USA vydávaly Kaddáfího oponenty do libyjských mučíren, tvrdí aktivisté

  12:41aktualizováno  12:41
Spojené státy používaly techniku mučení vězňů vodou více, než dosud jejich rozvědky přiznávaly. V čerstvé zprávě to tvrdí organizace Human Rights Watch. Kromě toho přináší důkazy o údajně aktivní spolupráci Washingtonu s bývalým libyjským vůdcem Muammarem Kaddáfím těsně po atentátech na USA v roce 2001.

Muammar Kaddáfí na archivním snímku | foto: AP

V dokumentu, který má 154 stran, se tvrdí, že USA vydaly proti minimálním diplomatickým zárukám Libyi Kaddáfího oponenty zatčené v cizině. Mnozí z nich pak byli ve vězení mučeni, přičemž předtím prošli mučením i v amerických věznicích nebo při výsleších s americkými vyšetřovateli.

"Nejenom, že USA Kaddáfímu předložily jeho nepřátele na stříbrném podnose, ale CIA tyto lidi předtím sama mučila," sdělila agentuře AP autorka zprávy a odbornice na boj proti terorismu Laura Pitterová.

HRW svá zjištění zveřejnila krátce poté, co americké ministerstvo spravedlnosti uzavřelo vyšetřování metod CIA při výsleších podezřelých z terorismu. Vyšetřování ministerstva skončilo bez obvinění personálu CIA, protože údajně nebylo možné dokázat, že vyšetřovatelé postupovali v rozporu s pokyny vlády minulého prezidenta George Bushe (více o obvinění Bushe najdete zde).

Waterboarding

Při waterboardingu vyslýchaný leží přivázán na nakloněné lavici a přes roušku se mu nepřetržitě lije na hlavu a do úst voda. To vyvolává dávení a téměř autentický pocit tonutí. Prý je to velmi účinná výslechová metoda, byť drastická.

Nejkontroverznější z technik je vyvolání pocitu dušení vyslýchaných s pomocí vody, takzvaný waterboarding. Bush i vedení CIA tvrdí, že tato metoda byla použita jenom u tří předpokládaných špiček al-Káidy, které byly na tajném seznamu CIA. Jde o Chálida Šajcha Muhammada, abú Zubajdu a Abdar Rahíma Našírího.

HRW se opírá o rozhovory se 14 Libyjci, kteří prošli americkými věznicemi v Afghánistánu nebo byli zadrženi a vyslýchání v Maroku, Pákistánu, Thajsku a Súdánu pro podezření ze spolupráce s islámskými radikály. Většina z nich patřila k oponentům Kaddáfího a z Libye uprchli v 80. a 90. letech. Měli sice v Afghánistánu vlastní výcvikový tábor, ale protiamerické kampani al-Káidy se vyhýbali. Jejich cílem bylo připravit se na boj proti Kaddáfímu.

Někteří prý byli v celách spoutáni nazí v nejrůznějších pozicích bez možnosti odejít na záchod. Do cely přitom byla puštěna hlučná hudba. První měsíce neměli ani možnost se umýt. "Teď jste ve vězení Spojených států amerických. Tady nebudou žádná lidská práva. Od 11. září jsme na něco podobného zapomněli," řekla prý jednomu z Libyjců americká vyšetřovatelka.

Dokud prý z něj ona a její kolegové nedostali, co chtěli, pouštěli na něj s přestávkami vodu, přičemž měl zabalenou hlavu a jeho tělesnou teplotu sledoval lékař.

Mluvčí CIA Jennifer Youngbloodová k tomu řekla, že agentura má zaznamenány tři hlavní případy použití waterboardingu, a připomenula, že ministerstvo spravedlnosti nerozhodlo zahájit soudní řízení proti CIA. HRW viní USA z toho, že po atentátech nerozlišovaly mezi teroristy zaměřenými na Ameriku a lidmi bojujícími výhradně proti režimům ve vlastních zemích.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Rusko proniklo do bojů v Sýrii, spolu se syrskou armádou vstoupilo do Kobani

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky ve středu večer vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Ještě v...

Američtí vojáci viní Turky, že je metodickou palbou vyhánějí ze Sýrie

Turci údajně cíleně útočí na americkou armádu, aby ji donutili odstoupit od syrských hranic. Tvrdí to představitelé...

Británie požádá o odklad brexitu, pokud do soboty nebude dohoda

Britská vláda požádá o další odklad brexitu, pokud se jí nepodaří do soboty ratifikovat podmínky odchodu z Evropské...

Rusové u místa srpnového výbuchu rakety zadrželi tři americké diplomaty

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři americké diplomaty, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa...

Najdete na iDNES.cz