Kdyby ho jeho administrativa neučinila, Los Angeles by bylo zcela zničeno, řekl prezident. Prohlásil, že Newsom, kterého označil výrazem „scum“ (šmejd), i starostka Los Angeles Karen Bassová by mu měli děkovat a říkat, jak je skvělý, ale místo toho „se rozhodli lhát lidu Kalifornie a Ameriky“, že Národní garda nebyla potřeba a že protesty byly mírumilovné.
Trump také v příspěvku na své sociální síti Truth Social slíbil, že vždy udělá, co je potřeba, aby zajistil bezpečí občanů. „Stačí se podívat na fotografie násilí a ničení, abyste věděli vše, co potřebujete vědět,“ míní.
Agentura Reuters večer informovala, že Trumpova administrativa v Los Angeles navíc nasadí na 700 příslušníků námořní pěchoty. Budou mít dočasně propůrnou roli, dokud nedorazí všichni ze dvou tisíc povolaných příslušníků Národní gardy.
VIDEO: Policista v Los Angeles střelil reportérku v přímém přenosu![]() |
Newsom nasazení Národní gardy na potlačení protestů bez konzultace s ním označil za nezákonné, a v pondělí se proto jeho stát obrátil na soud, kde požaduje zrušení Trumpova nařízení. Guvernérův úřad také požádal ministra obrany Petea Hegsetha, aby vojáky stáhl.
Trump v ponděl navíc před Bílým domem novinářům řekl, že by Newsoma zatkl, kdyby byl zmocněncem pro ochranu hranic Tomem Homanem. Homan v sobotu hrozil tím, že zatkne kohokoliv, kdo by kladl překážky vynucování imigračních zákonů v Kalifornii, včetně guvernéra. Newsom na to reagoval výzvou, ať ho tedy zatkne.
V pondělí guvernér v reakci na Trumpova slova uvedl, že to je krok na cestě k autoritářství. „Prezident USA právě vyzval k zatčení guvernéra v úřadu,“ napsal s tím, že doufal, že takový den nikdy nezažije.
V neděli večer v reakci na vyslání dvou tisíc příslušníků Národní gardy vyšly do ulic Los Angeles tisíce lidí. Protestující na krátkou dobu zablokovali klíčovou dálnici a zapalovali auta, pořádkové síly proti nim použily slzný plyn, gumové projektily či zábleskové granáty.
Protesty ve druhém nejlidnatějším městě USA vypukly v pátek poté, co imigrační úřady ve městě uskutečnily sérii razií a zadržely nejméně 44 lidí za údajné porušení imigračních předpisů.
Začne další kolo protestů
Situace v LA se podle listu Washington Post uklidnila. Na pondělí odpoledne místního času (večer SEČ) jsou ale v plánu další demonstrace. Kromě zakouřeného vzduchu byly ráno ulice města klidné, je patrná silná přítomnost bezpečnostních složek. Podle AP u mnoha obyvatel vyvolal hněv a strach příchod stovek příslušníků Národní gardy, které bez souhlasu guvernéra do města vyslal Trump. V pondělí v poledne jich tam už bylo kolem jednoho tisíce.
Úklid trosek shořelých aut, graffiti na stěnách radnice a detenčního zařízení, které bylo hlavním ohniskem střetů, potrvá několik dní, informuje agentura AP.
Podle Amerického svazu občanských svobod se očekává, že představitelé odborů povedou v losangeleském parku shromáždění, na němž budou požadovat propuštění Davida Huerty, významného odborového předáka, který byl v pátek při razii Úřadu pro imigraci (ICE) zatčen kvůli obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí. Očekává se, že Huerta bude v pondělí obžalován u federálního soudu.
Losangelská policie v pondělí dopoledne postavila betonové zátarasy vedle radnice v centru města.
ANALÝZA: Trumpův vlhký sen. Nepokoje v Los Angeles přehluší jeho přešlapy![]() |
Newsom a Bassová odsoudili Trumpovo rozhodnutí nasadit Národní Gardu jako tvrdý krok, který má ještě více rozdmýchat napětí.
Nenechte se vyprovokovat, zní z Mexika
Mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová v pondělí uvedla, že nesouhlasí s násilnými činy spáchanými při protestech v LA, kde žije největší mexická komunita v zahraničí. Zároveň vyzvala americké úřady, aby při migračním procesu respektovaly zákony.
S Trumpem se chce kvůli migraci bilaterálně setkat na červnovém summitu G7 v Kanadě. „Musí to být jasné. Odmítáme násilí, ať už pochází odkudkoliv,“ prohlásila prezidentka. „Apelujeme na mexickou komunitu, aby se chovala mírumilovně a nenechala se vyprovokovat,“ doplnila.
Protesty v Los Angeles sílí. Trump žadá nasazení vojáků a zatýkání lidí v maskách![]() |
Nejméně 42 Mexičanů je po nedávných raziích drženo v detenčních střediscích a čtyři další byli v neděli vyhoštěni ze země, informoval mexický ministr zahraničí Juan Ramón de la Fuente.
„Budeme pokračovat v návštěvách, abychom mohli sledovat situaci Mexičanů v detenčních centrech v Los Angeles,“ doplnil de la Fuente, podle kterého byla většina zadržených Mexičanů při svém zatčení v práci.