Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tv„Ukrajina není sama,“ napsala německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na sociální síti X a dodala, že Německo spolu s evropskými spojenci stojí jednotně po boku Ukrajiny proti ruské agresi. To, že se Ukrajina může spolehnout na Německo i Evropu zopakoval i německý kancléř Olaf Scholz.
Zelenskyj a diktátor? Nevěřím, že jsem to řekl, divil se Trump týden poté, co to vyřkl |
Francouzský prezident Emmanuel Macron na konci své návštěvy Portugalska podle agentury AFP zdůraznil, že agresorem na Ukrajině je Rusko a Ukrajinci jsou napadeným národem. Je podle něj třeba respekt vůči těm, kdo bojují od začátku války, kterou před třemi lety Rusko rozpoutalo z rozkazu prezidenta Vladimira Putina.
„Myslím, že jsme udělali dobře, když jsme před třemi lety pomohli Ukrajině a sankcionovali Rusko, a že v tom máme pokračovat,“ řekl Macron novinářům v portugalském Portu. Večer pak se Zelenským telefonicky hovořil. Zdroj listu Financial Times uvedl, že Zelenskyj zatelefonoval také generálnímu tajemníkovi NATO Marku Ruttovi.
Je neuctivý a nechce mír, zpražil Trump veřejně Zelenského. Ten odjel předčasně |
Britský premiér Keir Starmer později večer hovořil s Trumpem i jeho ukrajinským protějškem Zelenským. Uvedla to premiérova mluvčí. Starmer podle ní zachovává neochvějnou podporu Ukrajině a usiluje o nalezení cesty k trvalému míru, který bude založen na suverenitě a bezpečnosti Ukrajiny. Informoval o tom server BBC.
„Premiér se těší, že v neděli přivítá mezinárodní lídry, včetně prezidenta Zelenského,“ uvedla mluvčí. Starmer na neděli svolal summit o Ukrajině, kterého se zúčastní představitelé více než deseti evropských zemí, včetně Česka, Německa či Francie.
Polský premiér Donald Tusk na síti X po vyhrocené schůzce Zelenského s Trumpem Ukrajincům a jejich prezidentovi vzkázal, že nejsou sami. „Milý Volodymyre, milí ukrajinští přátelé, nejste v tom sami,“ reagoval na sociální síti X Tusk. Podobně zareagoval i španělský premiér Pedro Sánchez, když napsal, že Španělsko stojí za Ukrajinou.
Šéfka Evropské komise von der Leyenová ukrajinskému prezidentovi vzkázala: „Buďte silní, buďte stateční, buďte nebojácní. Nikdy nejste sám, drahý prezidente Zelenskyj.“ Napsala na sociální síti X.
„Ukrajina je Evropa. Stojíme za ní,“ uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová na síti X v reakci na dnešní jednání mezi Trumpem a Zelenským ve Washingtonu. „Je zřejmé, že svobodný svět potřebuje nového lídra a tato výzva je teď na nás Evropanech,“ dodala Kallasová.
Ukrajinský prezident dnes přijel na návštěvu do Washingtonu, kde měl s americkým protějškem podepsat dohodu o ekonomické spolupráci. Jejich setkání však skončilo předčasně a Zelenskyj odjel z Bílého domu bez podpisu plánované ekonomické dohody.
Podle úředníka Bílého domu, který nebyl oprávněn mluvit veřejně, byli Zelenskyj a jeho delegace vyzváni, aby Bílý dům předčasně opustili po ostrém jednání s Trumpem v Oválné pracovně. Napsala o tom agentura AP.
Je neuctivý a nechce mír, zpražil Trump veřejně Zelenského. Ten odjel předčasně |
Francouzský prezident Macron uspořádal minulý týden setkání evropských lídrů v Paříži, schůzku svolal v reakci na kontakty Spojených států a Ruska, které vyvolaly obavy, že Washington a Moskva hodlají o příměří na Ukrajině čelící ruské invazi jednat bez Evropanů. Tuto neděli na ni naváže britský premiér Keir Starmer v Londýně. Na summit o Ukrajině pozval více než deset evropských lídrů, včetně představitelů Česka, Německa, Francie či Itálie.
Evropští státníci usilují o to, aby se ve válce na Ukrajině podařilo dosáhnout stabilního příměří, které odradí Rusko od další agrese.