Muammar Kaddáfí na archivním snímku

Muammar Kaddáfí na archivním snímku | foto: AP

USA vydávaly Kaddáfího oponenty do libyjských mučíren, tvrdí aktivisté

  • 59
Spojené státy používaly techniku mučení vězňů vodou více, než dosud jejich rozvědky přiznávaly. V čerstvé zprávě to tvrdí organizace Human Rights Watch. Kromě toho přináší důkazy o údajně aktivní spolupráci Washingtonu s bývalým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím těsně po atentátech na USA v roce 2001.

V dokumentu, který má 154 stran, se tvrdí, že USA vydaly proti minimálním diplomatickým zárukám Libyi Kaddáfího oponenty zatčené v cizině. Mnozí z nich pak byli ve vězení mučeni, přičemž předtím prošli mučením i v amerických věznicích nebo při výsleších s americkými vyšetřovateli.

"Nejenom, že USA Kaddáfímu předložily jeho nepřátele na stříbrném podnose, ale CIA tyto lidi předtím sama mučila," sdělila agentuře AP autorka zprávy a odbornice na boj proti terorismu Laura Pitterová.

HRW svá zjištění zveřejnila krátce poté, co americké ministerstvo spravedlnosti uzavřelo vyšetřování metod CIA při výsleších podezřelých z terorismu. Vyšetřování ministerstva skončilo bez obvinění personálu CIA, protože údajně nebylo možné dokázat, že vyšetřovatelé postupovali v rozporu s pokyny vlády minulého prezidenta George Bushe (více o obvinění Bushe najdete zde).

Waterboarding

Při waterboardingu vyslýchaný leží přivázán na nakloněné lavici a přes roušku se mu nepřetržitě lije na hlavu a do úst voda. To vyvolává dávení a téměř autentický pocit tonutí. Prý je to velmi účinná výslechová metoda, byť drastická.

Nejkontroverznější z technik je vyvolání pocitu dušení vyslýchaných s pomocí vody, takzvaný waterboarding. Bush i vedení CIA tvrdí, že tato metoda byla použita jenom u tří předpokládaných špiček al-Káidy, které byly na tajném seznamu CIA. Jde o Chálida Šajcha Muhammada, abú Zubajdu a Abdar Rahíma Našírího.

HRW se opírá o rozhovory se 14 Libyjci, kteří prošli americkými věznicemi v Afghánistánu nebo byli zadrženi a vyslýchání v Maroku, Pákistánu, Thajsku a Súdánu pro podezření ze spolupráce s islámskými radikály. Většina z nich patřila k oponentům Kaddáfího a z Libye uprchli v 80. a 90. letech. Měli sice v Afghánistánu vlastní výcvikový tábor, ale protiamerické kampani al-Káidy se vyhýbali. Jejich cílem bylo připravit se na boj proti Kaddáfímu.

Někteří prý byli v celách spoutáni nazí v nejrůznějších pozicích bez možnosti odejít na záchod. Do cely přitom byla puštěna hlučná hudba. První měsíce neměli ani možnost se umýt. "Teď jste ve vězení Spojených států amerických. Tady nebudou žádná lidská práva. Od 11. září jsme na něco podobného zapomněli," řekla prý jednomu z Libyjců americká vyšetřovatelka.

Dokud prý z něj ona a její kolegové nedostali, co chtěli, pouštěli na něj s přestávkami vodu, přičemž měl zabalenou hlavu a jeho tělesnou teplotu sledoval lékař.

Mluvčí CIA Jennifer Youngbloodová k tomu řekla, že agentura má zaznamenány tři hlavní případy použití waterboardingu, a připomenula, že ministerstvo spravedlnosti nerozhodlo zahájit soudní řízení proti CIA. HRW viní USA z toho, že po atentátech nerozlišovaly mezi teroristy zaměřenými na Ameriku a lidmi bojujícími výhradně proti režimům ve vlastních zemích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video