List The New York Times píše o „velkém vítězství“ Putina poté, co Trump ohlásil, že Spojené státy chtějí o osudu Ukrajiny jednat s Ruskem. „Byla to dosud nejjasnější známka toho, že Putin by i přes katastrofální selhání Ruska na začátku invaze na Ukrajinu v roce 2022 mohl z války vyjít s překreslenou mapou Evropy a s posíleným ruským vlivem na kontinentu,“ uvádí.
Deník připomíná také výroky amerického ministra obrany Petea Hegsetha, který se vyslovil proti přijetí Ukrajiny do NATO, nebo jmenování bývalé kongresmanky Tulsi Gabbardové, jejíž některá vyjádření kopírovala ruskou propagandu, do čela amerických tajných služeb. „V součtu tyto události znamenají pro Putina odměnu za jeho několikaměsíční kampaň, kdy nešetřil chválou na adresu pana Trumpa,“ uvádí NYT.
Trump se chce potkat s Putinem v Saúdské Arábii, proberou konec války na Ukrajině![]() |
Podle experta listu The Washington Post na zahraniční politiku Davida Ignatiuse ovšem podrobnější pohled na Hegsethovy komentáře nabízí signály, že Trumpova administrativa se bude snažit podporovat „svrchovanou a prosperující Ukrajinu“. Šéf Pentagonu podpořil myšlenku mezinárodní mírové mise na Ukrajině, jakkoli odmítl nasazení amerických vojáků v takovéto iniciativě. „Ukrajina by chtěla víc... ale slyšel jsem ve středu jisté pozitivní komentáře od Američanů, kteří silně podporují obranu Kyjeva proti ruské agresi,“ pokračuje Ignatius.
Válka na Ukrajině
Sledovat další díly na iDNES.tvThe Atlantic ve své analýze napsal, že válka na Ukrajině ve středu v jistém smyslu skončila, a že začala její pravděpodobně poslední kapitola. Spojené státy podle něj daly jasně najevo, že už nebudou podporovat válečné cíle Ukrajiny, jejíž vyjednávací pozice se zhoršuje.
Trumpův postoj nám imponuje, pro konec války je ochoten udělat vše, uvedl Kreml![]() |
„Trump a jeho hlavní poradci odměnili Putina za jeho trpělivost pokračovat ve válce i po listopadových amerických volbách a pravděpodobně mu umožnili uzavřít dohodu, která bude blíž jeho preferencím, až budou Rusko a Ukrajina nakonec zvažovat urovnání války,“ píše The Atlantic. „Válka se ani zdaleka nevyvíjela tak, jak si Putin zpočátku představoval, ale teď má jasně vítr v plachtách,“ dodává.
Deník The Wall Street Journal se na vývoj dívá z pohledu Trumpa, který „přepisuje přijímaná pravidla pro urovnávání těžko řešitelných konfliktů ve světě“. Jeho postup kolem Ukrajiny dává do souvislosti s prezidentovým návrhem, aby USA převzaly kontrolu nad Pásmem Gazy v návaznosti na izraelskou válku proti teroristickému hnutí Hamás.
„Pro Trumpa jsou si Gaza a Ukrajina v lecčems podobné. Tisíce lidí zbytečně umírají. Města jsou v troskách. Prastaré křivdy podněcují nekonečné boje,“ popisuje WSJ. „Jeho plány pro obě místa jsou odmítnutím americké politiky uplatňované po desetiletí, čímž jasně prohlašuje, že konvenční odpovědi Washingtonu na tyto zdánlivě neukončitelné střety byly vyzkoušené a selhaly,“ napsal deník.