Vyřazená vojenská plavidla se stávají cvičnými terči vcelku běžně. Minulý čtvrtek se jím stala výsadková loď třídy Newport, která byla spuštěna na vodu před téměř půl stoletím. Před pětadvaceti lety byla poslána do výslužby a od té doby odpočívala v Pearl Harboru.
Američané si na ní vyzkoušeli útok na námořní cíle z různých typů zbraní. Loď dlouhou 152 metrů zasáhly nové protilodní rakety Naval Strike odpálené ze vzdálenosti sto kilometrů, čtyři japonské protilodní rakety a několik střel z raketometů HIMARS.
Poslední ránu plavidlu uštědřila americká ponorka USS Olympia, která proti ní odpálila protilodní raketu UGM-84 Harpoon a především torpédo Mk48, které vyřazenou výsadkovou loď zlomilo vedví. Zasažené plavidlo pojmenované po městě ve státě Wisconsin se během hodiny potopilo a kleslo do hloubky čtyři a půl kilometru.
Američané si letos na manévrech RIMPAC 2018, které se konají každý sudý rok u Havajských ostrovů, chtěli otestovat především moderní víceúrovňovou taktiku pro útoky na námořní cíle. Cílem Pentagonu je přesná koordinace námořních, vzdušných, kybernetických a nově i pozemních kapacit.
Do manévrů u Havajských ostrovů se zapojilo celkem pětadvacet států a více než 45 plavidel a dvě stě letadel. Letos se poprvé zúčastnil i Izrael, Vietnam a Srí Lanka. Původně se měla zapojit i Čína, americká vláda však kvůli čínské militarizaci sporných ostrovů v Jihočínském moři pozvánku odvolala. Manévry nicméně zpovzdálí sleduje čínská výzvědná loď.