Senát podpořil jednasedmdesátiletého Kennedyho 52 ku 48 hlasům, přičemž opoziční demokraté podle očekávání hlasovali proti a Trumpovi republikáni pro. Jediný republikán, jehož hlas Kennedy nezískal, byl senátor Mitch McConnell, který v dětství prodělal dětskou obrnu.
„Během svého života jsem viděl, jak vakcíny zachránily miliony životů před ničivými nemocemi v Americe i po celém světě. Nebudu souhlasit s opětovným zpochybňováním osvědčených léků, stejně jako miliony Američanů, kteří své přežití a kvalitu života připisují vědeckým zázrakům,“ vysvětlil senátor a odkázal na Kennedyho „nebezpečné konspirační teorie“. „Upřímně doufám, že se pan Kennedy nerozhodne zasévat další pochybnosti a rozkol, ale obnovit důvěru v naše veřejné zdravotnické instituce,“ uzavřel McConnell.
Agentura Reuters v této souvislosti poznamenala, že Kennedy ve snaze získat podporu Senátu slíbil, že ochrání stávající očkovací programy. Nastupující ministr dal také najevo, že se v čele resortu chce kromě jiného soustředit na boj proti obezitě, cukrovce, autismu či na omezování chemikálií v jídle.
Měl jsem divoké mládí, přiznává „kostlivce“ Kennedy. Grilování psa popírá![]() |
Kennedy, který působil jako právník v oblasti ochrany přírody, veřejný aktivista a mimo jiné vystupoval proti očkování za covidové pandemie, stane v čele resortu, pod nějž spadají Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a další zdravotnické agentury.
Ministerstvo zároveň spravuje výdaje na zdravotní péči ve výši více než tři biliony dolarů a spadají pod něj programy Medicare a Medicaid, které zajišťují zdravotní pojištění pro více než 140 milionů Američanů, píše agentura Reuters.
Agentura AP poznamenala, že si Kennedy svými populistickými a někdy extrémními názory na potraviny, chemikálie a vakcíny získal ohromný počet příznivců, jejichž počet zvýšil během pandemie, kdy věnoval většinu svého času neziskové organizaci, která žalovala výrobce vakcín a využívala kampaně na sociálních sítích, aby podkopala důvěru ve vakcíny i vládní agentury, které je podporují.
Rollinsovou čekají problémy v zemědělství
Do čela ministerstva zemědělství pak Senát potvrdil dlouholetou spojenkyni amerického prezidenta a konzervativní právničku Brooke Rollinsovou. Ta se tak dostala do klíčové vládní funkce v době, kdy plány administrativy na masové deportace mohou vést k nedostatku pracovních sil v zemědělství a zemědělskému exportu hrozí cla.
Za předchozího Trumpova prezidentského mandátu v Bílém domě Rollinsová zastávala pozici poradkyně pro domácí politiku. Senát dvaapadesátiletou právničku podpořil 72 ku 28 hlasům. Jmenování Rollinsové přichází v době nízkých zemědělských příjmů, možných škrtů v domácí potravinové pomoci a agresivní kampaně za snížení počtu federálních zaměstnanců vedené miliardářem Elonem Muskem.
Rollinsová povede úřad s ročním rozpočtem přes 200 miliard dolarů (4,8 bilionu korun), který má téměř 100 tisíc zaměstnanců a rozsáhlé portfolio. Rodačka z Glen Rose v Texasu bude zodpovědná nejen za regulaci či podporu zemědělského sektoru, ale i za většinu federálních programů potravinové pomoci či správu národních lesů a pastvin.
Trumpova spojenkyně strávila patnáct let v čele konzervativní texaské politické organizace, která se těšila podpoře ropného průmyslu. Za jejího působení skupina vydávala zprávy kritizující etanol a zemědělské dotace. Během slyšení o své nominaci Rollinsová uvedla, že zprávy byly desítky let staré a neodrážely její současné politické postoje.
„Všichni víme, že klima se v průběhu roku mění, ale příčiny a řešení nejsou všeobecně známé ani definované,“ odpověděla Rollinsová, když se jí demokratická senátorka Amy Klobucharová následně zeptala, jestli věří, že klimatická změna je hrozbou pro americké farmáře a rančery.
Rollinsová při slyšení připustila, že Trumpovy plány na masové deportace lidí, kteří v zemi pobývají nelegálně, by mohly vést k nedostatku pracovních sil v zemědělství. Na práci migrantů jsou závislí zejména pěstitelé některých druhů plodin, jako jsou jablka, a také mlékárenské provozy. Rollinsová však uvedla, že Američané Trumpovy plány podporují a že se bude snažit chránit zemědělce a zároveň pomáhat prezidentovi.
Zmrazení většiny zahraniční pomoci a některých zemědělských dotačních a úvěrových programů Trumpovou administrativou vedlo k zastavení práce v síti zemědělských výzkumných laboratoří. Někteří zemědělci kvůli kroku administrativy nedostávají očekávané vládní platby.
„Děsivě špatný“ Kash Patel má blíž k řízení FBI
Právní výbor Senátu ve čtvrtek podpořil také kandidaturu Kashe Patela do čela amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Kdy se uskuteční finální hlasování celého Senátu, v němž mají republikáni většinu, zatím není jasné. Patelovu kandidaturu podpořilo dvanáct členů právního výboru, proti bylo deset.
Agentura AP poznamenala, že Patel vyvolal znepokojení kvůli nedostatku manažerských zkušeností ve srovnání s minulými řediteli FBI a kvůli rozsáhlému výčtu kontroverzních výroků, včetně označení vyšetřovatelů, kteří vyšetřovali Trumpa, za „vládní gangstery. Zároveň některé z obžalovaných v souvislosti s útokem Trumpových stoupenců na Kapitol 6. ledna 2021 označil za „politické vězně“.
Pes obranář ve vedení FBI? Půjdeme po vás, slibuje nepřátelům Trumpa![]() |
Na slyšení o jeho potvrzení minulý měsíc Patel uvedl, že demokraté vytrhávají některé jeho výroky z kontextu. Už roky je v amerických médiích popisován jako Trumpův oddaný stoupenec. Právník s indickými kořeny dříve působil jako prokurátor a po Trumpově prvním zvolení v roce 2016 z pozice poradce ve Sněmovně reprezentantů přispěl ke zpochybňování legitimity vyšetřování ruského vlivu na tyto volby.
Později vystřídal několik pozic v Trumpově administrativě a po volbách roku 2020 začal současného prezidenta vehementně hájit na veřejnosti. Patel v minulosti podle agentury AP také radil řadě zahraničních firem, včetně české zbrojařsko-průmyslové skupiny Czechoslovak Group (CSG). Tu republikáni dříve obviňovali z přílišné blízkosti ke Kremlu. Firma spojení s Moskvou jasně odmítla.
Trump nás prozradí, bojí se agenti FBI. Žaloba má zarazit zveřejnění seznamu![]() |
V Senátu, který rozhodne o potvrzení Patelovy nominace, kandidát slíbil, že FBI se pod jeho vedením bude řídit fakty a bude dbát na občanská práva všech Američanů.
Opoziční demokraté však vykreslují Patela jako nebezpečného a nezkušeného loajalistu, který by zneužíval pravomoci FBI v době, kdy Spojené státy čelí zvýšeným bezpečnostním hrozbám, a to jak ze strany Číny, tak pokud jde o mezinárodní terorismus. „Je to člověk, jehož úsudek je více než pochybný. Je děsivě špatný,“ řekl demokratický senátor Sheldon Whitehouse.
Trumpovi republikáni naopak Patela označovali za správnou volbu do čela FBI s tím, že úřad, který podle nich pošpinilo vyšetřování Trumpa, spraví. „Američané už mají dost dvojího přístupu, dvojího zacházení a dvojího soudnictví. Během Bidenových let se to výrazně projevilo v činech ministerstva spravedlnosti a FBI,“ řekla republikánská senátorka Marsha Blackburnová s odkazem na předchozího amerického prezidenta Joea Bidena.