STŘEDA 12.ZÁŘÍ 2001
23:34
Na Manhattanu se zřítily zbytky další budovy. Objekt patřil do komplexu Světového obchodního centra v New Yorku, které zničil teroristický útok.
23:28
Ministerstvo zahraničí zatím registruje 13 pohřešovaných českých občanů v USA. "Jejich počet se ale každou chvíli mění," řekl iDNES pracovník na speciální telefonní lince ministerstva.
23:23
Ministři zahraničí 15 členských zemí Evropské unie dnes vyzvali "všechny Evropany", aby v pátek v poledne uctili třemi minutami ticha památku obětí úterních atentátů v USA. Pátek 14. září vyhlásili dnem smutku.
23:12
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík pozdě večer potvrdil v televizi Nova, že NATO nechystá žádnou vojenskou akci v souvislosti s teroristickými útoky na USA. Podrobnosti o jednání NATO.
22:51
Newyorská burza neotevře dřív než v pátek.
22:32
Podle BBC řekl jeden z předních mluvčích afghánského vládního hnutí Taliban, jeho zástupce v Pákistánu Abdul Salam Zaíf, že jeho lidé budou zvažovat vydání Usámy bin Ládina. Podrobnosti ZDE.
22:24
Den po teroristických útocích v USA vyšetřují úřady v Chile záplavu telefonických hrozeb bombových útoků na izraelské diplomatické mise a americké úřady v hlavním městě. Oznámil to chilský ministr obrany.
21:55
Americké úřady zatím nikoho v souvislosti s únosy letadel a útoky nezatkly. Oznámil to ministr spravedlnosti John Ashcroft na tiskové konferenci. CNN hlásí, že všichni, které FBI a policie vyšetřují, jsou pouze zadrženi, nikoli zatčeni. Nesmí být zatím nazýváni ani podezřelými.
21:52
Někteří z únosců letadel, které v úterý zaútočily na americké cíle, byli vytrénováni jako piloti na území Spojených států. Oznámil to americký ministr spravedlnosti.
21:46
Krizový štáb rozhodl, že od čtvrtka nevzlétne žádné letadlo, které nemá naplánovaný let. Týká se to zejména sportovních a soukromých letounů.
21:45
Meziresotní krizový štáb rozhodl, že čeští záchranáři zatím do USA neodletí. Kapacity amerických záchranářů jsou zřejmě dostačující, řekl ministr vnitra Gross. Záchranáři jsou připraveni odletět - ZDE.
21:26
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu se sídlem v Ženevě svolává na počátek příštího týdne naléhavou schůzku šéfů bezpečnosti svých 276 členských leteckých společností. Budou jednat o opatřeních proti únosům letadel v reakci na úterní teroristické útoky na USA.
21:16
NATO v Bruselu oznámilo, že útoky na USA se dají považovat za útok na celou Severoatlantickou alianci, což zavazuje členské státy ke kolektivní obraně. Podrobnosti čtěte ZDE.
21:12
Federální úřad pro letectví povolil ve vzdušném prostoru USA omezený letecký provoz. Původně sliboval od 18:00 SELČ plné obnovení provozu. Nyní vzlétnou pouze letadla, která v úterý kvůli obavám z dalších teroristických útoků na objekty ve Spojených státech nedokončila linkové lety a z bezpečnostních důvodů přistála mimo cílová letiště.
21:08
"Máme věrohodné informace, že cílem úterních teroristických útoků měl být Bílý dům a prezidentovo letadlo Air Force One," řekla mluvčí Bílého domu Claire Buchanová. Vysvětlila, že letoun, který se zřítil na Pentagon, měl spáchat atentát na Bílý dům.
21:02
Americký ministr zahraničí Colin Powell na tiskové konferenci řekl, že už zdaleka nejde o vypátrání a potrestání viníků teroristických útoků, ale o vytvoření mezinárodní koalice proti terorismu. "Byl to útok nejen na Ameriku, ale na celou naši civilizaci," prohlásil.
20:57
NATO, které jedná v Bruselu, zatím neoznámilo konečné znění deklarace, která by otevřela možnost kolektivní ozbrojené odvety kvůli teroristickým útokům na USA. Oficiální znění deklarace se očekává nejdříve kolem 21:00 SELČ.
20:51
Kvůli opatřením proti únosům letadel svolává Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) se sídlem v Ženevě naléhavou schůzku šéfů bezpečnosti 276 členských leteckých společností. Konat se bude pravděpodobně na počátku příštího týdne.
20:48
Náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý po jednání meziresortní komise na ministerstvu vnitra oznámil, že odlet českých záchranářů do USA se odkládá. Jednání se účastnili také ministři obrany Jaroslav Tvrdík, vnitra Stanislav Gross, dopravy Jaromír Schling. - Záchranáři jsou připraveni pomoci
20:44
Oblíbený pražský klub mladých Američanů - Radost FX na Vinohradech - byl v podvečer nezvykle ztichlý. "Jsme zdrceni tím, co se u nás doma stalo," uvedli dva mladí Američané z Bostonu. Měli starost o své blízké a dlouho jim trvalo, než se s nimi telefonicky spojili.
20:38
Policejní prezident Jiří Kolář oznámil, že policie rozšiřuje ostrahu průmyslových objektů, mostů a vodních zdrojů i nádrží. - České podniky posilují ochranu
20:30
Neznámý muž se dnes ráno těsně před zasedáním Bezpečnostní rady dostal do Úřadu vlády, v němž platí kvůli úterním atentátům v USA zvýšená bezpečnostní opatření. Muž prošel hlavním vchodem spolu s policejním prezidentem Jiřím Kolářem a jeho mluvčí Ivanou Zelenákovou. Ochranná služba jej pokládala za člena této skupiny, a proto si ho hned nevšimla. Muž posléze uvedl, že je novinářem na volné noze a v budově Úřadu vlády byl poprvé. Více ZDE.
20:13
Kvůli zpřísněným bezpečnostním opatřením na státních hranicích se na přechodu Cínovec začínají ve směru z Česka tvořit dlouhé kolony kamionů. - Cizince čekají na hranicích kontroly
19:58
Velvyslanectví Spojených států v Praze začne ve čtvrtek opět normálně fungovat. Dnes bylo kvůli teroristickým útokům uzavřeno. "Už se cítíme v bezpečí," řekl velvyslanec USA Craig Stapleton.
19:21
Televizní stanice CNN už několik hodin vysílá jména pasažérů čtyř unesených letadel. - Seznam pasažérů unesených letadel
19:15
Ozbrojení policisté a zvláštní agenti FBI vnikli do jednoho z hotelů v centru amerického Bostonu. Před hotelem Westin-Copley stojí obrněná policejní vozidla, policisté jsou vyzbrojeni slzným plynem a na místě jsou i speciální jednotky se psy určenými k vyhledávání výbušnin. Podle očitých svědků vše nasvědčuje tomu, že jde o zatčení osob podezřelých z podílu na teroristických atentátech v New Yorku a ve Washingtonu.
19:08
Prezident Václav Havel o útoku na USA telefonicky hovořil s režisérem Milošem Formanem, který byl očitým svědkem masakru v samotném centru New Yorku. "Volal jsem některým přátelům do Ameriky. Nejdéle jsem mluvil s Milošem Formanem, který mi referoval, jak on to celé prožíval. Přijížděl k Manhattanu, kde bydlí, když se to celé stalo," řekl Havel.
19:03
NATO jedná o vzájemné pomoci v případě napadení jednoho z členů aliance. Rozhoduje se o použití článku 5 alianční smlouvy, který zavazuje členy včetně České republiky ke kolektivní obraně. - NATO jedná o společné obraně
18:57
Na ministerstvu vnitra se sešla meziresortní komise, jednání se účastní ministři obrany Jaroslav Tvrdík, vnitra Stanislav Gross, dopravy Jaromír Schling a náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý. "Po schůzce by mělo být jasné, kdy letadlo se záchranáři odletí do Spojených států," uvedl Šedivý. Tisková mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková dodala, že o odletu letadla musí jako poslední rozhodnout ministerstvo zahraničí. - Kynologové čekají na instrukce