Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

ANALÝZA: Kissinger umluvil Trumpa, aby se spojil s Ruskem proti Číně

  13:17
Amerika má novou strategii. Vymyslel ji Henry Kissinger tím, že převrátil naruby tu, s níž změnil svět v roce 1972. V novém světle má Trumpův summit s Putinem velkou logiku.
Kissinger je stará, ale zkušená hlava za ruskou politikou Donalda Trumpa.

Kissinger je stará, ale zkušená hlava za ruskou politikou Donalda Trumpa. | foto: Profimedia.cz

Velekněz mezinárodních vztahů a největší lišák světové geopolitiky Henry Kissinger ve svých pětadevadesáti letech znovu zásadně překopal strategii Spojených států v globální politice a vztahy mezi velmocemi.

Zatím je to na papíře, nikdo to neviděl, jen se o tom po Washingtonu šušká. Ale Donald Trump se podle toho už možná chová. Jeho ochota vycházet s Ruskem, přestože se k němu chová tvrději než předchozí prezidenti, má náhle jasnou logiku a dává širší smysl.

V podstatě jde o to, že Amerika se má spojit s Ruskem proti Číně, a tím jí přistřihne rostoucí křídla.

Putin pozval Trumpa do Moskvy, chce mluvit o dohodě s Íránem

Z toho, co prosáklo, lze pochopit, že Kissinger vychází z jednoduché úvahy. Rusko a Čína jsou pro Spojené státy dva hlavní rivalové. To je problém, protože Amerika nemá sílu a možnosti čelit oběma zemím naráz.

Je proto třeba rozlišovat. Rusko a Čína nejsou dva rovnocenní konkurenti. Rusko je víceméně občasná nepříjemnost, má sice atomový arzenál, jinak však nemůže vzhledem ke svým chabým možnostem ohrožovat pozici Ameriky. Ruská hrozba, o níž se v Americe mluví ráno, v poledne i večer, je přefouknutá z vnitropolitických důvodů.

Čína je jiná váhová kategorie. Parní válec, který se sune pomalu, ale nezadržitelně vpřed světem. Čína má peníze, tudíž se na ni všude usmívají, byť jsou to kyselé grimasy. Čína svým tichým, takřka zdvořilým, ale nekončícím tlakem předělává svět tak, že je méně americký a více čínský. Závěr: Čína je ta skutečná hrozba pro americkou pozici supervelmoci číslo jedna.

Ale to není všechno.

S Čínou se Amerika proti Rusku spojit nemůže, protože to není potřeba. Rusko není pro Čínu hrozbou, naopak se s ní ze všech sil snaží vycházet, protože v jejich vztahu je potenciální kořist. Čína ho pomalu vyhání ze Střední Asie, je velkým odběratelem surovin a Rusko musí být ve střehu kvůli jihovýchodní Sibiři, která je na ruské straně pustá a na čínské přecpaná lidmi. Už koncem šedesátých let kvůli území podél řeky Amur vedly Moskva a Peking špatně utajenou malou místní válku.

Čili: pokud by měl někdo z dvojice Čína–Rusko zájem na sňatku z rozumu s Amerikou, bude to Rusko.

A tak Kissinger obrátil naruby svůj geniální geostrategický tah, kterým počátkem sedmdesátých let přepsal dějiny. Podle řady expertů to byl krok, který ve svých důsledcích otevřel cestu k porážce sovětského komunistického bloku.

Byl to docela šok, když v létě 1971 oznámil americký prezident Richard Nixon, že v zimě poletí na návštěvu rudé Číny. Celé to vymyslel a na tajné cestě v Číně domluvil Henry Kissinger.

Prostý, ale chytrý tah. Situace: USA stojí proti bloku SSSR–Čína, kde však už lásku vystřídala nenávist. Otázka: lze to nějak aktivně využít, nebo se budeme jen dívat? Řešení: přebereme Čínu Sovětskému svazu, když už spolu stejně nespí.

Nixon vyrazil do Číny v únoru 1972 a svět se změnil. Z USA a Číny byli náhle víceméně spojenci proti SSSR, i když Čína už předtím vlastně nebyla sovětským spojencem.

Byla to velká událost, v Americe o tom dokonce vznikla opera Nixon v Číně.

