Na soud se obrátili demokratičtí generální prokurátoři ze 14 amerických států, kteří tvrdili, že Musk nemá zákonnou pravomoc nařizovat hromadné propouštění federálních zaměstnanců a neměl by mít přístup k citlivým vládním počítačovým systémům.
Argumentovali ustanovením americké ústavy, podle níž má Musk takové pravomoci, které může vykonávat pouze vládní úředník, který byl jmenován prezidentem a potvrzen Senátem.
Musk není v čele DOGE, nemá žádnou skutečnou pravomoc, tvrdí Bílý dům![]() |
Žaloba proto usilovala, aby Muskem vedený úřad pro efektivitu státní správy (DOGE) neměl přístup do informačních systémů ministerstev práce, školství, zdravotnictví, energetiky a dalších. Prokurátoři také chtěli úřadu zakázat propouštění federálních zaměstnanců.
Washingtonská soudkyně Tanya Chutkanová jim ale zatím nevyhověla. Uvedla, že existují oprávněné otázky týkající se Muskových pravomocí, ale nejsou důkazy, které by ospravedlnily vydání předběžného opatření.
U různých federálních soudů bylo podáno přibližně 20 žalob, které napadají Muskovy pravomoci. Velkou částí z nich se soudy budou teprve zabývat.