Podivínský milionář budoval protiatomový kryt, pomocníka v něm nechal zemřít

  14:57aktualizováno  14:57
Americký milionář Daniel Beckwitt byl minulý týden obžalován z neúmyslného zabití Askia Khafry, který u něj pracoval na vykopávání protijaderného bunkru pod jeho domem. V loňském září ve sklepě domu vypukl požár, který Khafra nepřežil. Beckwit byl ve čtvrtek obžalován z neúmyslného zabití, podle žalobce stavbu řádně nezabezpečil.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Své miliony získal 27letý Daniel Beckwitt obchodem s akciemi a prací s počítači. Kromě těchto dvou věcí zajímalo mladého úspěšného muže ovšem i něco jiného - mít vlastní podzemní atomový kryt. 

Podle jeho právníka Roberta Bonsiba se Beckwitt bojí mezinárodních hrozeb. „Byl to jeho projekt na vytvoření bezpečného bunkru kvůli jeho obavám z mezinárodního napětí, Severní Koreji či mezikontinentálních balistických raket,“ uvedl podle The Washington Post.

S jeho velkou stavbou v podzemí mu od loňského roku pomáhal i Askia Khafra, který toužil být podnikatelem stejně jako Beckwitt. Muži se seznámili před dvěma lety skrze sociální sítě. Beckwitt v té době souhlasil s investicí peněz do startovacího projektu Khafra nazvaného Equity Shark, který měl být internetovou platformou pro investory. 

„Beckwitt sám sebe reprezentoval jako andělského investora,“ uvedl Dia Khafra, otec zemřelého Askia. „Zpětně bych si přál, aby můj syn tehdy tomu muži nevěřil a nebyl tak naivní.“ 

Vozil jej na stavbu potají a v zatemněných brýlích

Podle úředníků Beckwitt vynaložil mimořádné úsilí k tomu, aby zatajil Khafrovi, kde dům, ve kterém pracuje, stojí. Vyzvedával Khafru u něj doma ve Silver Spring, zavezl jej až do Virginie, kde mu nasadil zatemněné brýle, a pak jej odvezl zpět do Bethesdy ve státě Maryland, kde jej dovedl k sobě domů. Teprve až když se Khafra dostal do sklepa, poblíž vchodu do tunelů do podzemí, bylo mu povoleno sundat si brýle. 

Během dne pracoval na výkopech tunelového systému. Ten měl rozměry přes 60 metrů a vykopaný v hloubce šesti metrů pod sklepem domu Beckwitta. V tunelech jedl a někdy i spal. Na práci používal i elektrické výkopové nástroje, které v konečném důsledku zřejmě způsobily požár. Zlom přišel 10. září, kdy v suterénu domu vypukl požár, který Khafra nepřežil. Podle BBC  několik hodin před požárem napsal Khafra Beckwittovi zprávu, že dole v tunelech cítil kouř.

Beckwitt se dostal z domu včas. O tom, že se další osoba nachází stále uvnitř, informoval záchranné složky on.

Nedbalé zabezpečení

Podle žalobce Beckwitt jednal „extrémně nedbale“ s ohledem na pracovní podmínky pro Khafra. Podle soudních dokumentů si byl Beckwitt po celou dobu vědom zvýšeného nebezpečí celého projektu a zejména i pravděpodobnosti vzniku požáru, nicméně neučinil nic proto, aby tomu předešel. Věděl také o neskutečném nepořádku v celém domě a hromadách odpadků. 

„Obžalovanému nezáleželo na životě Askieo Khafra,“ prohlásil ve čtvrtek u soudu žalobce Douglas Wink. 

Bonsib uvedl, že Khafra práce u Beckwitta bavila. Na sociálních sítích sdílel fotografie z postupu kopání. „Jedná se o tragickou nehodu při níž zemřel mladý muž, který ovšem byl plným účastníkem všech aktivit a byl si plně vědom toho, co se děje,“ uvedl ve čtvrtek u soudu. Na otázku novinářů, zda byl dělník držen v domě proti své vůli, odpověděl: ne. 

Beckwitt kromě obžaloby z neúmyslného zabití bude čelit zřejmě i stížnosti několika úředníků z Montgomery Country. Podle nich síť bunkrů v podzemí byla rozšířena nad rámec pozemku, uvedlo Fox News. To Beckwitt odmítá. 

Obvodní soudce Sharon Burrell stanovil kauci na 100 000 dolarů (přes 2 miliony korun). Před soudem se má objevit znovu během příštího týdne.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Pole se náhle propadlo, objevil se kráter. V Německu vybuchla bomba z války

Kráter způsobila bomba z druhé světové války. (24. června 2019)

Uprostřed pole ve středním Německu se o víkendu v noci zničehonic objevil kráter. Předcházel mu hromový výbuch, který...

Žadatelka o řidičský průkaz přejela komisaře. Ten svým zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Starší žena v Polsku v průběhu skládání zkoušky na řidičské oprávnění ve městě Rybnik srazila zkušebního komisaře,...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz