V Londýně zabíjel Brit Khalid Masood, jeho útok má čtvrtou oběť

  11:48aktualizováno  22:42
Strůjcem středečního útoku u britského parlamentu byl 52letý Brit Khalid Masood. Tajné služby ho v minulosti vyšetřovaly kvůli napojení na islamisty, nebyl však považován za bezprostřední hrozbu. Útok, ke kterému se přihlásil Islámský stát, si vyžádal čtvrtou oběť, zraněním podlehl 75letý muž.

Police odpoledne na tiskové konferenci uvedla, že útočníkem byl 52letý Khalid Masood. Narodil se v britském hrabství Kent. V posledních letech žil v regionu West Midlands. Vyšetřovatelé potvrdili, že v minulosti nebyl prověřován kvůli možnému spáchání teroristického útoku.

Útok u britského parlamentu

Strážcům zákona však nebyl neznámý. Vyšetřován byl například kvůli napadení, vážnému ublížení na zdraví nebo přechovávání zbraní. Poprvé byl Masood odsouzen v listopadu 1983 za poškozování cizí věci. Poslední rozsudek byl nad ním vynesen v prosinci 2003 za držení nože. Nikdy ale nebyl odsouzen za čin vztahující se k terorismu

Policie nyní prověřuje jeho minulost a také jeho styky. Spekuluje se, že útočník bydlel v Birminghamu, kde proběhl v noci na čtvrtek policejní zátah a kde si také útočník půjčil automobil, se kterým zaútočil. V jednom dotazníku o sobě útočník uvedl, že je učitel angličtiny a ženatý otec tří dětí. Tyto informace ale úřady dosud nepotvrdily.

Razie však neprobíhaly jen v Birminghamu a pokračovaly i ve čtvrtek večer. Agentura Reuters s odkazem na policii uvedla krátce před sedmou večer, že zátahy probíhají na několika adresách ve Walesu, Birminghamu i východním Londýně. Policisté zadrželi celkem osm lidí a šest jich je podezřelých ze spáchání teroristického útoku. Podle britských médií policie zatkla tři ženy a pět mužů. Poslední podezřelý byl zadržen ve čtvrtek ráno v Birminghamu.

Policie se obrátila na tiskové konferenci i na veřejnost a vyzvala případné svědky, aby se obrátili na její protiteroristické oddělení s možnými informacemi o Masoodově teroristické činnosti.

Masood ve středu zabil čtyři lidi. Osmačtyřicetiletého policistu Keitha Palmera pobodal u budovy parlamentu. Zraněním z Westminsterského mostu, kde atentátník najel do chodců, podlehli 43letá Aysha Fradeová původem ze Španělska, 54letý americký turista Kurt Cochran a ve čtvrtek v nemocnici i 75letý muž, jehož identita zatím není známa.

Projev premiérky v parlamentu

Útok komentovala ve svém čtvrtečním projevu v parlamentu také premiérka Theresa Mayová. „V minulosti byl útočník vyšetřován MI5 kvůli obavám z napojení na extremisty,“ sdělila poslancům.

Mayová dodala, že muž před středečním útokem nebyl považován za bezprostřední hrozbu. „Byl okrajovou postavou. Případ navíc sahá hluboko do minulosti. V současném hledáčku tajných služeb už nefiguroval,“ vysvětlila. Nefiguruje ani na seznamu osob, u kterých hrozí spáchání teroristického útoku na britském území. Na tomto seznamu MI5 je aktuálně tři tisíce lidí.

Podle premiérky je policie přesvědčena, že jednal sám a že veřejnosti nyní žádné další nebezpečí nehrozí. Mayová potvrdila, že útočníka inspirovala radikální islámská ideologie. Dodala, že v souvislosti s útokem policie zadržela osm lidí.

Fotogalerie

„Celá země chce vědět, kdo je odpovědný za tuto krutost. Běží rozsáhlé protiteroristické vyšetřování, jehož cílem je odhalit o útoku vše, co bude možné, a to včetně přípravy, motivace a toho, zda se na plánování podíleli i další lidé,“ řekla Mayová.

K útoku se odpoledne přihlásil Islámský stát. „Útočník, který včera udeřil před britským parlamentem v Londýně, byl vojákem Islámského státu. Uskutečnil operaci po výzvě k útokům na občany koaličních zemí,“ uvedlo hnutí v prohlášení zveřejněném vlastní agenturou Amak.

Výzva k jednotné Británii

Mayová v projevu vyzvala Brity, aby se nenechali teroristickým útokem zlomit. „Musíme ukázat, že naše hodnoty přetrvají a teroristé nikdy nezvítězí. Musíme také ukázat, že jsme jednotní,“ prohlásila premiérka. Londýnský starosta Sadiq Khan při večerním pietním aktu na Trafalgarském náměstí řekl, že „Londýňané se nikdy nenechají terorem zastrašit“.

Útok si kromě čtyř mrtvých vyžádal i čtyři desítky zraněných. Podle posledních informací je stále v péči lékařů v nemocnici pět lidí, z toho dva jsou v kritickém stavu (aktuální vývoj po útoku můžete sledovat zde). Raněné v nemocnici ve čtvrtek navštívila premiérka.

Mayová zároveň zveřejnila národnosti raněných, mezi kterými je 12 Britů, čtyři Jihokorejci, tři francouzské děti, dva Rumuni, dva Irové, dva Řekové, jeden Polák, jeden Američan, jeden Němec a jeden Číňan. Agentura AP mluvila i o jednom Portugalci. Identita všech zraněných zatím potvrzena nebyla, poznamenala DPA. České ministerstvo zahraničí však potvrdilo, že mezi raněnými nejsou žádní Češi.

Ve čtvrtek odpoledne byl obnoven provoz na Westminsterském mostě, který byl po útoku uzavřen.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Najdete na iDNES.cz