USA zařadí íránské gardy na seznam teroristů

  15:36aktualizováno  16:37
Americká vláda zařadí Íránské revoluční gardy mezi teroristické organizace. Na seznam "prokletých" se tak poprvé dostávají oficiální ozbrojené složky suverénního státu. USA chtějí Írán potrestat za jaderný program a za podporu rebelů v Iráku a Afghánistánu.

Členové Íránských revolučních gard pochodují v Teheránu | foto: Profimedia.cz

Zařazení Íránských revolučních gard na seznam má mít především ekonomické účinky. Vládě USA umožní blokovat majetky gard a rušit finanční operace, které zahraniční firmy s gardami provádějí.

"Každý, kdo s těmito lidmi obchoduje, bude muset rychle přehodnotit svou činnost," citovaly Washington Post anonymní americký zdroj. "Zvyšuje se tím riziko pro lidi, kteří až dosud ignorovali sankce. Omluva pro obchodování s těmi lidmi mizí," dodává.

Je jen málo věcí, se kterými by byly USA v případě Íránu spokojeny. Těch, které jim vadí, je naopak mnoho: Íránu vyčítají podporu šíitských milicí v Iráku, Talibanu v Afghánistánu, Hizballáhu v Libanonu a radikálních organizací v Palestině. Vedle toho je tu jaderný program, který se pomocí sankcí OSN nepodařilo zastavit.

Podle BBC stojí za přiřazením gard k teroristickým organizacím ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Zřetelně jí došla trpělivost, protože v posledních měsících se pokoušela spíš o diplomatická jednání s Íránem.

Otázkou prý pouze bylo, zda označit za teroristické celé gardy, které mají 125 tisíc členů, nebo pouze jejich elitní část al-Kuds. Volba nakonec padla na celou organizaci.

Předehra k útoku?
Otázka je, jestli se USA u ekonomických sankcí zastaví. Prezident Íránce varoval už minulý týden. "Když vás chytíme, jak se (v Iráku) chováte nekonstruktivně, budete muset zaplatit," prohlásil na tiskové konferenci.

Jak vysokou cenu? Komentátorka Robin Wrightová ve Washington Post napsala, že neokonzervativní kruhy považují čtrnáctiměsíční úsilí Riceové za mrhání časem a volají po vojenském zásahu.

Na jejich straně údajně stojí viceprezident Dick Cheney, který se podle komentátora Dana Froomkina "snaží podkopat diplomatické pokusy Riceové na Blízkém východě ve prospěch více agresivní a militaristické politiky".

Podle blogu Steva Clemonse The Washington Note má Cheney pocit, že prezident bere diplomatická jednání s Íránem příliš vážně. Může se ho proto pokusit natlačit do situace, kdy kývne na bombardování Íránu.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

Vyráběl novičok, teď ruský vědec dostal padáka. Kvůli obvinění z pedofilie

Ruský vědec Vladimir Uglev, který přiznal podíl na tvorbě jedu novičok, na...

Ruský vědec Vladimir Uglev, který se veřejně přiznal ke spolutvorbě jedu novičok, přišel o práci kvůli pomluvám z...

USA chtějí další základny. V Polsku, i na ostrově, kde umírají uprchlíci

Radar, který je součástí systému protiraketové obrany USA. Podobný měl být...

Spojené státy zvažují postavit či udržet své vojenské základny v dalších nejméně třech zemích. Kromě Polska a Iráku i v...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz