Údajný sériový vrah Khalil Wheeler-Weaver

Údajný sériový vrah Khalil Wheeler-Weaver | foto: Essex County Prosecutor's Office

Nejsi sériový zabiják, že? napsala dívka z legrace před smrtí svému vrahovi

  • 115
Před soudem v USA stanul sériový vrah Khalil Wheeler-Weaver, který během několika měsíců připravil o život tři ženy. Všem obětem tvrdil, že jim zaplatí za sex, ale posléze je uškrtil. Policii na jeho stopu dovedla až rodina poslední oběti, která si s vrahem dopisovala. „Doufám, že nejsi sériový zabiják,“ napsala mu před osudnou schůzkou.

Dvacetiletá studentka Sarah Butlerová si půjčila klíče od matčina karavanu s tím, že se chce během školního volna sejít se svým kamarádem. Nezmínila však, že onoho „přítele“ potkala na internetu, kde jí nabídl 500 dolarů (12 tisíc korun) za sex. Už jednou se s ním setkala, tentokrát plánovala obchod naplnit.

„Nejsi sériový zabiják, že ne?“ napsala Butlerová muži krátce předtím, než se za ním vydala. Jenže právě tím Khalil Wheeler-Weaver byl. Prokurátoři na začátku listopadu podle listu The Independent oznámili, že třiadvacetiletý muž čelí obvinění ze zabití tří žen a z pokusu o vraždu čtvrté.

13.listopadu 2019 v 20:16, příspěvek archivován: 14.listopadu 2019 v 13:42

These are the 3 KNOWN victims of serial killer Khalil Wheeler-Weaver. Black women are being killed and kidnapped. Stay safe. https://t.co/4dpuNW1V79

Butlerová byla jeho poslední obětí. Než se 22. listopadu 2016 setkali v Montclairu ve státě New Jersey, Wheeler-Weaver si na internetu vyhledal, jaké drogy podat oběti před znásilněním či jak vyrobit domácí jed. Policie objevila dívčino tělo o deset dní později v přírodní rezervaci. Butlerovou uškrtil.

Podle vyšetřovatelů se Wheeler-Weaver zaměřil na mladé černošské ženy, které si kvůli tíživé životní situaci přivydělávaly prostitucí. Myslel si, že takové oběti nebudou nikomu chybět. „Vnímal je jako méněcenné lidské bytosti,“ uvedl letos v říjnu asistent státního zástupce okresu Essex Adam Wells.

Poté, co Butlerová zmizela, její rodina a přátelé zorganizovali pátrací akci, která nakonec úřady dovedla k identifikaci Wheeler-Weavera jako hlavního podezřelého v případu, v rámci kterého policie několik měsíců nacházela těla jeho obětí v opuštěných domech a motelech na severu New Jersey.

Policie se s vrahem setkala hned u první vraždy

Ačkoli Wheeler-Weaver přiznal, že se s každou obětí krátce před jejím zmizením setkal, popírá odpovědnost za jejich smrt. Jeho právníci poukazují na to, že se oběti „samy dostaly do zranitelného postavení“. Wheeler-Weaver navíc s vyšetřovateli spolupracoval, což by viník podle právníků neudělal.

Policie objevila jeho první údajnou oběť, devatenáctiletou Robin Westovou, v opuštěném domě v Orange 1. září 2016. Její tělo bylo silně ohořelé a identifikace trvala dva týdny. Wheeler-Weaver se tehdy policii nabídl jako svědek. Podle vyšetřovatelů byl velmi „klidný a nápomocný“. Tvrdil, že ženu vzal na večeři a posléze ji vysadil nedaleko místa činu.

Během vyšetřování ale zmizela další žena. Třiatřicetiletou Joanne Brownovou objevili dělníci v dalším opuštěném domě v listopadu 2016. Ústa a nos měla přelepené lepicí páskou, vrah ji uškrtil její bundou. V tu chvíli se policii ozvala žena, známá jen jako „T.T.“, která Wheeler-Weaverovi unikla jen tak tak.

Vrah se nachytal na léčku, za policií přišel sám

Také ona čekala, že dostane zaplaceno za sex, místo toho ale útočník tehdy těhotnou ženu svázal, zalepil jí ústa páskou, znásilnil ji a málem uškrtil. Pomocí lži se jí však podařilo uprchnout. Policie se ale podle ní údajně zajímala více o její nelegální prostituci, než o pokus o její vraždu.

Ženy v Chicagu uškrtily těhotnou dívku, z jejího těla vyřízly dítě

Týden poté, co oběť T.T. ohlásila napadení, se Wheeler-Weaver sešel s Butlerovou a uškrtil ji. Rodina a přátele ale prošli dívčinu komunikaci na internetu a nastražili na pachatele léčku. 

V aplikaci Tagged vytvořili falešný profil, nabídli sex za peníze a nalákali Wheeler-Weavera přímo do náruče policie.

Vyšetřovatelé posléze v jeho telefonu objevili řadu důkazů, které ho spojily s oběťmi. Ačkoli policie pachatele obžalovala už v únoru 2017, soud začal až tento rok. Poslední stání se uskutečnilo minulý týden, rozsudek zatím nepadl.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap