Mocnosti se o jednání o ambasádách domluvili po telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem a po následném setkání delegací obou zemí v Rijádu, při kterém se mimo jiné hovořilo i o možnostech ukončení války na Ukrajině.
Ve čtvrtek se ruská a americká delegace sešly v Turecku, aby prodiskutovaly detaily týkající se zastupitelských úřadů, jako je počet zaměstnanců, víza, diplomatické bankovnictví a další provozní záležitosti.
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že šlo o konstruktivní rozhovory, na které „v nejbližší době“ naváže další schůzka.
Západ je mrtvý, pochopili v Kremlu. S Trumpem chtějí upéct Jaltu 2.0![]() |
Podle dvou nejmenovaných amerických představitelů, kteří hovořili se stanicí CNN, má záležitost pro Rusko tak velkou prioritu, že se Rusové zdržují plánování dalšího jednání na vysoké úrovni, dokud neuvidí podstatný pokrok v obnovení ruské diplomatické přítomnosti v USA.
Ruské špionážní kapacity se v posledním desetiletí značně snížily, jelikož Spojené státy a Evropa běžně vyhošťovaly ruské špiony působící na velvyslanectvích pod diplomatickým krytím. Od roku 2016 bylo z USA vyhoštěno více než 100 ruských diplomatů podezřelých ze špionáže.
Evropa ruské agenty hromadně vyhostila po začátku ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022. Moskva také nemá ve Washingtonu svého velvyslance od loňského října, kdy post opustil Anatolij Antonov.
Rusové spoléhají na lidské zpravodajství
Říci, že jsou nebo by byli nadšení z obnovení své diplomatické přítomnosti v USA „je slabé slovo“, uvedl jeden americký činitel o Rusku.
Podle jiného amerického představitele se Rusové „stále velmi spoléhají na lidské zpravodajství a kladou velký důraz na schopnost svých lidí setkávat se s kontakty“.
ANALÝZA: Z Trumpa je sběratel barevných kovů. Slevu Ukrajině si vynahradí u Rusů |
Rusové jsou podle zdrojů CNN zaměřeni zejména na získání svých diplomatických nemovitostí v San Francisku, New Yorku a Washingtonu, které USA zabavily v roce 2017 v odpovědi na vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb v roce 2016.
Trump také v roce 2018 uzavřel ruský konzulát v Seattlu kvůli jeho blízkosti k americké ponorkové základně Kitsap.
To by nevymyslel ani Taras Bulba, kritizují ruští blogeři Putina za sblížení s USA![]() |
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že otázku nemovitostí přednesl 18. února v Rijádu během setkání s se svým americkým protějškem Markem Rubiem, poradcem pro národní bezpečnost Mikem Waltzem a zmocněncem pro Blízký východ Stevem Witkoffem.
Američtí činitelé se obávají, jak bude Federální úřad pro vyšetřování (FBI) schopen efektivně čelit silnější přítomnosti ruských zpravodajských služeb na americké půdě. Agentura již nyní čelí napětí pokud jde o zdroje.