Americká krajní pravice financuje kampaně v Evropě, prosazuje své zájmy

  13:24aktualizováno  13:24
Americké fundamentalistické křesťanské skupiny poslaly do Evropy v posledních deseti letech více než padesát milionů dolarů (1,1 miliardy korun), které putovaly na politické kampaně. Vyplývá to ze zprávy britské investigativní organizace OpenDemocracy. Lobisté mají napojení na nejvyšší členy americké vlády, včetně prezidenta Donalda Trumpa.

Bývalý hlavní stratég Steve Bannon v Bílém domě. | foto: Reuters

Autoři analýzy se jejím zveřejněním trefili do doby, kdy se západní demokracie zabývají problematikou ovlivňování a financování politiků z neznámých zdrojů. A to především v souvislosti s blížícími se květnovými volbami do Evropského parlamentu. Právě krajně pravicovým uskupením totiž dávají předvolební průzkumy velkou naději na úspěch.

Fotogalerie

Žádná ze skupin, na které se organizace OpenDemocracy zaměřila však neuvádí identitu svých finančních podporovatelů. Veřejně dostupné finanční spisy však ukázaly, že patnáct amerických neziskových organizací utratilo v Evropě mezi lety 2008 a 2017 téměř jednapadesát milionů dolarů.

Ačkoli dokumenty podle stanice Deutsche Welle neuvádějí konkrétní účel financí, podle OpenDemocracy posloužily například k lobování za úředníky Evropské unie, napadání zákonů proti projevům nenávisti nebo podpoře kampaní proti potratům či právům homosexuálů a jiných společenských minorit. 

Dvě organizace uvedené ve zprávě mají přímé vazby na vládu Spojených států. Hlavní poradce Amerického centra pro právo a spravedlnost Jay Sekulow je totiž zároveň jedním z právníků amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Americké fundamentalistické křesťanské skupiny poslaly do Evropy v posledních...

Druhá organizace Aliance obrany svobody (ADF) pro změnu obdržela miliony dolarů od nadace spojené s političkou Betsy DeVosovou, která zastává v Trumpově vládě post ministryně školství. 

ADF se podle listu The Guardian podílela například na kampani ve prospěch zákona na Belize, který by trestal homosexuální styk desetiletým trestem vězení. Tato organizace utrácí v Evropě každý rok přibližně dva miliony dolarů (45 milionů korun).

Napojení na organizace má také Trumpův stratég Bannon

Další pochybnou organizací je Actonův institut pro studium náboženství a svobody, který spolupracoval s římským analytickým centrem napojeným na krajně pravicového stratéga Steva Bannona, který se podílel na Trumpově předvolební kampani. Bannon se nedávno angažoval také v založení institutu „The Movement“ v Bruselu, jehož cílem je poskytovat poradenství a podporu pravicovým populistům napříč kontinentem.

Vazby na krajně pravicové politiky v Maďarsku, Španělsku, Polsku nebo Srbsku má poté organizace Světový kongres rodin, který sdružuje ultrakonzervativní americké aktivisty.

Veřejné spisy podle pracovníků OpenDemocracy ukazují, že mnoho ze zmíněných skupin v posledních letech své výdaje v Evropě zásadně zvýšily. Skutečná částka investovaných peněz bude navíc podle autorů zprávy mnohem vyšší, protože dostupné dokumenty neukazují data za rok 2018 ani peníze vynaložené církvemi, které neposkytují veřejně dostupné informace.

Skupina čtyřiceti poslanců Evropského parlamentu se v reakci na zveřejnění analýzy obrátila na Evropskou komisi, aby vyjádřila znepokojení nad rostoucími snahami amerických pravicových organizací o ovlivňování dění v Evropě. Poslanci socialistů, liberálů a zelených požadují důkladné prošetření ještě před květnovými volbami.

„Je hluboce znepokojivé vidět americké krajně pravicové miliardáře, jak se snaží exportovat svoji nenávist do Evropy. Budou-li tyto skupiny působit u evropských soudů a v Evropském parlamentu, měla by je Evropská unie minimálně přinutit k odhalení svých vůdců,“ uvedla Caroline Lucasová ze strany Zelených.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Ochrnutý Francouz dostane znovu umělou výživu, rozhodl odvolací soud

Rachel Lambertová (manželka Vincenta Lamberta), která sedí vedle jejího synovce...

Francouzský odvolací soud v pondělí nařídil lékařům z nemocnice v Remeši, aby opět začali uměle vyživovat muže, který...

Jak padlý rakouský vicekancléř na Ibize rokoval o podpoře ruských oligarchů

Odstupující vicekancléř Heinz-Christian Strache z FPÖ (18. května 2019)

Bývalý rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který před dvěma lety domlouval s domnělou neteří ruského...

Joko Widodo bude znovu prezidentem, naděje Indonésanů zatím nenaplnil

Indonéský prezident Joko Widodo během prezidentských voleb v roce 2019. Obhájil...

Dubnové prezidentské volby v Indonésii vyhrál dosavadní prezident Joko Widodo. Získal 55,5 procenta hlasů, jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz