Americký prezident Donald Trump | foto: AP

Trump deportuje i vážně nemocné migranty. Krutost, hřímá opozice

  • 111
Americká vláda končí s opatřením, které přistěhovalce chrání před deportacemi, pokud oni sami či jejich příbuzní podstupují život zachraňující léčbu. Kritici nový přístup považují za krutý a tvrdí, že změna přinutí zoufalé přistěhovalce raději podstoupit léčbu v jejich zbídačených zemích.

Jen v Bostonu se změna podmínek týká podle organizace poskytující právní služby migrantům zhruba dvou desítek rodin, jejichž děti trpí rakovinou, HIV, mozkovou obrnou, svalovou dystrofií, epilepsií či jinými nemocemi. Další rodiny pak dopisy od imigračních úřadů dostaly také v Kalifornii, Severní Karolíně a dalších státech USA. 

Fotogalerie

Imigrační služba USCIS spadající pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti uvedla, že změny v přístupu začaly platit 7. srpna. Týkají se všech dosud nevyřízených žádostí včetně těch, ve kterých migranti po dvou letech opět žádají o prodloužení ochrany. Nárok na výjimku mají pouze příslušníci armády a jejich příbuzní. 

Demokratický senátor Ed Markey postup úřadů označil za nové dno vlády republikánského prezidenta Donalda Trumpa. „Trump doslova deportuje děti s rakovinou,“ udeřil.

Trump v prezidentských volbách přislíbil zpřísnit imigrační podmínky a ze země deportovat všechny přistěhovalce bez dokladů. Ty přitom zaměstnávaly i jeho firmy, upozornil deník The Washington Post

Ve zdi mezi USA a Mexikem postavil na konci července architekt houpačky: