Washington už nebude trestat rodiny rukojmí, které zaplatí teroristům

  7:18aktualizováno  9:49
Americký prezident Barack Obama představil novou strategii, podle které rodiny unesených lidí budou moci vyjednávat či platit výkupné. Sklidil za to ostrou kritiku od republikánů.

Prezident Barack Obama během večeře s novináři v Bílém domě. (26. dubna 2015) | foto: Reuters

Úřady budou podle Obamy více spolupracovat s příbuznými osob unesených v zahraničí. Vyjednávat s únosci či přistupovat na jejich podmínky však samotná vláda stejně jako dosud nebude. V současnosti je podle amerických úřadů v zahraničí drženo jako rukojmí více než třicet Američanů.

Obama nařídil změnit přístup k výkupnému již loni, když si příbuzní některých lidí zadržovaných teroristy stěžovali, že jim v USA hrozí postih, jestliže za vydání svých blízkých zaplatí.

Americký prezident oznámil, že sice nebude iniciovat změnu zákona zakazujícího poskytovat finanční podporu teroristům, pomocí exekutivního nařízení však zajistí, že úřady nebudou za předání peněz únoscům lidi blízké uneseným trestně stíhat.

„To poslední, co chceme, je prohlubovat bolest rodin v těchto případech tím, že jim budeme hrozit trestním stíháním,“ uvedl šéf Bílého domu. Ministerstvo spravedlnosti podle něho dosud nikoho nestíhalo a nikdy s tím nezačne.

Příbuzným unesených přislíbil prezident rovněž užší spolupráci s úřady, například větší přístup k informacím zjištěným tajnými službami.

Únoscům neustupujeme

Vláda však svou strategii „žádných ústupků“ únoscům měnit nebude. Podle Obamy by to mohlo vystavit riziku únosu více Američanů, neboť by to byla pozitivní motivace pro teroristy.

Fotogalerie

Podle některých kritiků zejména z řad elitních republikánů však k podobnému důsledku může vést i fakt, že výkupné budou platit sami američtí občané.

„Ve Spojených státech jsme měli dvě stě let politiku neplacení výkupného a nevyjednávání s teroristy. Mám obavy, že změna tohoto dlouhodobého principu může ohrozit další Američany u nás a v zámoří,“ prohlásil šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.

Obamova poradkyně pro národní bezpečnost a boj s terorismem Lisa Monacová  uvedla, že ve světě je v současnosti drženo jako rukojmí přes 30 Američanů. Celkem podle amerických úřadů teroristé či jiné nátlakové skupiny zadržely po útocích ze září 2001 už více než 80 amerických občanů.

Vyjednávání s Talibanem

Revizí pravidel se Obama začal zabývat kvůli případům čtyř Američanů, jež od loňského léta zabili radikálové z organizace Islámský stát. Obama se právě po zveřejnění videí, která IS z vražd natočil, rozhodl zahájit letecké útoky na Islámský stát.

Smrt rukojmích

Skupina zabila novináře Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a dále humanitární pracovníky Petera Kaasiga a Kaylu Muellerovou. Rodiny poukazovaly na to, že americká politika týkající se výkupného je příliš přísná a že evropští rukojmí se často dostanou ze zajetí díky tomu, že evropské vlády za ně zaplatí.

I když americký zákon jasně zakazuje ustupovat teroristům, americká administrativa loni vyjednávala s afghánským Talibanem a dosáhla propuštění vojáka Bowea Bergdahla výměnou za pět vězňů z Guantánama. Bílý dům to tehdy ospravedlňoval tím, že prezident se cítí povinen neponechat žádného vojáka na bojišti (více zde).

Vdova po rukojmím Warrenu Weinsteinovi, jehož zajala al-Káida a jenž byl omylem zabit při útoku amerického bezpilotního letadla na afghánsko-pákistánské hranici, řekla, že nevidí důvod rozlišovat mezi americkými občany. „Ti lidé, kteří zajmou Američany pracující v cizině, nedělají rozdíl mezi tím, kdo je zaměstnavatelem jejich rukojmí. A neměla by to dělat ani vláda,“ řekla Elaine Weinsteinová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

V uniformě chrání jejich bezpečí, přesto je ultraortodoxní židé zatracují

Izraelští vojáci z ultraortodoxního praporu Netzah Yehuda při tréninku na...

Izraelští ultraortodoxní židé nemusí na rozdíl od ostatních absolvovat povinnou službu v armádě. Čím dál více...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Planeta se otepluje a hladina moře stoupá rychleji, varují meteorologové

Lidé pozorují obrovské vlny u majáku u portugalského Nazaré (Portugalsko, 2....

Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii Světová...

Syrští migranti se převlékli za volejbalisty Ukrajiny, chtěli utéct z Řecka

Migranti na řeckém ostrově Lesbos (21. září 2019)

Deset syrských migrantů v převleku za ukrajinské volejbalisty zadržela v neděli na aténském letišti řecká policie....

Najdete na iDNES.cz