Zemřu za Alláha, křičel útočník v Paříži. Radikalizoval se ve vězení

  10:46aktualizováno  17:24
Francouzská prokuratura zveřejnila další detaily ze sobotního útoku na pařížském letišti Orly. Útočníkem byl 39letý Ziyed Ben Belgacem, který byl v minulosti několikrát soudně trestán a strávil pět let ve vězení. Zde se pravděpodobně radikalizoval. Při útoku na letišti křičel, že přišel zemřít ve jménu Alláha.

Útok na letišti Orly byl podle pařížského prokurátora Francoise Molinseho pouze vyvrcholením nebezpečné sobotní cesty Belgacema napříč Paříží. Už časně ráno se dostal do sporu s policistou, který ho na severu francouzské metropole zastavil kvůli běžné dopravní kontrole. Belgacem údajně nedodržel předepsanou rychlost. Strážníkovi při kontrole vzal zbraň a postřelil ho, píše CNN.

Radikál útočil na letišti ve Francii. Vzal zbraň vojačce, při zásahu zemřel

Muž nasedl zpět do automobilu a vydal se do centra. Několik minut strávil v baru ve Vitry-sur-Seine na jihovýchodě města. Zde z neznámých důvodů čtyřikrát vystřelil ze zbraně, kterou ukradl policistovi. Nikoho nezranil. Z baru posléze utekl a zapomněl zde svůj mobilní telefon. Krátce předtím zřejmě volal příbuzným. „Udělal jsem něco stupidního,“ sdělil jim.

Po útěku z baru ukradl auto a vydal se na letiště Orly. Dorazil tam krátce po osmé hodině ráno. Vyzbrojen byl kradenou pistolí a také blíže neupřesněnou nádobou s plynem. V 8:22 přistoupil k rezervistce, která společně s kolegy dohlížela na bezpečnost na letišti. Levou rukou ji chytil kolem krku, v pravé držel pistoli, kterou jí přiložil na spánek.

Smrt ve jménu Alláha

Mladou vojačku využil jako živý štít. Situace si během pár sekund všimli její kolegové. Belgacem je donutil, aby odhodili zbraně a dali ruce nad hlavu. „Jsem tu, abych zemřel ve jménu Alláha. Budou tady mrtví!“ zakřičel v jednu chvíli. Rezervistka se s ním začala prát, Belgacem se jí během šarvátky pokusil vzít její automatickou útočnou pušku FAMAS.

Fotogalerie

Útočník srazil vojačku na kolena. Situace využili její kolegové a Belgacema několika výstřely zabili, uvádí The Guardian. Nikdo nebyl díky jejich rychlému zásahu zraněn. Molinse později na tiskové konferenci popsal, že celý incident na letišti trval asi dvě minuty. Ocenil postup vojáků.

Belgacem měl podle vyšetřovatelů bohatou kriminální minulost. V hledáčku policie několikrát skončil zejména kvůli drogám a ozbrojené loupeži. V roce 2009 byl odsouzen k pětiletému trestu vězení.

Právě za mřížemi se podle dosavadního vyšetřování radikalizoval, podobně jako desítky dalších stoupenců radikálního islámu (více o radikalizaci muslimů ve vězení zde). Kontakty s islamisty udržoval i na svobodě.

Dům Belgacema prohledávala policie v listopadu 2015 po sérii teroristických útoků v Paříži (více o útocích zde). Po sobotním incidentu na letišti Orly skončil ve vazbě Belgacemův otec, bratr a bratranec. Všichni se přihlásili dobrovolně. Otce propustili vyšetřovatelé v noci na neděli. V oblasti, kde zastřelený muž žil, policie v sobotu provedla velký zátah. Podrobnosti k němu však vyšetřovatelé neuvedli.

Pro nové teroristy je vraždění cílem, všechny neuhlídáme, říká analytik

Případ začal vyšetřovat prokurátor specializovaný na teroristickou problematiku. Tým vyšetřovatelů nyní musí stanovit, zda se jednalo o plánovaný teroristický útok, neb čin takzvaného osamělého vlka. Na neděli je naplánována pitva pachatele, při níž soudní lékaři provedou rozbor jeho krve, aby mohli zjistit, zda neobsahuje drogy nebo alkohol.

Belgacemův otec v neděli prohlásil, že syn nebyl islámským radikálem, nýbrž jednal pod vlivem návykových látek. „Můj syn nikdy nebyl terorista. Nikdy se nemodlil. Pije. A pod vlivem alkoholu a marihuany se stávají takové věci,“ řekl otec rozhlasové stanici Europe 1.

Ve Francii to v posledních týdnech nebyl jediný podobný incident. Ve čtvrtek vtrhl ozbrojený student na gymnázium ve městě Grasse a zranil několik lidí. Měl u sebe pušku, dvě pistole a granáty. Podle dosavadního vyšetřování si student vyřizoval účty se spolužáky (více o incidentu zde). Další útočník se v únoru pokusil s mačetou dostat do muzea Louvre. Policisté ho postřelili (více zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Hlas Německa v Evropě má být jasně slyšet, míní prezidentka Čaputová

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier hovoří se slovenskou hlavu státu...

Hlas Německa v Evropě by měl být podle slovenské prezidentky Zuzany Čaputové jasně slyšet. Nikdo jiný totiž nemá...

Jste hrubě neloajální. Trump napadl židy v USA, že volí většinou demokraty

Americký prezident Donald Trump hovoří s novináři v Oválné pracovně Bílého...

Americký prezident Donald Trump řekl, že američtí židé, kteří hlasují pro demokratickou stranu ukazují „buď totální...

Nechcete mi prodat Grónsko, nepřijedu, vzkázal Trump dánské premiérce

Trhněte si. Americký prezident Donald Trump gestikuluje na předvolebním...

Americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že odloží schůzku s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Tu...

Najdete na iDNES.cz