DeSantis klip oznamující vstup do prezidentského souboje zveřejnil na Twitteru ve středu v 18:00 východoamerického času (o půlnoci SELČ), tedy ve chvíli, kdy měl začít jeho rozhovor se šéfem sociální sítě Elonem Muskem.
Netradiční forma zahájení kampaně se mu ovšem příliš nevyplatila, neboť zvukový přenos se službě Twitter Spaces podařilo plně zprovoznit až po přibližně 25 minutách. Média to hodnotí jako pohromu a trapný moment jak pro DeSantise, tak pro Twitter, který po Muskově loňském převzetí opustila většina pracovníků a který od té doby potkalo několik výpadků či jiných problémů.
Prakticky okamžitě po začátku přenosu pak vypadl zvuk, načež byla slyšet konverzace Muska s jeho týmem, zatímco se šéf Twitteru snažil dění vysvětlovat. „Máme připojený obrovský počet lidí, servery jsou poněkud napjaté,“ řekl v jistém okamžiku.
Přenos, který přitáhl 600 000 posluchačů, byl nakonec zastaven a spuštěn znovu. DeSantis navíc chtěl svou kandidaturu ohlásit při debatě s Muskem, ovšem informace, že zaregistroval prezidentskou kampaň u federální volební komise, se dostala na veřejnost o více než tři hodiny dříve.
„Člověk má jenom jednu šanci na první dojem. V podání floridského guvernéra Rona DeSantise jím byly technické potíže,“ komentoval událost web Politico. Britský bulvár označil start kampaně slovní hříčkou „De-Saster“ a konzervativní portál Breitbart News s odkazem na kandidátovo jméno zvolil slovo „DeBakl“.
Donald Trump si takovou příležitost samozřejmě nemohl nechat ujít. „Wow. DeSanctusův (jedna z Trumpových přezdívek pro jeho rivala – pozn. red.) start na Twitteru je katastrofa!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social. „Celá jeho kampaň bude katastrofa. Uvidíte!“ dodal.
Trumpův štáb na oficiální start DeSantisovy kampaně reagoval i videem, v němž uvádí, že Donald Trump je jenom jeden a že republikánští voliči se nemusí spokojit s „kopiemi“. Odkazuje tím na DeSantisovu věrnost Trumpovu programu a politickému stylu, kterou dokládá guvernérovo úřadování v čele třetího nejlidnatějšího státu USA.
Trumpův tábor zároveň ve svých materiálech využil problémů, které zdržely DeSantisův noční rozhovor s Muskem, přičemž vývoj prezentoval jako odraz osobnosti floridského guvernéra a celé jeho kampaně. Exprezidentovi spojenci reagovali na technické problémy twitterového přenosu vlnou posměšných příspěvků včetně videa, kde se střídají záběry z loňského Trumpova spuštění kampaně se snímky twitterového rozhraní s nápisem: „start se připravuje“.
Ještě před pěti lety byli oba republikánští politici blízkými spojenci, když Trump pomohl DeSantisovi k těsnému vítězství v guvernérských volbách na Floridě. Po loňské obhajobě mandátu se však DeSantis v očích komentátorů i Trumpova týmu stal nejvážnějším vyzyvatelem exprezidenta v souboji o nominaci Republikánské strany pro nadcházející prezidentské volby. Trump svého soupeře už před potvrzením jeho kandidatury kritizoval a zesměšňoval, DeSantis se konfrontaci vyhýbá.
Kdo podle vás získá republikánskou nominaci pro americké prezidentské volby?
„DeSantis se ale ve středu večer při sérii událostí naplánovaných ke startu kampaně vymezoval vůči svému hlavnímu rivalovi jen nepřímo, aniž by ho jmenoval,“ napsala agentura AP. Jeho strategie podle ní připomíná počínání Trumpových soupeřů v roce 2016, kteří se pozdějšího prezidenta zdráhali přímo napadat a nesprávně předpokládali, že sám své šance na zvolení pohřbí.
Během přenosu na službě Twitter Spaces, který se nakonec podařilo zprovoznit, zopakoval DeSantis frázi, kterou v poslední době používá v reakci na otázky na Trumpa. „Musíme ukončit kulturu poražených, která v posledních letech nakazila Republikánskou stranu,“ řekl zřejmě v odkaze na neschopnost Trumpa přijmout porážku v prezidentských volbách roku 2020. V následném rozhovoru v televizi Fox News guvernér dodal, že všichni republikánští kandidáti by se během primárek měli zapojit do televizních debat, což Trump zatím neslíbil.
„DeSantis ve středu dal jasně najevo, že ještě není úplně připraven jít s Trumpem do ringu,“ napsal deník The New York Times. Podle listu ale zároveň naznačil, že jeho případná kritika se bude týkat Trumpova nesplněného slibu o vybudování zdi na americko-mexické hranici nebo jím jmenovaných šéfů americké centrální banky a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).