Stud a hanba. Německo po útoku v Halle vášnivě debatuje o antisemitismu

  8:46aktualizováno  15:56
Německá ministryně spravedlnosti Christine Lambrechtová potvrdila, že útok v německém městě Halle byl pravicově extremistickým teroristickým činem. Podle kancléřky Angely Merkelové nemá antisemitismus v Německu žádné místo. Někteří němečtí politici obviňují protiuprchlickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), že svojí rétorikou přispívá k růstu antisemitismu v zemi.

Svědci natočili přestřelku v německém Halle (9.10.2019) | foto: Reuters

„Jako miliony lidí v Německu jsem šokována a sklíčena zločinem, který byl ve středu spáchán v Halle,“ řekla Merkelová. „Jsme šťastní za každou synagogu, každou židovskou komunitu a všechny židy v naší zemi,“ dodala s tím, že zástupci státu musí zakročit proti nenávisti a násilnostem zaměřeným proti lidem.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval Německo k solidaritě s židovskými obyvateli. „Dnešek je dnem studu a hanby,“ uvedl Steinmeier, podle něhož musí Německo převzít odpovědnost za židovskou komunitu.

Německý neonacista zabíjel na svátek židů u synagogy. Střelbu si natáčel

Někteří němečtí politici, včetně bavorského ministra vnitra Joachima Herrmanna (CSU), viní z podílu na vzestupu antisemitismu v zemi AfD. Svou rétorikou podle nich politici tohoto protestního a protiimigračního uskupení napomáhají šíření nenávisti k Židům. 

AfD podobná tvrzení jasně odmítla. Šéfka jejích poslanců Alice Weidelová uvedla, že lidé, kteří odporný zločin zneužívají k hanobení politické konkurence, rozdělují společnost a oslabují její demokratický základ. Samotný útok AfD odsoudila jako „monstrózní zločin“.

Předseda Ústřední židovské rady Josef Schuster zkritizoval německé policejní autority, že neposkytly synagoze dostatečnou ochranu během oslavy Jom Kipuru, nejsvětějšího dne židovského kalendáře. 

Minuty hrůzy. Židé v synagoze v Halle čekali, zda k nim neonacista pronikne

„Pokud by policie stála před synagogou, pak by tento muž byl odzbrojen před tím, než by mohl zaútočit na další lidi,“ řekl Schuster rádiu Deutschlandfunk. 

Podle německého nejvyššího státního zástupce Petera Franka chtěl střelec z Halle spáchat masakr, když se rozhodl zaútočit na synagogu. Šlo podle něj o teror. V autě střelce se našly čtyři kilogramy výbušnin. Ještě dnes soud rozhodne, zda na něj uvalí vazbu.

Manifest nenávisti

Na internetu se objevil manifest, který zřejmě napsal pachatel útoku v Halle. Píše v něm, že chce zabít co nejvíce nepřátel bílých - hlavně židů. O dokumentu informovala na twitteru Rita Katzová, šéfka firmy SITE Intelligence Group, která monitoruje internetové aktivity pravicových extremistů a džihádistů.

V „manifestu“ složeném z trojice dokumentů ve formátu PDF jsou jako další možné cíle zmíněni muslimové a levicově zaměření lidé. „Manifest“ obsahuje mimo jiné fotografie zčásti podomácku vyrobených zbraní, munice a výbušnin, které skutečně použil střelec v Halle. I proto dokument vytvořený zřejmě 1. října podle magazínu Spiegel po prvním přezkoumání němečtí vyšetřovatelé hodnotí jako autentický.

Fotogalerie

Na internetu se objevilo také video samotného útoku. Atentátník ho pomocí kamery umístěné na helmě přenášel na platformě Twitch, která slouží především k online sledování počítačových her. Podle platformy zhruba 35minutové video zhlédlo kolem 2 200 lidí, než bylo smazáno.

Na záznamu je mimo jiné vidět, jak se útočník neúspěšně snaží dostat do synagogy v Halle, kde v tu dobu bylo přes 50 lidí. Původní údaje hovořily až o 80 věřících slavících nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Pachatel, který opakovaně nadává na židy a „arabáče“, podle listu Die Welt zaznamenal i moment, kdy zezadu čtyřmi ranami zastřelil ženu, která šla zřejmě náhodou kolem synagogy a stěžovala si, že jeho auto blokuje chodník.

Svou druhou oběť, kterou se stal muž v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem, pachatel zastřelil, přestože ho prosila o život. Útočník poté střílel i na další lidi. Některým z nich mohlo zachránit život i to, že se střelci některé podomácku vyrobené zbraně porouchaly. Video zachycuje také přestřelku s policií, při níž byl útočník zraněn na krku.

Popírač holocaustu chtěl oslovit široké publikum

Podezřelým z útoků je sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet, který byl krátce po činech zadržen. Podle Spiegelu žil s matkou v sasko-anhaltské vesnici Benndorf. Sousedé o něm tvrdí, že byl odtažitý a nikdy je nezdravil.

Antisemitismus v Evropě je neúnosný, mladí židé chtějí houfně emigrovat

Deník Bild označil Ballieta za neonacistu, který na úvod videa z útoku popřel holocaust. Podle listu svůj „manifest“ napsal v angličtině, aby snáze oslovil i mimoněmecké publikum. Text prý nese název The plan (Plán). 

Balliet v něm uvažuje o nejlepším způsobu masakru v synagoze, zmiňuje ale i možnost útoku na mešitu nebo objekt levicového hnutí Antifa. Používá nenávistný výraz krajní pravice „sionisty okupovaná vláda“. Dokument končí výzvou k masovému vraždění židů. 

Bild se proto domnívá, že střelba na kolemjdoucí byla náhražkou za nezdařený záměr zabíjet židy. 

Autoři: ,
Témata: útočník

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Britský vrah oklamal Čechy, chytili ho v Rumunsku. Za mřížemi bude 26 let

Tvrdý trest za vraždu z roku 2015 ve středu dostal u londýnského soudu 31letý Shane O’Brien, který více než tři roky...

Trump zrušil sankce, které uvalil na Turecko kvůli invazi do Sýrie

Americký prezident Donald Trump zrušil veškeré sankce, které Spojené státy minulý týden uvalily na Turecko kvůli jeho...

Etiopský nositel Nobelovy ceny míru doma čelí protestům, hrozil podnikateli

Stovky mladých lidí ve středu demonstrovaly proti etiopskému premiérovi a letošnímu vítězi Nobelovy ceny za mír Abiyovi...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz