USA se chystají na Saddáma

  10:39aktualizováno  10:39
USA vysílají stále silnější signály, že po Afghánistánu přijde na řadu Irák. Šéf americké diplomacie Collin Powell v úterý prohlásil, že vláda zvažuje několik způsobů, jak svrhnout Saddáma Husajna. Powell přitom udělal jasnou čáru mezi Irákem na jedné straně a Íránem a Severní Koreou na straně druhé. Všechny tyto země označil nedávno prezident George Bush za tzv. osu zla. "Co se týče Íránu a Severní Koreji, tam válku neplánujeme," zdůraznil Powell.

"Co se ale týče Iráku, už několik let dávají Spojené státy najevo, že změna politického režimu v Iráku by byla pro region a irácký lid to nejlepší," prohlásil Powell. "A my zvažujeme, která z nabízených možností by tohle vyřešila," uvedl v úterý Powell před Senátním rozpočtovým výborem.

Analytici považují Powellovy komentáře na adresu Iráku za velmi významné, neboť Powell byl až do nynějška považován za nejopatrnějšího člena kabinetu co se týče jakýchkoli narážek na možnou konfrontaci s Irákem. Jeho projev podle nich naznačil, že plány s Irákem dostávají novou naléhavost a že akce není daleko.

Američtí činitelé se jednomyslně shodují, že Saddám musí být svržen, jediné, co je třeba dohodnout, je způsob a načasování.

Viceprezident Dick Cheney v březnu navštíví řadu zemí sousedících s Irákem včetně Saúdské Arábie, Jordánu a Turecka. Rovněž zavítá do zemí, které by Spojené státy mohly v kampani proti Iráku rozhodujícím způsobem podpořit  - Británie, Egypt, Izrael, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar a Omán.

Diktátor Husajn věští pád USA

Pentagon plánuje kampaň proti Iráku
Vládní zdroje mezitím potvrdily, že Pentagon plánuje protiiráckou kampaň. V této souvislosti ale Powell zdůraznil, že Bush zatím neudělal konečné rozhodnutí a že bezprostřední vojenská operace nehrozí. To, že vojenský plán ještě není definitivní, potvrdil i šéf protiteroristické kampaně v Afghánistánu generál Tommy Franks.

Experti řeší zejména několik problémů. Tím nejzávažnějším je možnost, že Saddám by na vojenskou akci odpověděl zbraněmi hromadného ničení a mohl by zaútočit i na Izrael, což by si vyžádalo rozmístění amerických pozemních jednotek. Dále není jasné uspořádání posthusajnovské vlády.

Bushova vláda rovněž potřebuje pevnou dipolomatickou základnu. Z vojenského zásahu v Iráku mají strach Britové, Turecko má strach z nezávislého Kurdistánu, Izrael má obavy z iráckých raket a ani jiné státy v regionu nejásají nad tím, že by v jejich sousedství probíhala americká vojenská operace.

Irák ustupuje, chce jednat

Vojenská a diplomatická akce
Američtí činitelé spíše naznačují, že půjde o kombinaci vojenské a diplomatické kampaně. USA se nejprve pokusí prostřednictvím OSN utužit sankce proti Iráku a budou žádat, aby Saddám povolil neomezené jaderné inspekce.

Předem se očekává, že toto úsilí se nesetká s úspěchem, což by potom posloužilo jako důvod pro vojenskou kampaň. V ní by Američané zkombinovali domácí odboj s vlastní vojenskou podporou.

Tyto záměry potvrdil i britský ministr zahraničí Jack Straw po nedávném jednání s Powellem. Uvedl, že v květnu, kdy OSN obnoví ekonomické sankce proti Iráku, bude vhodná příležitost, aby USA a Británie dali Saddámovi ultimátum. Na rozdíl od USA ale Británie stále doufá, že ruský tlak by Saddáma mohl přesvědčit, aby spolupracoval.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Za dvacet let vystřídají většinu masa náhražky, chutnat budou prý opravdově

Maso ze zkumavky.

Přibližně šedesát procent konzumovaného masa nebude v roce 2040 pocházet z poražených zvířat, ale půjde o rostlinné...

Černobyl na prodej. Lidé ve velkém nakupují předměty ze sovětské éry

Na internetu je možné zakoupit stejné plynové masky, které používaly vojáci v...

Seriál Černobyl přitáhl celosvětovou pozornost. Na místo jaderné katastrofy proudí davy turistů, uživatelé sociálních...

KOMENTÁŘ: Šéfka hongkongské exekutivy se chová jako trojský kůň Pekingu

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu o vydávání...

O víkendu šéfka hongkongské administrativy Carrie Lam ustoupila statisícovým demonstracím a stáhla návrh dohody o...

Najdete na iDNES.cz