Zemřu za Alláha, křičel útočník v Paříži. Radikalizoval se ve vězení

  10:46aktualizováno  17:24
Francouzská prokuratura zveřejnila další detaily ze sobotního útoku na pařížském letišti Orly. Útočníkem byl 39letý Ziyed Ben Belgacem, který byl v minulosti několikrát soudně trestán a strávil pět let ve vězení. Zde se pravděpodobně radikalizoval. Při útoku na letišti křičel, že přišel zemřít ve jménu Alláha.

Útok na letišti Orly byl podle pařížského prokurátora Francoise Molinseho pouze vyvrcholením nebezpečné sobotní cesty Belgacema napříč Paříží. Už časně ráno se dostal do sporu s policistou, který ho na severu francouzské metropole zastavil kvůli běžné dopravní kontrole. Belgacem údajně nedodržel předepsanou rychlost. Strážníkovi při kontrole vzal zbraň a postřelil ho, píše CNN.

Radikál útočil na letišti ve Francii. Vzal zbraň vojačce, při zásahu zemřel

Muž nasedl zpět do automobilu a vydal se do centra. Několik minut strávil v baru ve Vitry-sur-Seine na jihovýchodě města. Zde z neznámých důvodů čtyřikrát vystřelil ze zbraně, kterou ukradl policistovi. Nikoho nezranil. Z baru posléze utekl a zapomněl zde svůj mobilní telefon. Krátce předtím zřejmě volal příbuzným. „Udělal jsem něco stupidního,“ sdělil jim.

Po útěku z baru ukradl auto a vydal se na letiště Orly. Dorazil tam krátce po osmé hodině ráno. Vyzbrojen byl kradenou pistolí a také blíže neupřesněnou nádobou s plynem. V 8:22 přistoupil k rezervistce, která společně s kolegy dohlížela na bezpečnost na letišti. Levou rukou ji chytil kolem krku, v pravé držel pistoli, kterou jí přiložil na spánek.

Smrt ve jménu Alláha

Mladou vojačku využil jako živý štít. Situace si během pár sekund všimli její kolegové. Belgacem je donutil, aby odhodili zbraně a dali ruce nad hlavu. „Jsem tu, abych zemřel ve jménu Alláha. Budou tady mrtví!“ zakřičel v jednu chvíli. Rezervistka se s ním začala prát, Belgacem se jí během šarvátky pokusil vzít její automatickou útočnou pušku FAMAS.

Fotogalerie

Útočník srazil vojačku na kolena. Situace využili její kolegové a Belgacema několika výstřely zabili, uvádí The Guardian. Nikdo nebyl díky jejich rychlému zásahu zraněn. Molinse později na tiskové konferenci popsal, že celý incident na letišti trval asi dvě minuty. Ocenil postup vojáků.

Belgacem měl podle vyšetřovatelů bohatou kriminální minulost. V hledáčku policie několikrát skončil zejména kvůli drogám a ozbrojené loupeži. V roce 2009 byl odsouzen k pětiletému trestu vězení.

Právě za mřížemi se podle dosavadního vyšetřování radikalizoval, podobně jako desítky dalších stoupenců radikálního islámu (více o radikalizaci muslimů ve vězení zde). Kontakty s islamisty udržoval i na svobodě.

Dům Belgacema prohledávala policie v listopadu 2015 po sérii teroristických útoků v Paříži (více o útocích zde). Po sobotním incidentu na letišti Orly skončil ve vazbě Belgacemův otec, bratr a bratranec. Všichni se přihlásili dobrovolně. Otce propustili vyšetřovatelé v noci na neděli. V oblasti, kde zastřelený muž žil, policie v sobotu provedla velký zátah. Podrobnosti k němu však vyšetřovatelé neuvedli.

Pro nové teroristy je vraždění cílem, všechny neuhlídáme, říká analytik

Případ začal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku. Tým vyšetřovatelů nyní musí stanovit, zda se jednalo o plánovaný teroristický útok, neb čin takzvaného osamělého vlka. Na neděli je naplánována pitva pachatele, při níž soudní lékaři provedou rozbor jeho krve, aby mohli zjistit, zda neobsahuje drogy nebo alkohol.

Belgacemův otec v neděli prohlásil, že syn nebyl islámským radikálem, nýbrž jednal pod vlivem návykových látek. „Můj syn nikdy nebyl terorista. Nikdy se nemodlil. Pije. A pod vlivem alkoholu a marihuany se stávají takové věci,“ řekl otec rozhlasové stanici Europe 1.

Ve Francii to v posledních týdnech nebyl jediný podobný incident. Ve čtvrtek vtrhl ozbrojený student na gymnázium ve městě Grasse a zranil několik lidí. Měl u sebe pušku, dvě pistole a granáty. Podle dosavadního vyšetřování si student vyřizoval účty se spolužáky (více o incidentu zde). Další útočník se v únoru pokusil s mačetou dostat do muzea Louvre. Policisté ho postřelili (více zde).

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Vedro, tekoucí asfalt a výpadky proudu. Města se mění v nehostinná doupata

Hispánské děti dovádí u otevřeného hydrantu na Manhattanu. Ulice New Yorku se v

Dopad klimatických změn na život ve městech bude rozsáhlý. Podle pesimistických předpovědí se například ve Spojených...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Žluté vesty se přidaly ke klimatickému protestu, policie použila slzný plyn

Protest za ochranu klimatu v Paříži (21. září 2019)

V Paříži se v sobotu opět protestovalo. Kromě dalšího protestu hnutí takzvaných žlutých vest se ve městě odehrály i...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz