Sonda do duše Ameriky: Zlost na elity, strach z budoucnosti a rasové napětí

  20:03aktualizováno  20:03
Zlost na politický i finanční establishment cloumá 70 procenty Američanů. Oproti éře bývalého prezidenta Baracka Obamy jde však jen o jednoprocentní zvýšení. Mírně naopak poklesl podíl lidí s obavami z budoucnosti. Stále je jich však nadpoloviční většina, stejně jako těch, kdo cítí rasové napětí.

Takto protestoval Roshan Bliss v rámci hnutí Occupy v Denveru. Tvrdil, že dluží na školních půjčkách 50 tisíc dolarů, v přepočtu asi milion korun. | foto: Nathan W. ArmesReuters

Od prezidentských voleb v roce 2016 je americká společnost podle řady pozorovatelů velice rozdělená na základě stranických i generačních linií. Srpnový průzkum však ukázal, že ji přece jen mnohé spojuje.

Fotogalerie

Bohužel je tím zlost na establishment, pocit špatných mezirasových vztahů, znepokojení z dalšího hospodářského vývoje a pesimismus ohledně prosperity příští generace. To vše navzdory převládající celkové spokojenosti s aktuálním stavem ekonomiky i osobní finanční situací. 

Potenciálně nejpřekvapivějším zjištěním je ale to, že zlost za hojně kritizovaného republikánského prezidenta Donalda Trumpa není větší než za jeho demokratického předchůdce Obamy. 

„Před čtyřmi lety jsme odhalili hluboký a vroucí hněv po celé zemi zachvacující náš politický systém,“ sdělil televizi NBC výzkumník Jeff Horwitt. „O čtyři roky později, s velmi odlišným politickým lídrem, zůstává tento hněv na stejné úrovni,“ dodal. 

Kolem 70 procent respondentů opakovaně uvedlo, že jsou naštvaní, „protože se zdá, že náš politický systém funguje jen pro zasvěcence s penězi a mocí, jako jsou ti na Wall Street nebo ve Washingtonu“. 

Amerikou obchází strašidlo třídního boje, ukazuje nový průzkum

Letos v srpnu s tímto tvrzením vyjádřilo větší či menší souhlas 70 procent dotázaných, v říjnu 2015 jen o procento méně. Téměř stejně početná zůstává skupina těch, kteří se s tvrzením ztotožňují silně – letos je jich 43 procent, v roce 2015 jen o procento méně. Takto malé rozdíly jsou na hranici statistické chyby.

Složení skupiny se ale změnilo zřetelně. Letos ji tvoří z 54 procent příznivci demokratů a z 29 procent stoupenci republikánů. V roce 2015 se z 39 procent skládala z republikánů a ze 44 procent z demokratů. Zbytek představují lidé, kteří se nepřihlásili k žádné z hlavních dvou amerických politických stran. 

„Otázkou, která rozhodne (prezidentské) volby v roce 2020, už nemusí být: „jste na tom lépe nebo hůře než před čtyřmi lety?“ Ale místo toho: „jste naštvaní, jako před čtyřmi lety?,“ řekl Horwitt. „A jestli je otázkou toto, odpovědí je ohlušující ano,“ doplnil.

Strach o budoucnost dětí mají i bohatí bílí muži

Spokojenost s osobní finanční situací vyslovilo 69 procent Američanů. Přesto 56 procent zažívá „úzkost a nejistotu, protože ekonomika je stále problémová a nepředvídatelná“. Jde však o pokles oproti roku 2015, kdy se tak vyjádřilo 61 procent. 

Pouze 27 procent respondentů si je jistých, že generace jejich dětí na tom bude lépe než oni. V srpnu 2017 v to věřilo 35 procent. Tento pesimismus je přítomný ve všech příjmových i věkových skupinách, u demokratů i republikánů, u bílých i barevných Američanů. 

Trump pod tlakem. Kritika za rasové nepokoje ve Virginii se valí odevšad

Za špatné označilo vztahy mezi rasami 60 procent dotázaných. V roce 2016 se tak ale vyjádřilo 74 procent. Podle 56 procent se vztahy mezi rasami za Trumpa zhoršily. Jako více méně stejné je vnímá 33 procent. Jen deset procent soudí, že se zlepšily. Zbývající procento nemá na tuto otázku jasný názor. 

Průzkum také zachytil posun hodnotových orientací za posledních dvacet let. V roce 1998 považovalo náboženství za velmi důležité 62 procent Američanů, letos už jen 48 procent. Vlastenectví přikládalo před dvěma desetiletími velkou váhu 70 procent Američanů, letos 61 procent. 

Význam náboženství, vlastenectví, ale i dětí klesá zejména u nastupující generace. Jen 32 procent mladších 38 let uvedlo, že mít děti je velmi důležité.

„Objevuje se nová Amerika, kde otázky jako děti, náboženství a vlastenectví jsou mnohem méně důležité,“ poznamenal výzkumník Bill McInturff. „Je to nastupující generace, kdo určuje, kam země směřuje,“ upozornil. 

Průzkum se uskutečnil mezi 10. až 14. srpnem na reprezentativním vzorku 1000 Američanů. Dotazování zadala NBC a deník The Wall Street Journal. 

Smrt černocha ve Fergusonu rozdělila USA (video z 19.8.2014): 

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Promenáda v plavkách se zakazuje. Svůdnost je sexistická, rozhodli Britové

Úřad regulující reklamu ve Velké Británii zakázal vysílání reklamního spotu módní značky Misguided. Přišla na ni totiž...

Premium

Brexit: agonie trvá. Britové rozhodli, že nerozhodnou

Evropa o víkendu čekala od Britů jasné vyjádření. Bude brexit s­novou odchodovou dohodou, kterou britský premiér Boris...

Muž má auto tak zlaté, že mu v něm policie zakázala odjet. Domů musel pěšky

Policie v německém Düsseldorfu nechala odtáhnout zářivě zlatý vůz značky BMW. Měla totiž obavu, že by za slunného...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz