Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ilustrační foto

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

USA připravují nové sankce proti Íránu, měly by postihnout energetiku

  • 129
Nové sankce, jimiž Západ hrozí Íránu kvůli jadernému programu, nabývají konkrétní podoby. Pokud Teherán neprokáže, že jeho nukleární aktivity jsou mírové, hodlají USA prosadit přísnější mezinárodní restrikce a také rozšířit své vlastní. Měly by postihnout energetiku, finanční sektor a telekomunikace. Írán debatu o jádru dál odmítá a varuje velmoci před opakováním "chyb minulosti".

Írán čelí omezením kvůli jadernému programu už roky. Rada bezpečnosti OSN přijala v minulých letech hned trojí restrikce a bývalý americký prezident George Bush zemi zařadil do takzvané "osy zla", tedy na seznam darebáckých států podporujících terorismus.

Výsledek? Prakticky žádný. Mnoho zatím nezmohl ani současný šéf Bílého domu Barack Obama, který nabídl Íránu nový začátek ve vzájemných vztazích.

Teherán trvá na svém: jaderný program je mírový a země na něj má právo. Přitom několik let tajně tajně budoval druhé zařízení na obohacování uranu. Svět se to dozvěděl až minulý týden. Írán existenci komplexu přiznal až poté, co zjistil, že o něm západní tajné služby vědí. - více o překvapivém přiznání Teheránu se dočtete zde

Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Qom v Íránu. Mnozí odborníci věří, že právě zde Teherán buduje své druhé zařízení na obohacování uranu.

Satelitní snímek z 26. září 2009 zachycuje vojenskou základnu poblíž města Qom v Íránu. Mnozí odborníci věří, že právě zde Teherán buduje své druhé zařízení na obohacování uranu.

USA teď chtějí na Teherán ještě víc zatlačit a uvalit sankce na íránské i zahraniční společnosti, které v této oblasti podnikají. Zvažují zmrazení kont a zákaz cestování pro íránské i zahraniční podnikatele.

Postih má mířit hlavně na investice do íránské energetické infrastruktury, finanční sektor a telekomunikace. Doposud přitom sankce mířily hlavně na obchod se zbraněmi.

Vše teď záleží na Teheránu a na tom, jak na mezinárodní tlak zareaguje. V sobotu slíbil, že pustí inspektory Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do zmiňovaného druhého zařízení na obohacování uranu. MAAE brzy dostane dopis s časovým harmonogramem inspekcí, prohlásil ředitel Íránské organizace pro jadernou energii Alí Sálehí.

Barack Obama, Gordon Brown a Nicolas Sarkozy při společném prohlášení ohledně druhého íránského zařízení na obohacování uranu. (25. září 2009)

Barack Obama, Gordon Brown a Nicolas Sarkozy při společném prohlášení ohledně druhého íránského zařízení na obohacování uranu. (25. září 2009)

Zda bude Írán opravdu čelit novým sankcím, by se mohlo ukázat už tento týden: 1. října se totiž mají sejít zástupci pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa s představiteli Teheránu. Odborníci jsou ale ohledně jednání skeptičtí a v zásadní obrat nevěří. Íránci podle nich budou zřejmě zdůrazňovat obecná politická témata, jejich protihráči se zase budou snažit držet se problémů souvisejících s jádrem.

Jejich mínění podporují poslední výroky Íránu. Teherán dnes zopakoval, že se s velmocemi nehodlá o svém jaderném programu bavit.

"Nebudeme probírat nic ve spojitosti s našimi jadernými právy. Můžeme se bavit o odzbrojení, nešíření jaderných zbraní a ostatních obecných témat," řekl agentuře Reuters Sálehí a zdůraznil, že nehodlá řešit ani nově budované zařízení na obohacování uranu. "Nová stavba je součástí našich práv a není potřeba to probírat."

Íránské testy raket

Záběry z testu íránské rakety krátkého doletu odvysílala i státní televize (27. září 2009)Teherán zneklidnil Západ také víkendovým testem raket. Kromě střel krátkého, středního a dlouhého doletu, vyzkoušely vojenské gardy i dvoustupňovou raketu na pevný pohon. - čtěte Írán otestoval rakety, které mohou zasáhnout Izrael

Íránští poslanci dnes také mocnostem vzkázali, aby během rozhovorů neopakovaly "chyby minulosti". "Pokud bude na Írán vyvíjen další nátlak v otázce jaderného programu, začne se zabývat zatím odloženými projekty," shodlo se 239 zákonodárců z celkových 290.

Co jsou ony "zatím odložené projekty"? Zřejmě další obohacování uranu, soudí agentura AP. Reuters zase citoval jednoho z poslanců, podle něhož by Írán mohl odstoupit od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (Non-Proliferation Treaty, NPT).

Izrael: sankce musí ekonomiku ochromit

Další komplikací je fakt, že v RB OSN zatím panuje rozpor ohledně sankcí. Zatímco Moskva už připustila možnou nevyhnutelnost nových restrikcí, Čína je stále proti. Peking dnes vyzval všechny strany, aby se pokusily ztlumit rostoucí tlak kolem íránského jaderného programu. Čína přitom - jako stály člen RB OSN - může rezoluci o dalším postihu vetovat.

Jaderné zařízení v Natanzu v roce 2007

Jaderné zařízení v Natanzu v roce 2007

Další kolo jednání mezi Íránem a šesti mocnostmi by se mohlo konat v polovině listopadu. O případných restrikcích by OSN podle izraelského deníku Haarec mohla rozhodovat v prosinci.

Podle listu The New York Times Izrael lobbuje v USA v tom smyslu, aby nové sankce byly pro Írán citelné. Měly by prý ochromit ekonomiku takovým způsobem, že íránští ajatolláhové, oslabení nedávnými domácími politickými nepokoji, budou muset zvážit změnu jaderného programu.

Problémy se vlečou už šest let

Odkud pramení obava z íránského jaderného programu a jak reálná je hrozba z Íránu? Má podle expertů Írán šanci vyrobit jadernou zbraň? - Zde naleznete odpovědi na základní otázky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video