Přeživší holokaustu se pustil do kongresmanky USA, obvinil ji z antisemitismu

  20:56aktualizováno  20:56
Na světě existuje už jen několik přeživších holokaustu, kterým se podařilo přečkat hrůzy druhé světové války. Jedním z nich je 93letý Edward Mosberg, který se pustil do americké demokratické kongresmanky Alexandrie Ocasio-Cortezové, když přirovnala detenční centra na mexických hranicích k nacistickým koncentračním táborům.

Přeživší holocaustu Edward Mosberg se zúčastnil vzpomínkové akce u příležitosti výročí likvidace krakovského židovského ghetta. (1. srpna 2018) | foto: Profimedia.cz

Třiadevadesátiletý Mosberg se navzdory svému věku rozhodl pustit do boje proti Ocasio-Cortezové, která ho rozhněvala, když v polovině června označila detenční centra pro migranty u jižních hranic Spojených států s Mexikem za novodobé „koncentrační tábory“.

Fotogalerie

„Měli by ji odvolat z Kongresu. Šíří antisemitismus, nenávist a hloupost,“ reagoval na její slova Mosberg. „Lidi na hranicích nikdo nenutí, aby tam byli. Jdou tam sami. Pokud někdo nepozná rozdíl, hraje si na hlupáka, nebo je mu to prostě jedno,“ uvedl pro list New York Post.

Nejmladší demokratická kongresmanka v dějinách USA zveřejnila v polovině června na Instagramu video, kterým naštvala nejen americké židy. „Spojené státy provozují na jižní hranici koncentrační tábory. Ano, přesně tím jsou – koncentračními tábory,“ prohlásila v něm Ocasio-Cortezová.

Mosberg za druhé světové války prošel nacistickými koncentračními tábory Kraków-Płaszów a Mauthausen. Z celé rodiny přežil holokaust jako jediný. „Její prohlášení je zlé a způsobuje bolest mnoha lidem. V koncentračním táboře jsme nebyli svobodní. K tomu, abychom tam byli, nás donutili Němci, kteří tam popravovali a vraždili lidi. Není přece možné takové věci srovnávat,“ myslí si Mosberg.

Mosberg je předsedou vzdělávací organizace From the Depths, která připomíná hrůzy holokaustu. Skupina se na Ocasio-Cortezovou obrátila na Facebooku, aby ji pozvala na poznávací zájezd do nacistických koncentračních táborů. Zájezdů se účastní také Mosberg, který chtěl kongresmance ukázat Osvětim, kde zemřela jeho matka.

Ocasio-Cortezová však nabídku navzdory povzbuzování z řad ostatních členů Sněmovny reprezentantů odmítla a využila ji k útoku na republikána Steva Kinga. „Naposledy, když jste jel na tuto poznávací cestu, jste se v Evropě setkal s rakouskými neonacistickými skupinami,“ prohlásila.

Ocasio-Cortezová do koncentračních táborů nepojede

„Budu muset pozvání odmítnout, ale děkuji vám, že jste nám názorně ukázal, jak krajní pravice využívá taková setkání pro svůj politický zisk,“ opřela se Ocasio-Cortezová do Kinga na Twitteru.

Německo nechce repatriovat židy, jejichž předkové utekli před nacisty

New York Post připomíná, že se King v rámci své cesty do Evropy v roce 2018 údajně setkal s krajně pravicovou skupinou, kterou založil bývalý důstojník nacistických jednotek SS.

Mosberg však věří, že by se Ocasio-Cortezová na cestě mnohému přiučila. „Pokud tato místa nenavštívíte, nikdy nezjistíte, co se doopravdy stalo. Nechce se poučit a hledá výmluvy, zasloužila by si Nobelovu cenu za hloupost,“ prohlásil Mosberg.

Mluvčí Ocasio-Cortezové pouze uvedl, že kongresmanka rozlišuje mezi pojmem vyhlazovací tábor a koncentrační tábor.

Ocasio-Cortezová není první demokratickou kongresmankou, která v posledních měsících čelí nařčení z antisemitismu. Na začátku února se za svá slova musela omluvit jedna z prvních dvou zvolených muslimek do Kongresu Ilhan Omarová, která předtím naznačila, že americká podpora Izraele je důsledkem politické korupce a podplácení proizraelské lobby.

Edward Mosberg

Edward Mosberg se narodil v polském Krakově a během svého dospívání byl svědkem nacistického běsnění. "Viděl jsem jak nacisté věšeli lidi, mlátili je dokud neumřeli nebo na ně pouštěli hladové psy. Ležel jsem na zemi a strážci se mě snažili zabít," popsal své zážitky. 

Ačkoli se dožil osvobození tábora nevěděl, jestli chce žít dál. "Nechtěl jsem z tábora odejít. Nevěděl jsem, kam mám jít," popisuje. Nakonec strávil měsíce v italské nemocnici. Po svém uzdravení se seznámil se svou budoucí ženou ,která je také přeživší holokaustu. Společně v roce 1951 emigrovali do USA, kde se usadili v Harlemu. 

Mosberg si dodnes při prohlídkách koncentračních táborů obléká pruhované šaty, aby návštěvníkům připomněl nacistické hrůzy. Byl přítomen také u vzdělávacích zájezdů pro demokratické i republikánské členy amerického Kongresu. 

Mosberg je otcem tří dětí a má šest vnoučat. Polský prezident Andrzej Duda v květnu Mosbergovi udělil Řád za zásluhy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Navedl ji a kochal se, jak v on-linovém pornu umírá se smyčkou kolem krku

ilustrační snímek

Školným zadlužená absolventka univerzity si v Anglii přivydělávala sexuálním producírováním před webovou kamerou. Na...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz