Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. října 2021 Šarlota, Zoja, Zoe

Joe Biden: spojenec Obamy a mistr přeřeků, který chce spojit Ameriku

  18:33aktualizováno  18. ledna 2021 15:35
Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže světa. Krátce po inauguraci hodlá podepsat řadu příkazů, kterými zruší část rozhodnutí svého předchůdce Donalda Trumpa. Věnovat se bude i otázkám spojeným s pandemií covidu-19. Biden v prezidentské kampani stavěl na letitých zkušenostech či Obamově odkazu, rozdělenou zemi chce opět sjednotit.

Joe Biden se vyjádřil k dosavadnímu průběhu voleb. (4. listopadu 2020) | foto: AP

Biden se po vítězství zavázal, že po nástupu zruší Trumpem zavedená imigrační omezení vůči občanům některých muslimských zemí. Rovněž chce USA opět připojit k pařížské klimatické dohodě a zavést povinné nošení roušky ve federálních budovách a při cestování mezi státy. 

Tato rozhodnutí jsou součástí zhruba desítky kroků, které má Biden v plánu v první den své vlády. Budoucí prezident také hodlá prodloužit pozastavení splátek studentských půjček a podniknout kroky k ochraně lidí ztížených pandemií před vystěhováním či zabavením majetku.

 Tyto exekutivní příkazy poskytnou podle Bidena úlevu milionům Američanů. Cílem Bidenových opatření bude „zvrátit nejvážnější škody napáchané Trumpvou administrativou“ a „posunout USA kupředu“.

Co se týče předávání moci mezi odcházející administrativou a tou nastupující, to se rozběhlo až tři týdny po volbách, přičemž i poté zřejmě spolupráce vládních představitelů s Bidenovým týmem nebyla zcela bezproblémová. 

Washington se mění v pevnost, úřady zbrojí na Bidenovu inauguraci

Trump se mezitím snažil výsledky v některých státech změnit soudní cestou i nátlakem na lokální činitele a šířil konspirační teorie o „zmanipulovaných“ volbách. Bidenovo vítězství odmítl uznat.

Poté, co výsledek voleb 7. listopadu ohlásila velká americká média, Biden uvedl, že jako prezident se bude snažit americký lid spojovat. „Pojďme si dát navzájem šanci,“ vyzval Trumpovy podporovatele.

Biden nabízí stabilitu a zkušenosti

Biden, kterému funkci „druhého muže“ prezident Barack Obama v roce 2008 nabídl hlavně pro jeho letité zkušenosti v zahraniční politice, v předvolební kampani zdůrazňoval, že chce v nejistém světě lidem nabídnout své zkušenosti a stabilitu. 

Trump přetrvá, i pokud teď prohraje. Mohl by kandidovat v roce 2024

O nominaci na prezidenta se Biden snažil už dvakrát. V roce 1988 ale z kampaně odstoupil kvůli podezření, že opsal projev. Nevyšlo mu to ani v roce 2008, kdy skončil už 3. ledna, po prvních primárkách v Iowě.

Do loňské prezidentské kampaně vstoupil v dubnu 2019, na začátku primárek se mu ale příliš nedařilo. Poté se za něho však postavili čelní demokraté i odstoupivší kandidáti. 

Biden ve volbách nakonec přemohl i značně levicového soupeře, vermontského senátora Bernieho Sanderse.

Biden kritizoval Trumpa za pandemii i vztahy s Čínou

Biden po odchodu z funkce viceprezidenta přednášel a obdržel profesuru na Pensylvánské univerzitě. Také hojně kritizoval Trumpa, například za stažení amerických vojáků ze Sýrie či za obchodní válku s Čínou.

Ani v kampani prezidenta nešetřil. Mimo jiné odsoudil Trumpův postup při pandemii koronaviru, která si v USA vyžádala už více než 233 tisíc životů. „Trump si nedokáže představit, čím si lidé v USA procházejí. Prostě se s nimi neumí ztotožnit,“ prohlásil v září podle CNBC Biden.

Trumpovi uštědřil zásah také v souvislosti s vlnou rasových nepokojů, které v USA vyvolala květnová smrt černocha George Floyda. Tomu téměř devět minut klečel na krku bělošský policista. Trump v reakci na  demonstrace poslal do amerických měst federální bezpečnostní sílu.

„Trump se více zajímá o moc než o princip. Rasové nepokoje používá k politickému zisku. Narcismus je pro něj důležitější než blaho národa,” prohlásil v červnu Biden, jenž slíbil reformu americké policie. Frustraci protestujících Biden přiřkl hospodářské krizi související s pandemií.

Biden čelil obvinění z obtěžování

Ani Bidena kritika neminula. Média ho loni pranýřovala poté, co ho několik žen obvinilo z nevhodného chování. „Sociální normy se mění. Chápu to a rozumím tomu, co ony ženy říkají,“ řekl Biden v reakci na tvrzení čtveřice žen, kterým byly nevyžádané doteky či polibky od Bidena nepříjemné.

Biden vede v průzkumech, podle respondentů ale stejně vyhraje Trump

„Politika pro mě vždy znamenala spojení, ale v budoucnu budu více dbát na respektování osobního prostoru,“ dodal. 

Možná i proto se Biden rozhodl, že jeho viceprezidentkou bude žena. Za svou pravou ruku si po dlouhých rozvahách nakonec vybral kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou.

Ve hře byla kromě ní například i senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, illinoiská senátorka a veteránka Tammy Duckworthová, nebo bezpečnostní expertka Susan Riceová. Biden podle listu New York Times vybíral z celkem třinácti různých možností.

Obvinění z obtěžování i zmatečná vystoupení

Média Bidenovo jméno kromě sexuálního obtěžování spojovala také s neúspěšným pokusem o impeachment Trumpa v Kongresu. Demokraté v září zahájili žalobu na prezidenta po obviněních v souvislosti s jeho telefonátem s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Na toho Trump údajně naléhal, aby Kyjev vyšetřoval Huntera Bidena (syna Joea Bidena) kvůli podezření z korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

Ačkoli Biden působí solidním dojmem, demokraté moc dobře vědí, že k dokonalosti má daleko. Má problém s vystupováním na veřejnosti, jeho sdělení bývají často chaotická a zmatená. Koronavirus mu proto poskytl skvělé útočiště a důvod, proč se loni v létě neukazoval na veřejnosti.

Urážky, skákaní do řeči, osobní výpady. Trump a Biden se střetli v debatě

V minulosti se Biden dopustil mnoha přešlapů. V primárkách například tvrdil, že v čele Británie je Margaret Thatcherová, nebo že roku 2015 dohadoval pařížskou klimatickou dohodu s čínským vůdcem Teng Siao-pchingem, jenž ale zemřel už v roce 1997. 

Podle expertů se Biden nicméně v předvolebních debatách předvedl i v dobrém světle. Trump se naopak dopouštěl osobních výpadů, Bidena urážel a skákal mu do řeči. 

„Je to kandidát ze staré školy, jeho styl kampaně patří do jiné politické éry. Jádro popularity Joe Bidena spočívá v tom, že je kandidátem, který představuje nejvýraznější kontrast s Trumpovým stylem vládnutí,” uvedl pro list The Guardian politolog Carlo Invernizzi Accetti.

25. dubna 2019

Biden se nebojí kritizovat Putina

Ve funkci viceprezidenta se Biden angažoval hlavně v záležitostech kolem Iráku, Sýrie a Afghánistánu. Už v roce 2006 se stal spoluautorem plánu, podle kterého měl být Irák rozdělen na sunnitské, šíitské a kurdské oblasti.

Od záměru ale USA upustily. Dnes už skončenou, téměř devítiletou válku v Iráku zpočátku podpořil, později to ale označil za chybu a začal ji kritizovat.

Krátce po svém nástupu do funkce v roce 2009 se také snažil o zlepšení vztahů USA s Ruskem. Americká vláda v září 2009 odstoupila od plánu George Bushe na rozmístění protiraketového systému v Evropě, který kritizovalo Rusko a vůči němuž Biden nikdy netajil skepsi.

Pomohla jsem zvolit hlupáka. Bělošky z univerzit litují, že volily Trumpa

Obama ho poté vyslal, aby v Evropě „žehlil“ situaci. Před odchodem z funkce viceprezidenta nicméně Biden řekl, že Rusko je největší hrozbou pro liberální světový pořádek.

„Rusko za prezidenta Vladimira Putina využívá každého dostupného nástroje k oslabení Evropské unie, otestování slabých míst západních zemí a vrácení se k politice definované sférami vlivu,” prohlásil Biden. Podporoval také vyzbrojování syrských povstalců a vyslovil se pro alianční nálety v Libyi.

Jeho vyjednávacích schopností Obama využíval nejen v „horkých“ oblastech Afghánistánu či Pákistánu, ale i na domácí půdě. Biden mu pomohl v Senátu protlačit ratifikaci americko-ruské smlouvy o omezení jaderných zbraní START, kontroverzní zdravotní reformu či dohodu o zvýšení státního dluhu.

Krátce před koncem funkčního období ho Obama ocenil Prezidentskou medailí svobody, což je nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států.

Joe Biden se svou manželkou:

Bidena postihlo několik tragédií

Joe Biden se narodil 20. listopadu 1942 v pensylvánském Scrantonu. Vystudoval historii a politologii na Delawarské univerzitě a práva na Syrakuské univerzitě. Začal pracovat jako právník a záhy se začal angažovat i v politice.