Moskvou to otřáslo. Protože se cítila oslabená, najednou měla zájem o politiku uvolňování. To vyústilo až v odzbrojovací dohody sedmdesátých let a také v podpis závěrečného dokumentu Konference o spolupráci a bezpečnosti v Evropě, jímž se SSSR v Helsinkách roku 1975 chytil do lasa lidských práv.

Kromě toho se změnila i Čína. Po kapkách začal proces jejího otevírání se světu a ekonomických změn, které ji udělaly tím obrem, jímž je dnes.

Ale Nixon se stejnou bystrostí, s níž tehdy postřehl obrovskou šanci, pochopil začátkem devadesátých let opět dřív než většina politiků, co se bude dít dál. Zatímco Amerika vesele vyráběla v chudé a trochu legrační Číně své vlastní levné zboží, nadšeně tomu říkala globalizace a myslela, že to tak bude navždy, Nixon viděl dál a řekl: „Myslím, že jsme si stvořili Frankensteina.“

Frankenstein dospěl už před lety, ale roste pořád dál, a tak teď řadu měsíců přesvědčoval Kissinger Trumpa, aby zopakoval Nixona v modernizované verzi.

Zatímco Nixon přebral Moskvě Peking, měl Trump přebrat Pekingu Moskvu. Nejde o to, aby Spojené státy za každou cenu byly zadobře s Ruskem, jde o to, aby ho měly proti Číně.

Kissinger je muž, od něhož to neznělo zaujatě ani proti jedné straně. Není to žádný protičínský jestřáb, naopak vychází s čínským prezidentem velmi dobře, a není žádný rusofob, s Putinem se setkal už sedmnáctkrát. Je to jen geopolitický šachista, který vidí za tři rohy. Klasický představitel reálné politiky, jenž věří na rovnováhu sil a vybalancování zájmů.

Jeho plán je do značné míry americkou sebeobranou. Rusko a Čína spolu zatím tančí velmi spokojeně, a kdyby se daly dohromady, byl by to z hlediska amerických zájmů takřka smrtící pár.

„Kissinger číslo 2“ má však dvě slabiny. Zaprvé Rusko. Zadruhé také Rusko.

Ta první spočívá v tom, že Putin nemá důvod tančit výhradně s USA, nebo s Čínou, když může tančit s oběma podle vlastních potřeb. Jeho cena stoupá.

Za druhé jde o to, že Rusko má v USA tak špatný zvuk, že Trumpovi nemusí tah Moskvou projít, i když bude Americe k užitku. Křik po summitu s Putinem to ukázal názorně.

Ostatně Nixon byl v roce 1972 taky doma trhán na kusy, že se paktuje s rudými. Čas ukázal, že pravdu měl on a Kissingerova kreativita, ne křiklouni, kteří po něm tehdy ještě před Watergate šli ze studenoválečnické setrvačnosti a domácí politické nenávisti.

Připomíná to dnešek, ale to ještě neznamená, že Trumpovi může repríza Nixonovy hry vyjít stejně dobře.

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Muž, který za tři měsíce rozložil Izrael. Ministr Smotrič úřaduje

Premium Rozbité vztahy se sousedy, protesty v ulicích. Ministr financí Bezalel Smotrič, kvůli němuž se stávkuje, Arabové...

Lidstvo od roku 2000 rozšířilo pevninu o území mající rozlohu Lucemburska

Od začátku tisíciletí výrazně vzrostl počet uměle vytvořené půdy na místech, kde byla předtím voda. Od roku 2 000...

Turnus v pekle, líčí Bachmut ranění vojáci. Jezdí pro ně speciální autobus

Bachmut je peklo, s ruskou armádou tu válčíme o každou místnost. Tak líčí dění na donbaské frontě ukrajinští vojáci,...

Americkým státem Mississippi se prohnalo tornádo, zabilo nejméně 26 lidí

Na nejméně 26 vzrostla nová bilance obětí tornáda a silných bouří, které se v noci na sobotu prohnaly americkým státem...

Pronájem bytu 1+kk 45 m2
Pronájem bytu 1+kk 45 m2

Elišky Krásnohorské, Olomouc - Hodolany
11 000 Kč/měsíc

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...