Stud a hanba. Německo po útoku v Halle vášnivě debatuje o antisemitismu

  8:46aktualizováno  15:56
Německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová potvrdila, že útok v německém městě Halle byl pravicově extremistickým teroristickým činem. Podle kancléřky Angely Merkelové nemá antisemitismus v Německu žádné místo. Někteří němečtí politici obviňují protiuprchlickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), že svojí rétorikou přispívá k růstu antisemitismu v zemi.

Svědci natočili přestřelku v německém Halle (9.10.2019) | foto: Reuters

„Jako miliony lidí v Německu jsem šokována a sklíčena zločinem, který byl ve středu spáchán v Halle,“ řekla Merkelová. „Jsme šťastní za každou synagogu, každou židovskou komunitu a všechny židy v naší zemi,“ dodala s tím, že zástupci státu musí zakročit proti nenávisti a násilnostem zaměřeným proti lidem.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Německo k solidaritě s židovskými obyvateli. „Dnešek je dnem studu a hanby,“ uvedl Steinmeier, podle něhož musí Německo převzít odpovědnost za židovskou komunitu.

Německý neonacista zabíjel na svátek židů u synagogy. Střelbu si natáčel

Někteří němečtí politici, včetně bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), viní z podílu na vzestupu antisemitismu v zemi AfD. Svou rétorikou podle nich politici tohoto protestního a protiimigračního uskupení napomáhají šíření nenávisti k Židům. 

AfD podobná tvrzení jasně odmítla. Šéfka jejích poslanců Alice Weidelová uvedla, že lidé, kteří odporný zločin zneužívají k hanobení politické konkurence, rozdělují společnost a oslabují její demokratický základ. Samotný útok AfD odsoudila jako „monstrózní zločin“.

Předseda Ústřední židovské rady Josef Schuster zkritizoval německé policejní autority, že neposkytly synagoze dostatečnou ochranu během oslavy Jom Kipuru, nejsvětějšího dne židovského kalendáře. 

Minuty hrůzy. Židé v synagoze v Halle čekali, zda k nim neonacista pronikne

„Pokud by policie stála před synagogou, pak by tento muž byl odzbrojen před tím, než by mohl zaútočit na další lidi,“ řekl Schuster rádiu Deutschlandfunk. 

Podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka chtěl střelec z Halle spáchat masakr, když se rozhodl zaútočit na synagogu. Šlo podle něj o teror. V autě střelce se našly čtyři kilogramy výbušnin. Ještě dnes soud rozhodne, zda na něj uvalí vazbu.

Manifest nenávisti

Na internetu se objevil manifest, který zřejmě napsal pachatel útoku v Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce nepřátel bílých - hlavně židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V „manifestu“ složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. „Manifest“ obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil střelec v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Fotogalerie

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na helmě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Podle platformy zhruba 35minutové video zhlédlo kolem 2 200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník neúspěšně snaží dostat do synagogy v Halle, kde v tu dobu bylo přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Pachatel, který opakovaně nadává na židy a „arabáče“, podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník.

Svou druhou oběť, kterou se stal muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník poté střílel i na další lidi. Některým z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Popírač holocaustu chtěl oslovit široké publikum

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil.

Antisemitismus v Evropě je neúnosný, mladí židé chtějí houfně emigrovat

Deník Bild označil Ballieta za neonacistu, který na úvod videa z útoku popřel holocaust. Podle listu svůj „manifest“ napsal v angličtině, aby snáze oslovil i mimoněmecké publikum. Text prý nese název The plan (Plán). 

Balliet v něm uvažuje o nejlepším způsobu masakru v synagoze, zmiňuje ale i možnost útoku na mešitu nebo objekt levicového hnutí Antifa. Používá nenávistný výraz krajní pravice „sionisty okupovaná vláda“. Dokument končí výzvou k masovému vraždění židů. 

Bild se proto domnívá, že střelba na kolemjdoucí byla náhražkou za nezdařený záměr zabíjet židy. 

Autoři: ,
Témata: útočník

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Možná přijde i brexit. Začíná summit EU, o němž se neví, jak skončí

Dva týdny před odchodem Británie z Evropské unie se ve čtvrtek v Bruselu sejdou evropští lídři k jednání, jemuž bude...

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz