V USA se učí střílet i šestileté děti. Pro jejich bezpečí, říká instruktor

  19:58aktualizováno  19:58
V hodině výuky bezpečnosti zbraní sedí v americké Severní Karolíně žáci prvního stupně základní školy. Čtyři hodiny děti stráví výkladem o zacházení se zbraní, další čtyři se z ní učí střílet. Některým dětem je přitom jen šest let. Podle instruktora Michaela Pegrama je však taková výuka zásadní pro bezpečí dětí.

Osmiletý chlapec z americké Georgie a jeho o rok mladší bratr si v polovině dubna hráli sami doma, když v bytě objevili otcovu zbraň. Pistoli ráže 9 milimetrů chlapci zapojili do her. Starší z chlapců z ní však omylem vystřelil a svého mladšího sourozence zabil, informovala tamní média.

Fotogalerie

Takové případy nejsou v USA ojedinělé. V roce 2018 zemřelo při nehodě se střelnou zbraní 73 dětí mladší 12 let a i v minulých letech jsou čísla velmi podobná, píše USA Today. Střelná zranění jsou příčinou patnácti procent všech dětských úmrtí v USA.

Podle průzkumů vlastní jednu nebo více zbraní nejméně 43 procent amerických domácností. Na sto Američanů odhadem připadá přibližně 120 zbraní, což je nejvíce na světě. Pro srovnání, na sto Čechů připadá pouhých osm registrovaných zbraní.

„Je to rozhodnutí rodičů, čemu své děti vystavují. Já jim jen nabízím výuku, která dětem zajistí bezpečnost, když už budou v přítomnosti zbraní,“ řekl v rozhovoru pro americkou stanici WBTW střelecký instruktor Pegram, který program pro děti sestavil.

Kromě výuky o bezpečnosti se však děti na jeho hodinách učí také střílet. Při čtyřech hodinách střelby trénují ovládání ručních zbraní slabší ráže 22, ale také pistolí ráže 9 mm, které běžně používají americké policejní sbory. 

Malí sebevědomí střelci

Podle Pegrama je cílem kurzu odebrat zbraním auru neznámého. „Děti budou vědět, co je a není bezpečné, když na zbraň narazí,“ tvrdí instruktor. „Když budeme držet zbraně od dětí dál, tak si tím spíš se okolo nich budou chtít motat,“ podpořil trénink pro děti uživatel sociálních sítí Patrick Young. 

„Na jednu stranu je dobře učit děti o zbraních a bezpečnosti. Ale na druhou stranu se obávám, že když děti získají sebevědomí v ovládaní zbraní, tak by to mohlo v důsledku vést k vyššímu počtu nehod,“ oponoval praktickému tréninku uživatel twitteru Bryan Moore.

Zbraně přinesou bezpečí, věří republikáni a prosazují rozvolnění zákonů

Učení dětí střelbě také vyvolává nepříjemné spojení s ozbrojenými útoky na amerických školách, ke kterým v USA dochází také poměrně často. Dosud nejvražednější byl loňský rok, kdy při 23 incidentech zemřelo bylo zraněno 113 lidí, píše BBC. Podle údajů Centra pro vnitřní obranu a bezpečnost jsou útočníky nejčastěji studenti ve věku 14 až 16 let, často ale střílí i třináctileté a dvanáctileté děti.

Navzdory nárůstu počtu útoků však zavedení zákonů, které by více regulovaly držení zbraní, nemá v USA dostatečnou politickou podporu, a to zejména u Republikánů. Spojené státy v současnosti mají jedny z nejliberálnějších zbraňových zákonů, byť se nařízení liší mezi různými státy. 

Například na Floridě není k nákupu zbraně potřeba úřední povolení ani licence, už vůbec pak testy psychologické způsobilosti. Ke skrytému nošení zbraně na veřejnosti povolení sice potřeba je, jak se však ukázalo v roce 2018, státní úředníci jej vydávali bez jakéhokoli prošetření žádajícího, včetně kontroly trestního rejstříku. Zákon zde neomezuje ani to, kolik zbraní je možné koupit najednou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

Sedmnáctiletá Bianca Devinsová, kterou zavraždil její přítel a snímky mrtvoly...

Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer...

Další z rubriky

Jen osm hlasů. Bývalá pilotka Savčenková propadla v ukrajinských volbách

Ukrajinský parlament zbavil Nadiju Savčenkovou imunity. Prokuratura ji viní z...

Propadák ukrajinských parlamentních voleb. Tak lze označit výsledek bývalé armádní důstojnice, někdejší vězeňkyně v...

Prcek Guzmán sedí, ale hon pokračuje. Jeho peníze chtějí USA i Mexiko

Snímek Joaquína Guzmána před útěkem z vězení v roce 2001.

Mexický drogový boss Joaquín Guzmán zvaný „Prcek“ sice už minulý týden u soudu v New Yorku dostal doživotní trest, celý...

Británie zná nového premiéra, zemi povede k brexitu bouřlivák Johnson

Novým britským premiérem se stane Boris Johnson, nahradí Theresu Mayovou....

Novým britským premiérem se stane Boris Johnson, zastánce nekompromisní odluky od Evropské unie. Bývalý ministr...

Najdete na iDNES.cz