Srovnání satelitních snímků před a po zásahu americké základny íránskou raketou | foto: Reuters

PŘED A PO: Satelitní záběry ukázaly škody na americké základně po útoku

  • 420
Terčem íránského útoku se v noci na středu staly dvě americké základny v Iráku. Nově zveřejněné satelitní snímky ukazují, jak základny vypadaly před útokem a po něm. Teherán uvedl, že na ně ze svého území odpálil více než tucet balistických střel. Poškozeno je několik budov a ranvej.

Pentagon potvrdil, že Íránci útočili na leteckou základnu Ajn al-Asad v centrálním Iráku a základnu v kurdském Irbílu na severu.

Fotogalerie

Satelitní snímky zobrazují část zařízení v Ajn al-Asadu, které balistické střely zasáhly. Některé objekty v něm jsou vážně poškozeny.

CNN napsala, že poškozeny jsou čtyři budovy. Také se podle snímků zdá, že jedna střela zasáhla i ranvej letecké základny.

Podle prohlášení íránské armády na zem dopadlo 22 raket. Z nich 17 zasáhlo základnu Ajn al-Asad. Zbylých pět střel spadlo na sídlo sil mezinárodní koalice vedené USA v Irbílu. Dvě rakety nevybuchy.

Íránská státní tisková agentura po útoku napsala, v Iráku zemřelo 80 „amerických teroristů“. Toto tvrzení ale následně popřel americký prezident Donald Trump. Podle něj se útok obešel bez ztrát na životech.

Íránská „facka“. Na americké základny v Iráku dopadly balistické střely

Středeční útok byl odvetou za zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého Američané usmrtili minulý pátek u letiště v Bagdádu. Rakety opakovaně dopadly i do ostře střežené zelené zóny v iráckém hlavním městě. Ve čtvrti se nacházejí vládní budovy a diplomatické mise včetně velvyslanectví USA.

V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi NATO, pět policistů se vrací zpět do České republiky.