Americké volby 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvOčekávání v demokratickém Washingtonu byla obrovská. Už kolem osmé hodiny, kdy se ve městě uzavřely volební místnosti, začali lidé plnit podniky v centru. Nebyl snad jediný, kde by neběželo volební studio CNN a jeho rozbory rodících se výsledků v jednotlivých státech a jejich okresech.
Mnoho lidí mířilo sledovat sčítání hlasů na Howardovu univerzitu severovýchodně od centra, kterou si Kamala Harrisová vybrala jako místo svého volebního štábu. „Kamala! Kamala!“ skandovali cestu její stoupenci. Většinou šlo o mladé lidi, z velké části Afroameričany. „Panebože, musí to vyhrát,“ zaznívalo z jejich řad.
OBRAZEM: Mega MAGA euforie. V táboře trumpovců propuklo nadšení |
Okolí univerzity zablokovaly policejní vozy a nákladní auta městských služeb s radlicemi, takže dostat se k areálu autem nebylo možné. Ulice tak ovládli stoupenci demokratů, prodejci upomínkových předmětů i propalestinští demonstranti.
Nálada v kampusu byla zpočátku vynikající. Trsalo se do rytmu, a když se na velkoplošných obrazovkách objevily první průběžné výsledky z Pensylvánie a Michiganu, kde Harrisová v tu chvíli vedla, dav propukl v jásot. Stejně reagoval po zisku každého „povinného“ státu. Na totéž u Trumpa naopak reagoval bučením.
Téměř každý dostal americkou vlaječku, aby mohl nadšeně mávat, až nastane správný okamžik, ale nálada postupně opadala. Jednak proto, že na výsledky bylo nutné čekat (nakonec ale ne tak dlouho, jak se předpokládalo), jednak kvůli tomu, že pro Harrisovou nebyly příznivé. Po jedenácté hodině začali přítomní ve větším počtu odcházet.
Trump bude diktátor. Ne, všechno zmákne. Co říkali Američané u voleb |
Když média připsala Donaldu Trumpovi Severní Karolínu i Georgii, bylo jasné, že Harrisová musí zvítězit ve Wisconsinu, Michiganu i Pensylvánii. Jenže ve všech za svých protivníkem zaostávala.
Její kampaň oznámila, že během noci už se viceprezidentka vyjadřovat nebude a že promluví ve středu. Tou dobou už ale bylo prakticky jasné, že zpět do Bílého domu má namířeno Trump.