V roce 1972 uspěl ve volbách do Senátu za stát Delaware, v roce 1973 se ve svých třiceti letech stal šestým nejmladším senátorem v historii USA.

Místo v horní komoře dokázal pak ve všech následujících volbách s přehledem uhájit, ve funkci byl až do ledna 2009, kdy se stal viceprezidentem. V Senátu pracoval také jako předseda zahraničního a právního výboru.

V devadesátých letech se Biden na Balkáně aktivně zasazoval za rázný postup proti Slobodanu Miloševičovi a Srbsku. Během studené války se podílel na odzbrojovacích jednáních se SSSR. Prosazoval také větší pomoc USA postkomunistickým zemím a jejich rychlejší zapojení do NATO.

Biden hledá viceprezidentku. Šanci má veteránka, která v Iráku přišla o nohy

V osobním životě Bidena postihlo několik tragédií. V roce 1972, krátce po zvolení do Senátu, zahynula při nehodě jeho první manželka Neilia Hunterová spolu s malou dcerou. Jejich dva synové Beau a Hunter těžká zranění přežili.

Od roku 1977 je podruhé ženatý, s manželkou Jill Tracy mají dceru Ashley Blazer. Syn Beau v roce 2015 podlehl ve svých 46 letech nádoru mozku.

Biden několikrát navštívil Česko a s českými politiky jednal i ve Spojených státech během jejich návštěv. V roce 1999 patřil Biden ke kritikům stavby zdi v Matiční ulici v Ústí nad Labem,  stometrové ústecké cesty mezi rodinnými řadovkami a třemi činžáky, v nichž tehdy bydleli sociálně slabí Romové.

V letech 2014 po jednání s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou ocenil pomoc, kterou Česko poskytuje v boji proti Islámskému státu, a aktivitu České republiky v oblasti prosazování lidských práv.

14. července 2020

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Herec Alec Baldwin při natáčení zastřelil kameramanku a postřelil režiséra

Americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu s titulem Rust v Novém Mexiku zastřelil hlavní kameramanku a...

Mynář zveřejnil video. Zeman podepsal svolání Sněmovny bez data

Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář ve čtvrtek zveřejnil videozáznam s prezidentem Milošem Zemanem, jak v...

Muž v USA znásilňoval ženu v metru, cestující jen přihlíželi a natáčeli

Obyvatele americké Filadelfie šokoval případ znásilnění v metru. Přihlíželo mu několik cestujících, ale nikdo z nich...

VIDEO: Letušky se svlékly na protest proti bankrotu aerolinek Alitalia

Desítky bývalých letušek ze zaniklých italských aerolinek Alitalia se v centru Říma svlékly na protest proti snižování...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Testy zdarma končí, zkrátí se i jejich platnost. Hospody musí kontrolovat

Provozovatelé restaurací budou muset od listopadu kontrolovat očkování či testy na covid, oznámil po jednání vlády...

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Jako za Göringa! AfD soptí, vyfoukli jí post doyena Spolkového sněmu

Na ustavujícím zasedání nového Spolkového sněmu se o pořádný rozruch postarala Alternativa pro Německo. Její poslanec...

Představte plán uzavření Turówa, žádá komise. Polsku hrozí krácením plateb

Polsko nadále neplatí pokutu uloženou Soudním dvorem EU ve sporu o hnědouhelný důl Turów u hranic s Českem. Hrozí mu...

Rozhodnutí soudu platí. Zlatá sbírka z Krymu se vrátí Ukrajině, Rusku navzdory

Kolekce zlatých předmětů z krymských muzeí, která byla v době obsazení ukrajinského poloostrova Ruskem v roce 2014 na...

Mysleli, že jen odešel. Po 45 letech zjistili, že ho zabil sériový vrah

Po více než čtyřiceti letech vědci potvrdili identitu páté oběti sériového vraha Johna Waynea Gacyho, který v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Čekají nás daleko horší problémy, než jaké způsobil covid, varuje OECD

Pandemie koronaviru sice zastavila výrobu, vysála státní kasy a způsobila krachy mnohých podniků, to ale není nic proti...

Pavel Liška se omluvil za reklamy pro dodavatele elektřiny a plynu

Pavel Liška měl potřebu se vyjádřit ke svému dlouholetému účinkování v reklamách pro dodavatele plynu a elektřiny...

Kostková má covid, do sobotní StarDance nezasáhne. Televize řeší, co dál

Třetí soutěžní večer oblíbené show StarDance je v ohrožení. Moderátorka Tereza Kostková byla pozitivně testována na...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Iluze dostatku. Obchody v Británii zakrývají prázdné regály fotografiemi

Potěmkinovy regály. Tak by se dal v kostce popsat jev, jehož jsou v posledních týdnech svědky zákazníci v britských...