„Tati, nedělej to." Běloch kvůli černochovi bezdůvodně zalarmoval policii

  20:38aktualizováno  20:38
USA v posledních dnech obletělo video, na kterém běloch bezdůvodně zavolal policii na Afroameričana, který čekal před bytovým domem na svého kamaráda. Celé situaci přihlížel mužův syn, který otce přesvědčoval, aby nechal černocha být. Jde o poslední z řady případů, kdy lidé bezdůvodně zavolali policii jen kvůli něčí barvě pleti.

Video podle stanice CNN zhlédlo na internetu už více než 1,2 milionu lidí. Na záběrech je vidět malý chlapec, který úpěnlivě prosí svého otce Christophera Cukora, aby na Afroameričana Weslyho Michela nevolal policii. Cukorovi se totiž nelíbilo, že Michel jen tak postává před vchodem do bytového domu.

Cukor se však nenechal synem obměkčit a nazval černocha zlodějem, který se snaží dostat do domu v San Francisku s úmyslem okrást jeho obyvatele.

„Pokud čekáte na svého kamaráda, zazvoňte na něj a řekněte mu, aby si vás přišel vyzvednout dolů,“ říká na začátku videa Cukor. Podle svých slov měl pocit, že se Michel snaží projít otevřenými dveřmi, kterými se svým synem právě vyšel ven. Michel však odmítl a odpověděl, aby pokračovali dál v cestě.

V tu chvíli mu však Cukor začal vyhrožovat přivoláním policie. „Tatínku, nedělej to,“ ozval se chlapec, když jeho otec vytáhl z kapsy telefon a vytočil policii. Michel muži neoponoval. Ale rovněž vytáhl telefon, začal ho natáčet a upozornil ho na to.

„Budete příštím člověkem, který se objeví v televizních zprávách. Uvědomte si, že s sebou máte svého syna,“ řekl pětatřicetiletý Michel, který tím odkazoval na řadu nedávných incidentů, při kterých běloši bezdůvodně zavolali policii na lidi s tmavou barvou pleti. Nelíbilo se jim, že například čekají na kamaráda v kavárně Starbucks, cvičí v posilovně nebo telefonují v hotelovém lobby.

Za chybu omluvil

Cukor po telefonu policii sdělil, že je Michel zloděj a snaží se dostat do domu. „Tati nedělej to. Pojďme už prosím. Bude to tak lepší. Souhlasím s ním. Nelíbí se mi, co děláš,“  říká plačící chlapec. „Poslechněte svého syna a běžte, zastavím nahrávání,“ odpověděl Michel, který se živí jako softwarový inženýr.

Jste bílí, zaplaťte dvakrát tolik, žádali pořadatelé festivalu v USA

Celá aféra se nakonec vyřešila tím, že dolů sešel obyvatel domu, který Cukorovi potvrdil, že Michel je opravdu jeho přítel. 

Cukor tedy nakonec policii odvolal. „Je mi líto, že se Wesly cítil kvůli mně nespravedlivě obviněný na základě své rasy,“ sypal si Cukor v úterý popel na hlavu.

„Uvědomuji si, že lidé, kteří volají na ostatní policii jen kvůli jejich barvě pleti dávají špatný příklad. Chtěl jsem jenom ochránit lidi v domě před krádeží. Také náš byt už několikrát takhle vykradli,“ dodal Cukor. „Každý chce být viděn bez předsudků. Jsem Američan, bratr, syn a inženýr, který chce technologicky přispět světu ve městě, které miluji,“ uvedl Michel

10.července 2019 v 07:18, příspěvek archivován: 10.července 2019 v 12:13

VIDEO: "You can't quite understand the feeling that it feels like to be African-American and have someone tell the police officer that this person has just now threatened you." - Wesly Michel on the father's statement that he did not intend to unfairly targ

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

"You can't quite understand the feeling that it feels like to be African-American and have someone tell the police officer that this person has just now threatened you." - Wesly Michel on the father's statement that he did not intend to unfairly target him based on race https://t.co/dO83eERMpX

Autor:
Témata: policie, CNN, Starbucks

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Severní Korea láká turisty na dovolenou snů, o hladomoru a popravách mlčí

Čínští turisté se fotí u pomníku v severokorejském Pchjongjangu. (14. dubna...

Severní Korea chce přilákat zahraniční turisty, proto začala tento týden ve státních médiích publikovat reklamu, která...

V Moskvě se přes 60 lidí přiotrávilo „zdravou stravou“ z automatů

Ilustrační fotografie

Přes 60 lidí se v ruském hlavním městě přiotrávilo pochutinami z automatů „prvního řetězce se zdravou stravou v Rusku“,...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Najdete na iDNES.cz