Útočník z Kodaně před střelbou přísahal věrnost Islámskému státu

  10:45aktualizováno  15:07
Omar Abdel Hamid El-Hussein se před sobotním teroristickým útokem v Kodani přihlásil k Islámskému státu. Policie v souvislosti se střelbou v kavárně a synagoze obvinila další dva lidi, po celém Dánsku se konají pietní akce za dvě oběti útoků.

Omar Abdel Hamid El-Hussein před sobotními útoky přísahal věrnost Islámskému státu. | foto: AP

El-Hussein věrnost k Islámskému státu provolával na svém profilu na Facebooku, uvádí server CNN. Víkend před střelbou mimo jiné vyjádřil obdiv a oddanost vůdci radikálních islamistů. „Slibuji věrnost a poslušnost Abú Bakr al-Bagdádímu, v dobrém i špatném. Nebudu mu odporovat v jeho názorech, pokud nepůjde o zásadní neshody,“ napsal El-Hussein.

Útoky v Kodani

Veden tímto slibem El-Hussein v sobotu nakráčel před kavárnu Krudttönden a během debaty „Umění, rouhačství a svoboda slova“ spustil palbu, při které zemřel režisér dokumentárních filmů Finn Nörgaard, jenž pracoval pro dánskou televizi. Následně se vydal před kodaňskou synagogu, kde zastřelil člena ostrahy. Pak útočníka zabili zasahující policisté.

El-Hussein byl ve svých 22 letech známým recidivistou. Za pobodání mladíka v kodaňském metru byl odsouzen na dva roky. Protože se do celkové doby trestu započítala i téměř dva roky trvající vazba, vrátil se El-Hussein na svobodu po vynesení rozsudku před dvěma týdny. 

Jeho někdejší spolužáci vypověděli, že šlo o inteligentního a impulzivního muže, který se občas choval agresivně, za což nejspíš mohly i drogy. Potomek palestinských přistěhovalců prý rád diskutoval o islámu a netajil se tím, že nemá rád Židy.

Vězeňské úřady v září 2014 rozvědce sdělily, že u El-Husseina vypozorovaly při pobytu ve vazbě změnu chování „směrem k náboženskému extremismu“. „Tajné služby ale neměly důvod v souvislosti s oznámením vězeňských úřadů předpokládat, že muž plánuje teroristický útok,“ tvrdí. 

Pietu narušil podezřelý balíček před kavárnou

Podle policie se v minulosti opakovaně stýkal se členy zločineckých gangů. Dva z nich v pondělí policie obvinila z napomáhání při sobotních útocích. Zadržela je při razii v internetové kavárně. Obhájce jednoho z podezřelých Michael Juul Eriksen uvedl, že zadržení jsou obviněni z toho, že střelci poskytli útočiště a pomohli mu zbavit se zbraně. Vyšetřovatelé se nyní soustředí na hledání svědků, kteří útočníka viděli, a to zejména když byl na cestě k místu prvního útoku.

Před kodaňskou kavárnou v úterý zasahovali pyrotechnici, zkoumali balíček:

V Kodani se v pondělí večer sešlo asi 30 tisíc lidí, aby uctili památku obětí atentátů. Demonstranti dávali najevo odhodlání udržet otevřenou společnost a vyjadřovali podporu místním muslimům. Premiérka Thorning-Schmidtová v projevu k účastníkům piety uvedla, že útok na dánské Židy je „útokem proti Dánsku“. „Chci říct dnes večer všem dánským Židům: nejste sami,“ řekla.

Fotogalerie

Na obou místech útoků truchlící vršili květiny a zapalovali svíčky k uctění památky obou obětí, státní vlajky na budovách úřadů vlají na půl žerdi. Desítky kytic se však vršily i na místě, kde policie zastřelila atentátníka, píše server BBC.

Tichou pietu v úterý ráno narušil nález podezřelého balíčku před kavárnou, kde se v sobotu střílelo. Policie oblast na několik desítek minut evakuovala, informovala agentura Reuters s odvoláním na místní policejní zdroje.

„Kavárna přijala zásilku, která je vzhledem k víkendovým událostem považována za podezřelou,“ sdělil ráno dánské televizi TV2 policista Henrik Stormer. Zanedlouho policie na svém twitterovém účtu oznámila, že experti přivolaní do kulturního střediska Krudttönden výbušniny v zásilce neobjevili.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Maďarsko se ujalo stovek uprchlíků z Venezuely. Ale s maďarskými kořeny

Venezuelané odcházejí do zahraničí hledat lepší práci, své děti zanechávají...

Maďarsko přijalo asi tři stovky uprchlíků z Venezuely, která zažívá hlubokou politickou a ekonomickou krizi. Program...

Najdete na iDNES.cz