USA posílají do Zálivu další tanky

  15:29aktualizováno  15:29
Americké námořnictvo si objednalo dvě velké komerční lodě. Do poloviny listopadu mají do Perského zálivu dovézt obrněné jednotky, pro něž nebylo místo na sedmácti armádních speciálních plavidlech. Pentagon přesuny, které trvají už několik měsíců s občasnou výpomocí obchodní flotily, bagatelizuje. Situace přitom připomíná přípravy před válkou v roce 1991. Kongres ráno schválil prezidentu Bushovi možnost úderu na Irák.

"Hledáme dvě velké obchodní lodě pro přepravu obrněných jednotek a pásových vozidel z Evropy a USA na Blízký východ v rámci příprav na možný úder proti Iráku," vyhlásilo výběrové řízení americké námořnictvo.

Podle agentury Reuters má armáda zájem o trajekty, které jsou schopny nejpozději do poloviny listopadu odvézt 867 kusů "nebezpečného pohyblivého nákladu" na ploše přes 30 tisíc čtvrečních metrů.

"Tohle je největší objednávka od námořnictva za poslední dobu, co jsem viděl," řekl Reuters nejmenovaný zdroj, zabývající se lodní přepravou.

Armáda už do Zálivu poslala velké množství jednotek a munice na sedmnácti předsunutých plavidlech, které vyrazily ze základny Diego Garcia v Indickém oceánu.

Americký prezident George Bush muže udeřit na Irák poté, co mu to umožnil Kongres. O krizi jedná také Rada bezpečnosti OSN, která se nemůže dohodnout na nové rezoluci. - více zde

Armáda se přesouvá do Zálivu od prázdnin
Americká armáda se přesouvá do oblasti Perského zálivu minimálně od prázdnin. Poprvé se zpráva, že si námořnictvo objednalo velkou obchodní loď, která poveze tanky a další těžkou techniku, objevila na začátku září.

Ministerstvo obrany ve Washingtonu tehdy tvrdilo, že armádní výzbroj míří na Blízký východ průběžně kvůli cvičením v Kuvajtu a Jordánsku. Druhým důvodem je doplnit velké vojenské sklady, které na Blízkém východě zůstaly po válce v Perském zálivu.

"Velení vojenské námořní přepravy si pronajalo nákladní loď pro plavbu z jihovýchodního pobřeží USA do blíže neupřesněného přístavu v zálivu na konci září," potvrdily zářijový přesun agentuře Reuters zdroje z americké obchodní flotily.

Šlo už o třetí zásilku zbraní a vojenské výzbroje během krátké doby, k níž bylo využito komerční plavidlo. "Americké námořnictvo už zřejmě vyčerpalo kapacity své vlastní flotily, proto se obrátilo na otevřený trh," soudí vojenští analytici.

Experti: V kontejnerech mohou být tanky
Agentura Reuters analyzovala jeden z dokumentů, který vypočítává, co má loď, objednaná v září, přepravit. Šlo o 67 kusů různého nákladu, kontejnerů a vozového parku. Dohromady bylo potřeba k uskladnění 5202 metrů čtverečních.

Podle expertů odpovídají rozměry a váhy přepravovaných zásilek uvedených v dokumentu skoro přesně standardnímu americkému válečnému tanku Abrams. "Loď může snadno nést tanky," připustil zdroj z obchodního loďstva obeznámený s děním v americké armádě.

"Moc bych v tom nehledal. Náklad je docela malý vzhledem k tomu, co už v oblasti je," řekl angentuře jeden z úředníků Pentagonu. "Pořád tam přesouváme něco kvůli cvičením, jako je to nadcházející s Jordánskem. A obchodní lodě využíváme protože nemáme dostatečné kapacity," řekl další zdroj z ministerstva obrany.

Podobné přesuny těžké techniky předcházely válce v roce 1991, kdy irácká vojska obsadila Kuvajt. "Supervelmoc buduje palebnou sílu kvůli vojenskému zásahu," shodli se experti.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Do dvou dnů budu zase sedět, chlubil se násilník. A napadl pětiletou dívku

V Anglii poslali do vězení muže, který před půl rokem sexuálně napadl pětiletou dívku. Násilník přitom brány věznice po...

Trump se snaží očistit. Nechal zveřejnit svůj první hovor se Zelenským

Bílý dům zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským protějškem...

Revoluci spustili Slováci, studentský průvod k nim jede oslavit i Zeman

Už den před 17. listopadem 1989 vyšli do ulic studenti v Bratislavě. Jejich nepovolený průvod je přehlíženým, přitom...

Ve 14 zastřelil otce a dítě na hřišti, teď dostal mladistvý v USA doživotí

Doživotí si odpyká sedmnáctiletý chlapec, který před třemi lety zastřelil svého otce a poté na školním hřišti v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz