O předčasné hlasování je letos v USA nebývalý zájem (28. října 2020)

O předčasné hlasování je letos v USA nebývalý zájem (28. října 2020) | foto: Profimedia.cz

V USA už odvolilo 80 milionů lidí, Trump a Biden berou útokem klíčové státy

  • 167
Do amerických prezidentských voleb zbývají čtyři dny. Více než 80 milionů z celkových 245 milionů oprávněných amerických voličů už odevzdalo své hlasy v předstihu; korespondenčně volilo přes 50 milionů z nich. Oba prezidentští kandidáti se v pátek pokusí získat na svou stranu obyvatele států z oblasti Velkých jezer.

O volby mají letos nezvykle velký zájem mladí lidé. Podle datové firmy TargetSmart svůj hlas odevzdalo už více šest milionů mladých Američanů. Pro srovnání, v roce 2016 volily ve stejný čas přibližně dva miliony mladých lidí. V průzkumu Harvardovy univerzity řeklo, že půjde „jednoznačně volit“, 63 procent Američanů ve věku 18-29 let. V roce 2016 totéž říkalo 47 procent respondentů.

Podle projektu Floridské univerzity, který monitoruje letošní volby, už odevzdalo svůj hlas v předstihu na 80 milionů Američanů, což je výrazně více než polovina hlasů odevzdaných v prezidentských volbách v roce 2016.

V třetím nejlidnatějším státu Texas již nyní odevzdalo svůj hlas v předstihu více lidí, než kolik se tam celkem sešlo volebních lístků při volbách před čtyřmi lety. Texas je po desetiletí tradiční republikánskou baštou, v poslední době však prochází demografickými změnami a demokraté doufají, že by se jim jej brzy mohlo podařit obrátit na svou stranu. Podle agentury AP však není jasné, která ze stran bude z vysoké volební účasti nakonec těžit.

 V řadě států, včetně několika „bojových“, jako jsou Pensylvánie či Wisconsin, patrně kvůli záplavě korespondenčních hlasů nebude znám vítěz v úterý večer po uzavření volebních místností. Volební experti předpokládají, že sčítání může trvat i řadu dní.

Tady se rozhodne. Projděte si nejdůležitější kolbiště amerických voleb

Podle dostupných dat se letos mnohem více demokratů rozhodlo hlasovat korespondenčně, zatímco větší počty republikánů jsou očekávány ve volebních místnostech.

Je tak možné, že Trump bude mít v předběžných výsledcích ve státech, jako je například Pensylvánie, kde se nesmí korespondenční hlasy sčítat před otevřením volebních místností, nad Bidenem náskok, který s postupným sečtením korespondenčních hlasů zmizí. Tento úkaz někteří označují za „červený přelud“ nebo „modrý posun“. Řada okresů v Pensylvánii již oznámila, že korespondenční hlasy začne sčítat až ve středu.

Ve čtvrtek federální odvolací soud v Minnesotě zablokoval záměr volebních činitelů započítávat hlasy, které dorazí do týdne po volebním dni. Prezident Trump opakovaně prohlásil, že korespondenční hlasování je náchylné k podvodům a nedávno řekl, že vítěz by měl být znám o volební noci.

Kouzelné číslo 270, voliči, volitelé: návod, jak pochopit volební systém USA

V celonárodních průzkumech Biden nad Trumpem v posledních měsících stabilně vede, což agentura Reuters připisuje rozsáhlé nespokojenosti mnoha Američanů s Trumpovým přístupem k pandemii covidu-19. Šířící se nákaza koronavirem si podle americké Univerzity Johnse Hopkinse ve Spojených státech vyžádala více než 228 000 mrtvých. Průzkumy z většiny klíčových států, jejichž hlasování patrně bude zásadní pro výsledek voleb, jsou však mnohem těsnější.

Trump v pátek absolvuje akce spojené s kampaní v Michiganu, Wisconsinu a Minnesotě. Biden má naplánované zastávky ve Wisconsinu, Minnesotě a v Iowě. Michigan a Wisconsin jsou dva historicky demokratické průmyslové státy, v nichž spolu s Pensylvánií ve volbách před čtyřmi lety Trump těsně vyhrál, což přispělo k jeho nečekanému celkovému triumfu. Minnesota, která nezvolila republikánského prezidentského kandidáta od roku 1972, je jedním z mála tradičně demokratických států, o které Trump letos usiluje.

Závěrečným dnům obou kampaní dominuje téma pandemie. Nejméně devět amerických států podle propočtů Reuters ve čtvrtek zaznamenalo rekordní přírůstky nakažených. Prezident Trump od prodělání covidu-19 v kampani nepolevuje a někdy pořádá i tři mítinky denně. Těch se účastní tisíce jeho příznivců, mnozí z nich přitom nenosí roušky a nedodržují rozestupy.

Biden pořádá menší akce, mnohdy v režimu „drive-in“, na nichž jeho podporovatelé kvůli koronaviru zůstávají ve svých autech.

Ekonomika USA trhá rekordy. Čeká ji nejspíš nejrychlejší růst v historii

Trump svým příznivcům tvrdí, že země se dostává z nejhoršího, zatímco Biden takový přístup k pandemii kritizuje. „Donald Trump zamával bílým praporem, nechal napospas naše rodiny a vzdal se viru,“ řekl ve čtvrtek bývalý viceprezident Biden v Tampě na Floridě. Trump, který v tentýž den rovněž vedl kampaň Floridě, mezitím poukázal na ve čtvrtek zveřejněná data, podle nichž americká ekonomika ve třetím čtvrtletí vykázala rekordní vzestup, a hrubý domácí produkt (HDP) se tak v přepočtu na celý rok zvýšil o 33,1 procenta.

Navzdory výraznému oživení ale HDP zůstává pod úrovní z posledního čtvrtletí loňského roku. Podle některých analytiků by se z recese způsobené pandemií mohla ekonomika zotavovat rok i déle.

Hlasoval jsem pro chlápka jménem Trump, vtipkoval americký prezident:

24. října 2020

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video