ANALÝZA: USA hrají rozčilení, i zmizení novináře ale Saúdům prominou

  15:24aktualizováno  15:24
Případ opozičního novináře zmizelého na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu podráží nohy spojenectví Rijádu s Washingtonem. Když však USA nepostihly Saúdy kvůli jejich podpoře džihádismu, zpackané válce v Jemenu či drcení vnitřní opozice, těžko něco podniknou kvůli patrně zavražděnému zběhlému prominentovi. Ale budou dělat hodně pro to, aby to vypadalo, že se zlobí.

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášukdží (1. února 2015) | foto: AP

Nože na postaršího medvídka jménem Džamál Chášakdží se brousily dlouho. Teď hrozí, že krvavě pořežou i Saúdskou Arábii, která je prý držela v ruce.

V 21. století se neutají nic, a tak jsou najednou venku americké odposlechy, z nichž je jasné, že kvůli Chášakdžímu hořkl korunnímu princi Mohamedovi hummus a falafel už dlouho. Teď vyšlo najevo, že zmizení Chášakdžího na konzulátu v Istanbulu byl jen plán z nouze, protože nevyšla hlavní akce: lidé napojení na prince přemlouvali odpadlíka, aby se klidně vrátil domů, nic se mu prý nestane.

Chášakdžího případ je teď největší mezinárodní detektivkou. Muž vešel na saúdský konzulát, ale už nevyšel, i když Saúdové tvrdí, že ano. Ale není ani vevnitř, ani venku.

A z detektivky se stává i klasický politický thriller, protože teď jdou po Saúdské Arábii kvůli Chášakdžímu i Trumpovy USA. Americký prezident je pod velkým tlakem, aby něco udělal, a mezi senátory se už ozývají hlasy, aby Spojené státy pozastavily prodej zbraní Saúdům. 

Ale dějí se ještě mnohem horší věci. V USA se o Saúdské Arábii najednou mluví jako o „utlačovatelském režimu“. Konzervativní senátor Rand Paul uvedl: „Žádné množství ropných obchodů nebo prodejů zbraní nemůže ospravedlnit naše bratříčkování s režimem, který drží ochrannou ruku nad džihádismem po celém světě.“

Amerika objevila Ameriku

Malé příčiny mívají nečekaně velké následky. I když Chášakdží ve svém ročním americkém fešáckém exilu psal zdvořile kritické sloupky do Washington Postu a z let, kdy byl prominentem saúdského režimu, má na Západě spoustu přátel, nikdo asi nečekal, že jeho zmizení začne podrážet nohy americko-saúdskému spojenectví. 

Záznam vraždy

Turecko má audiozáznam, který dokazuje, že Chášakdží byl na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu zavražděn. Napsal to americký list The Washington Post, do kterého Chášakdží přispíval.  

„Ta nahrávka osvětluje, co se Džamálovi stalo, když vstoupil dovnitř. Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn, sdělil nejmenovaný zdroj listu. Podle něj Turecko o obsahu nahrávky informovalo USA. Jak byl záznam pořízen, není jasné.

Zdroj: ČTK

Podpora radikalismu nevadila, USA ochotně koukaly stranou, ač s radikály současně vedly válku. Teď zmizel jeden muž, který psal články pro přední americký deník, a všechno je jinak. 

Dokonce Trump, který hodně vsadil na nového faktického vládce Saúdské Arábie, akčního korunního prince Mohameda íbn Salmána, veřejně hudruje a poslal experty do Istanbulu, aby tam s Turky vyřešili záhadu zamčeného konzulátu. 

Princ, který je považován za muže, jenž dal k akci proti Chášakdžímu rozkaz, se dostal do neřešitelné pasti. Má vysvětlit, kam Chášakdží zmizel, ale to nemůže: pokud je pravda, co říkají Turci, musel by ukázat rozsekané kusy lidského těla. To se zdá mnohem pravděpodobnější než saúdská verze, totiž že vyšel, ale nějak si ho nevšimla jeho čekající snoubenka ani kamery, kterých tam je opravdu hodně.

Princ tělo zpátky nesloží, a tak bude muset sledovat, jak ho přibíjejí na vrata. To, že USA zveřejnily odposlechy, je horší než jejich obsah. Je to výstraha a zlomená hůl. 

Ale odsud potud... Amerika se zlobí – a hraje to pěkně, hollywoodsky. Kvůli jednomu Chášakdžímu si strategické vztahy se Saúdy rozbít nenechá. Rijád je jeden z hlavních zbrojnošů proti Íránu, kupuje americké chytré zbraně po stovkách miliard a stabilizuje ropný trh. Kdyby se rozviklal, to by byl hukot. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Napětí na Bruntálsku eskaluje. Do obce míří extrémisté, policie je v pozoru

Hana Kapalová s fotkou v telefonu, na které je její přítel Martin Teplík, jehož...

Incident v obci Dvorce na Bruntálsku, kde dvanáct Romů minulý čtvrtek zbilo podnikatele, stále vzbuzuje silné vášně. O...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Babiš vydělává politikou a zapletl se do podvodu, tvrdí německá televize

Premiér Andrej Babiš oznámil na Pražském hradě jména dvou nových ministrů. (10....

Český premiér vydělává peníze politikou a nechal změnit pravidla týkající se evropských fondů tak, aby z toho těžil...

Zavřeli kvůli ní školy z obav, že chystá masakr. Američanku našli mrtvou

Osmnáctiletá žena hrozila střelbou na střední škole, byla nalezena mrtvá.

V americkém Denveru se ve středu zavřely stovky škol kvůli hrozbě, kterou představovala osmnáctiletá Sol Paisová. Dívka...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Najdete na iDNES.cz