Průzkumu, jenž zkoumá postoje ke geopolitice, demokracii a světovým lídrům, se v dubnu zúčastnilo 110 tisíc lidí ve stovce zemí.
Většina dotázaných vnímá USA celkově negativně. Jejich pověst dostala na frak zejména v zemích Evropské unie, kterou Trump po svém nástupu do Bílého domu označil za „ubohou“. Tento týden pak v reakci na jednání ohledně cel uvedl, že EU je v mnoha ohledech „odpornější než Čína“.
Většina Čechů se zajímá o dění v USA, Trumpa a Muska však vnímají kriticky![]() |
„Trump vyvolal obchodní válku, v Oválné pracovně vynadal ukrajinskému prezidentovi, nechal spojence cítit se zranitelnými a nepřátele povzbudil,“ řekl agentuře Reuters Anders Fogh Rasmussen, někdejší šéf NATO a zakladatel Nadace Aliance demokracií, která je spoluautorem průzkumu.
„Není překvapením, že se názory zhoršily i u lidí, jako jsem já, kteří celý život obdivovali Spojené státy a to, co znamenaly,“ dodal.
Pověst amerického prezidenta je v souladu s pověstí jeho země. Trumpa negativně vnímají lidé v 82 ze 100 sledovaných zemí, což je více než v případě ruského prezidenta Putina a čínského lídra Siho, kteří byli záporně vnímáni v 61, respektive ve 44 zemích.
Trump je nejméně populární od lednového nástupu. Američanům vadí trestání škol |
Trump zaznamenal u respondentů nejhorší skóre mezi řadou politických, kulturních a duchovních vůdců. Lidé ho vnímají hůře než například majitele společnosti Tesla Elona Muska, zakladatele Microsoftu Billa Gatese, zesnulého papeže Františka, americkou zpěvačku Taylor Swiftovou nebo celebritu Kim Kardashianovou.
Analytici však shledali amerického prezidenta celosvětově nejznámějším lídrem, přičemž 85 procent respondentů uvedlo, že Trumpa zná. Šéf Kremlu se umístil těsně za ním - o koho jde, ví 81 procent lidí.
Studie seřadila vnímání zemí od -100 procent do +100 procent. Čisté hodnocení vnímání USA kleslo na -5 procent z loňských +22 procent. Podíl zemí s pozitivním obrazem o Spojených státech klesl na 45 procent z loňských 76 procent, což je masivní propad.
Čína naopak své globální postavení vylepšila a poprvé předstihla USA. Její vnímání se letos zvýšilo na +14 procent z loňských +5 procent. Rusko, jehož pověst se zhoršila v důsledku invaze na Ukrajině, je stále méně populární než USA, jeho vnímání se ale mírně zvýšilo na -9 procent.
Nejlépe dopadlo Švýcarsko následované Singapurem, Katarem a Kanadou. Jako země s nejhorší pověstí ve světě se naopak ukázaly Írán, Izrael, Bělorusko a Maďarsko s Irákem.