Spojené státy provedly údery zhruba ve 4:30 syrského času (3:30 SELČ) pomocí dvou letounů F-16 poblíž města Búkamál u hranic s Irákem, napsala agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného amerického činitele. Nálety podle něj zasáhly skladiště zbraní a munice, které používají íránské revoluční gardy a jimi podporované milice. Zatím není jasné, zda si útok vyžádal oběti na životech.
„Tyto přesné sebeobranné údery jsou odpovědí na sérii pokračujících a většinou neúspěšných útoků na americký personál v Iráku a Sýrii ze strany Íránem podporovaných ozbrojených skupin, které začaly 17. října,“ uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin.
Američtí vojáci se v Iráku a Sýrii podle Pentagonu za posledních deset dní stali terčem 19 útoků ze strany Íránem podporovaných skupin. Dříve americké ministerstvo obrany informovalo o 16 útocích, podle agentury AP tři přibyly ve čtvrtek.
Útoky dronů v Sýrii a Iráku zranily 24 amerických vojáků, Washington viní Írán |
V důsledku těchto útoků zemřel jeden americký občan na srdeční příhodu, zatímco se ukrýval, sdělil Austin a poznamenal, že dalších 21 členů amerického personálu utrpělo lehká zranění a všichni se už vrátili do služby. „Prezident... nařídil dnešní akci, aby dal jasně najevo, že Spojené státy nebudou tolerovat takové útoky a budou bránit sebe, svůj personál a své zájmy,“ stojí v prohlášení ministra obrany.
Austin dále uvedl, že americké údery v Sýrii jsou oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás. „Nepředstavují změnu našeho přístupu ke konfliktu mezi Izraelem a Hamásem,“ dodal šéf resortu obrany, podle něhož Spojené státy nemají v úmyslu a nepřejí si zapojit se do dalších ozbrojených střetů. Pokud ale budou útoky na americké vojáky v regionu pokračovat, USA podle ministra „nebudou váhat s přijetím dalších nezbytných opatření na ochranu svých lidí“.
Třináct útoků za týden. Na Američany v Sýrii a Iráku častěji míří rakety a drony |
Mluvčí Pentagonu Pat Ryder ve čtvrtek oznámil, že USA posílají na Blízký východ až 900 vojáků, kteří budou mít za úkol podpořit ochranu amerického vojenského personálu v regionu, do Izraele USA jednotky neposílají. S vojáky podle Rydera na Blízký východ míří protiraketové obranné systémy THAAD a systémy Patriot a Avenger. USA v rámci posílení své obrany a na podporu Izraele dříve vyslaly do východního Středomoří dvě námořní skupiny s letadlovými loděmi.
USA v minulosti občas v regionu provedly odvetné údery proti silám podporovaným Íránem poté, co ony zaútočily na americké síly, poznamenala agentura Reuters. V březnu podnikla americká armáda v Sýrii několik leteckých úderů proti skupinám napojených na Írán, které obviňovala z útoku dronem, při němž zemřel jeden člověk pracující pro Američany.