V USA nebožtíky kvůli ekologii zkompostují. Aktivistka už má na to firmu

  10:35aktualizováno  10:35
Prach jsi a v prach se navrátíš? Už ne. Bude z tebe hnojivo. Aspoň na západě USA. Lidstvo je tam ekologičtější. Těch zplodin třeba při kremaci... A tak se ve státu Washington budou lidé moci do roka nechat zkompostovat. Až skončí jejich pozemská cesta, bude z nich něco jako mulčovací kůra. A také zdroj příjmů pro firmu aktivistky.

Katrina Spadeová drží kompost, zatím z krávy. | foto: AP

Mulčovací kůra je to, co vidíte obsypané kolem stromů, v obchodech se to prodává v pytlích, nejlevnější se dají koupit i pod 70 korun. 

Fotogalerie

V podstatě z vás bude kompost. Oficiálně se tomu ale říká „přirozená organická redukce“. 

Příslušný zákon pro stát Washington, který je první v Americe, byl odhlasován v místním Kongresu. Teď schází jen podpis guvernéra, ale to už je formalita.

Guvernérem je totiž Jay Inslee, demokrat kandidující na prezidenta s programem založeným především na ekologii a boji s klimatickou změnou. A tenhle způsob odchodu ze světa má být podle svých propagátorů vysloveně ekologicky šetrný, což potěší každého umírajícího. 

Aktivistka, která změnu prosadila, už na ni má připravenou firmu Recompose. Říká, že z jednoho člověka udělají tři čtvrtě krychlového metru půdy. To jsou dvě kolečka.

Jmenuje se Katrina Spadeová a udělala si na tom magisterský titul. Na universitě už zkusila pilotní projekt, při němž zkompostovala šest těl. Udělat z nich půdu jí trvalo něco mezi čtyřmi až sedmi týdny. 

Jak se to dělá? V podstatě se jen urychlí rozklad. Tělo se uloží do uzavřené vany s vojtěškou, hoblinami a slámou. Vše se zahřívá na 55 stupňů Celsia, což je ideální teplota pro různé mikroby a bakterie. Současně tato teplota zabíjí všechny nebezpečné mikroorganismy, takže kompost lze bezpečně použít. 

Zesnulý nemusí cítit vinu

Představa je taková, že pozůstalí si převezmou nebožtíka v podobě mulčovací hmoty, uloží ji na místo podobné dnešním rozptylovým loučkám nebo si do ní doma zasadí kaktus. Nebo ji mohou mít v urně. 

Jak ekologicky opustit tento svět: kremace za nízké teploty a kompostace

Spadeová i všichni politici, kteří zákon protlačili, k němu mají přímo ekologickou argumentační legendu. A tak zesnulý například nemusí cítit vinu, že i po smrti zanechá strašlivou uhlíkovou stopu, která vzniká při kremaci.

Spočítáno je všechno: při pohřbu žehem se spotřebuje 106 litrů paliva. Když vezmete v potaz počet všech Američanů, kteří se nechají spálit (loni 912 000), vychází z toho prý, že se přitom do vzduchu dostane 246 240 tun oxidu uhličitého, což je stopa, kterou za sebou nechá 41 040 aut. Přesně takhle to zastánci zákona tvrdí.

Ale nebojte, teď přichází kompostace. A ta zachraňuje čistý vzduch, protože uvolňuje jen osminu zplodin ve srovnání s kremací.

Přestože zrovna stát Washington patří mezi nejuvědomělejší a nejpokrokovější místa Ameriky, míra pohřbů žehem tam patří k nevyšším v USA v duchu sloganu nechte půdu živým. A osmina je už pořádný rozdíl.

Nové pohřby změní tělo na hnojivo

Podobně je to i s uložením do země.

V Americe je ročně s nebožtíky pohřbeno i 90 000 tun oceli, zhruba 1,6 milionu tun betonu, 70 792 kubíků dřeva (rakve) a taky 2 839 058 litrů různých konzervačních chemikálií a roztoků. Když to ekologicky cítící Washingtoňané slyší, trpí. 

Nebožtíci se rozloží jako čipmankové

Ale kompostace, čili citlivě řečeno přirozený návrat těla k přírodě, má zatím jednu zásadní chybu. Je dost drahá. 

Spadeová chce účtovat za rozložení těla 5 500 dolarů (téměř 127 000 Kč). I když pohřeb do země vyjde na něco kolem sedmi tisíc, je kremace skoro o polovinu levnější. 

Dali Čechům ekologickou rakev z papíru. Uspěla hlavně díky ceně

Ale občané Washingtonu cítí ekologicky, zvlášť když jim Spadeová lyricky říká, že se „rozloží stejně jako listí a větve v lese nebo čipmankové“. Jak to bude například s lebkou, řečeno nikde nebylo.

Jeden zásadní rozdíl proti kremaci tady však rozhodně je. Popel z kremace nemůže sloužit novému životu, tedy přízemně řečeno jako hnojivo, protože je zbaven všech potřebných látek. Je to jen prach.

Nový zákon také umožní, aby se lidé ve Washingtonu nechali rozpustit v louhu, ale to už mají i v devatenácti jiných amerických státech.

Lidí je totiž hodně, ledovce tají a ekologické zděšení sílí. A to má v roce 2037 umírat ročně o milion Američanů víc než teď. 

Studentky chystají ekohřbitov. Popel chtějí ukládat ke kořenům stromů: 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Le Penová triumfovala v eurovolbách. Strana prezidenta Macrona je druhá

Krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského...

Protiunijní Národní sdružení (RN) Marine Le Penové vyhrálo volby do Evropského parlamentu ve Francii. V očekávaném...

Developer zakázal dětem hrát panáka na ulici, křída podle něj hyzdí domy

„Je to hanba napsat, že skákání panáka panáka, kazí vzhled jejich domů, zvláště...

Nepříjemného překvapení se dočkaly děti ve skotském Bishopbriggs, jednoho z předměstí Glasgow. Developerská společnost,...

Wilders v eurovolbách propadl, vyšachovávají ho konkurenční nacionalisté

Geera Wilders odvolil v nizozemském Haagu. (23. května 2019)

V Nizozemsku nečekaně vyhrála volby do Evropského parlamentu levicová Strana práce s 18 procenty hlasů. Uspěla i nová...

Najdete na iDNES.cz