil druhý výbuch, píše CNN.

„Letěla jsem několik metrů. Dopadla jsem na nohy a pak jsem zkolabovala,“ popisuje 41letá letuška. „Koukala jsem kolem, ale kvůli kouři nebylo nic vidět,“ vypráví. Nemohla se postavit na nohy. Do jedné ze sedaček jí pomohl až voják, který zasahoval v místě útoku. Měla těžké popáleniny a zranění nohou. Když čekala na ošetření, snažila se povzbudit ostatní přeživší.

O dvě a půl hodiny později ji jedna ze sanitek přivezla do nemocnice v Antverpách. Lékařům poskytla kontakt na svého manžela. Věděla, že zprávy o útocích se rychle dostanou domů do Indie. Nechtěla, aby si o ni její nejbližší dělali starosti. V tu chvíli netušila, že rodina už dávno ví, co se jí stalo. Mnohá média totiž použila fotografii zraněné letušky jako hlavní snímek při informování o útocích v Bruselu.

Umělý spánek a ztráta paměti

Lékaři Chaphekarovou uvedli do umělého spánku. Dlouho ji nemohli stabilizovat. Problém dělal hlavně chirurgy přehlédnutý kus kovu, který se na rentgenových snímcích tvářil jako kost. Z umělého spánku se probudila až v polovině dubna. Zprvu netušila, jak se v nemocnici ocitla. Až o pár dní později se jí začala vracet paměť.

Fotogalerie

Tehdy poprvé spatřila svou fotografii z útoků. Nemohla uvěřit, jak bezbranně na ní působí. „Jako letuška jsem zvyklá nejprve pomáhat ostatním. V tu chvíli jsem se však cítila bezmocná, nebyla jsem schopná pomáhat,“ popisuje.

Rychle se šířící snímek vyfotila Gruzínka Ketevan Kardavaová, která byla v době útoků také na letišti. Obě ženy se po několika měsících spojily a před středečním výročím se osobně setkaly. Kardavaová vzpomíná, že po útocích vyfotila 11 snímků. Fotka Chaphekarové se nejprve sdílela na sociálních sítích, o pár hodin později už opanovala většinu světových médií.

Nidhi Chaphekarová na pietní akci v Bruselu.

Nidhi Chaphekarová na pietní akci v Bruselu.

Rekonvalescence nebyla pro Chaphekarovou lehká. „Bylo to těžké. Nemohla jsem chodit. Každý den jsem se musela prát s novým problémem. Řekla jsem si však, že se nevzdám,“ popisuje. I rok po útocích ji stále čeká několik operací. Je však odhodlaná se vrátit zpět do práce. „Je to moje vášeň. Až budu zdravá, chci zase létat,“ tvrdí.

Ve středu se osobně účastnila pietních akcí v Bruselu. Minutu ticha držela přímo na zdejším letišti, kde před rokem málem přišla o život.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Protivládní i provládní demonstrace. Hongkongské protesty pokračují

Demonstrantka drží v ruce ceduli s nápisem: „Hongkongská policie se nás všechny...

V hongkongském přístavu se v sobotu sešli prodemokratičtí demonstranti i stoupenci místní vlády k další demonstracím....

Nový americký think tank chce konec válek USA. Platí ho Soros

Válka v Iráku (2003)

Mezinárodní vztahy založené na diplomacii místo sankcí a bomb. Konec věčným vojenským dobrodružstvím Spojených států....

Sebevražedný atentátník zabil v Kábulu 63 lidí, mezi nimi i děti

Zraněný muž v nemocnici po explozi v Kábulu, která zabila desítky osob.

Sobotní útok sebevražedného atentátníka na svatbě v Kábulu si vyžádal 63 mrtvých a 182 zraněných, oznámilo afghánské...

Najdete na iDNES.cz