Usáma před smrtí neměl pistoli. USA se bojí zveřejnit snímky jeho těla

  19:59aktualizováno  20:57
Usáma bin Ládin nebyl ozbrojen střelnou zbraní, když do jeho sídla vniklo americké komando. Před tím, než ho zabili, prý ovšem šéf al-Káidy kladl odpor. Jeho manželka je raněná, ale žije, oznámil v úterý Bílý dům. Washington také zvažuje zveřejnění fotografií mrtvého bin Ládina, ale bojí se reakce veřejnosti.

Reklama v New Yorku na zvláštní vydání magazínu Time (3. května 2011) | foto: AP

Nové detaily o operaci k dopadení nejhledanějšího teroristy zveřejnil v úterý Bílý dům prostřednictvím svého mluvčího Jaye Carneyho. Ten na tiskové konferenci dále prohlásil, že ke kladení odporu není potřeba střelná zbraň. Více podrobností o chování šéfa teroristické sítě al-Káida ale odmítl prozradit.

Smrt bin Ládina

"Čekali jsme velký odpor a setkali jsme se s velkým odporem. V komplexu byla spousta dalších lidí, kteří byli ozbrojeni," sdělil. Dodal, že teroristova manželka navzdory prvotním informacím zásah přežila. "Hnala se ke členovi jednotky a byla střelena do nohy, ale nebyla zabita," přiblížil Carney s tím, že choť byla v době zásahu s bin Ládinem ve stejném pokoji.

Původně se totiž mělo za to, že byla lidský štít a při operaci zemřela. Ve skutečnosti při přestřelce zahynula jiná žena, její totožnost však Američané zatím neprozradili.

Fotografie by mohly vyvrátit spekulace

Carney také odpovídal na dotazy novinářů ohledně zveřejnění fotografií mrtvého bin Ládina. Po snímcích zabitého teroristy volají nejen příbuzní obětí útoků z 11. září 2001, z jejichž zosnování je bin Ládin obviňován, ale takřka celý svět. A zatímco rodiny obětí teroru doufají, že se jim nad fotografiemi uleví, zbytek světa věří, že snímky vyvrátí spekulace obestírající teroristovu smrt.

Fotografie, které byly pořízeny po smrti šéfa al-Káidy, označil Carney jako hrůzné a dodal, že Bílý dům stále zvažuje, zda je zveřejní. To už dříve řekl i poradce amerického prezidenta pro boj s terorismem John Brennan v pořadu televize ABC nazvaném Good Morning America. "Zvažujeme, že zveřejníme další informace, detaily o operaci a různé druhy materiálů, možná i fotografie. Chceme přesně vědět, jakou reakci by mohlo vyvolat zveřejnění těchto informací," řekl.

Snímky jsou velmi ošklivé

Bílý dům kromě toho zvažuje, že zveřejní i videozáběry, které pořídil díky kamerám umístěným na helmách členů speciálního týmu Navy SEALs. "Musíme se ujistit, že se rozhodneme správně. Nechceme zveřejněním určitých věcí kompromitovat potenciální budoucí operace," dodal.

Televize ABC News na svém webu napsala, že členové americké speciální jednotky střelili bin Ládina do hrudi a hlavy. Rána na hlavě je nad jeho levým okem. Američtí činitelé proto váhají se zveřejněním snímku. Snímky by tak zároveň s důkazem o teroristově smrti mohly vyvolat negativní ohlasy a protiamerické nálady ve světě.

Americké komando Navy SEALs zaútočilo v akci nazvané Geronimo na sídlo nejhledanějšího teroristy na světě v noci z neděle na pondělí. Během asi čtyřicetiminutové operace zabilo Usámu bin Ládina a další čtyři lidi, včetně jeho syna Chalída.

Manželka a osm dětí přežilo a je ve vazbě

Geronimo-E KIA

Ve Washingtonu operaci sledovaly živě bezpečnostní špičky USA včetně prezidenta, ministryně zahraničí, viceprezidenta a ministra obrany. V Bílém domě si ale nebyli jisti, že bin Ládin v opevněném sídle skutečně je. A tak když jednotky poznaly teroristu, do Washingtonu vzkázaly: "Geronimo." Po přestřelce pak vyslaly do USA další kódovanou zprávu "Geronimo-E KIA", z čehož E znamenalo Enemy (nepřítel) a KIA je killed in action (zabit v akci).

Dalších dvanáct až patnáct lidí žije, uvedla ABC News. Nejmenovaný člen pákistánských bezpečnostních složek podle agentury Reuters pak prohlásil, že Pákistán drží ve vazbě kolem deseti příbuzných Usámy bin Ládina.

Je mezi nimi zhruba dvanáctiletá dcera teroristy, která potvrdila, že americké komando jejího otce zabilo. Pákistán hodlá kromě ní vyslechnout i jednu z bin Ládinových manželek a asi osm dětí, které v době útoku byly v budově. Poté je pravděpodobně pošle do zemí jejich původu.

Američané je prý nechali na místě, protože se jim porouchala jedna z jejich čtyř helikoptér. V těch dalších, kterými odvezli i tělo bin Ládina, mužské zajatce a některé věci, jež našli v domě, už pro ně nezbylo místo.

Američané pak podle islámských tradic - tedy do čtyřiadvaceti hodin - tělo arciteroristy pohřbili. Aby ovšem nevzniklo nikde poutní místo, mrtvého bin Ládina hodili na neznámém místě do Arabského moře. A právě tento fakt je jedním z bodů, které vyvolávají spoustu konspirativních teorií. Americká vláda zatím spekulace vyvrací analýzou DNA, jež potvrdila, že mužem zabitým v úkrytu v pákistánském Abbottábádu byl skutečně bin Ládin.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Rusko a USA dál závodí ve zbrojení. Putin chce odpovědět na test rakety

Ruský prezident Vladimir Putin na zasedání bezpečnostní rady státu (23.08.2019)

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek na poradě bezpečnostní rady státu nařídil ministerstvům obrany a zahraničí a...

Osmiletý chlapec v Německu se v mámině autě projížděl po dálnici a naboural

ilustrační snímek

Osmiletý hoch z německého města Soest si ve čtvrtek po půlnoci vypůjčil auto své matky a vydal se na projížďku. Dojel...

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Advantage Consulting, s.r.o.
LAKÝRNÍK VE STROJÍRENSTVÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 21 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz