Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

USA pod Hindúkušem ztrácí svoji nejdelší válku. Proč Taliban vítězí?

  16:31
Právě před deseti lety dopadly na Afghánistán první americké bomby. Na začátku nejdelší války, kterou kdy USA vedly, se bojovníci Talibanu rozprchli a zemi nechali spojencům téměř bez boje. V úkrytech se však zotavili a gerilovou válkou odsunuli konec konfliktu na neurčito.
Francouzský odstřelovač střeží oblast severně od afghánské metropole Kábulu

Francouzský odstřelovač střeží oblast severně od afghánské metropole Kábulu | foto: Reuters

Hodinky ukazovaly 18:27 našeho času a nad Kábulem se rozlehl hřmot britských a amerických letounů. Bylo 7. října 2001 a spolu se zlověstným rykem se Afghánistánem rozezněly i první výstřely války. Války, která délkou trumfla i Vietnam, a stala se nejdelším konfliktem americké historie.

I po letech bojů zkušení stratégové více či méně hlasitě tvrdí, že je konec konfliktu v nedohlednu. Zpočátku to přitom vypadalo na rychlé vítězství. Taliban kapituloval za pár týdnů a z Hindúkuše dul po jeho tyranské vládě mocný vichr plný naděje. 

Válečný účet

Vojáci

V Afghánistánu bojuje pod křídly NATO 130 tisíc vojáků ze 47 zemí, 90 tisíc z nich jsou Američané. Ti mají v Afghánistánu ještě asi 10 tisíc vojáků v misi Trvalá svoboda. Český kontingent čítá 622 lidí.

Obětí

Nejstřízlivější odhady hovoří o 11 tisících zabitých civilistech, přesná čísla ale neexistují a budou pravděpodobně několikanásobně vyšší. Zahynulo 2 750 zahraničních vojáků (z toho 1 800 Američanů) a 10 až 30 tisíc povstalců.

Stahování

Do konce letošního roku by mělo být z Afghánistánu staženo 10 tisíc amerických vojáků, dalších 23 tisíc pak do konce léta 2012. Povaha americké mise v Afghánistánu se má změnit z bojové na podpůrnou.

Finance

Podle březnové studie amerického Kongresu přijdou náklady spojené s operací Trvalá svoboda americké daňové poplatníky na 444 miliard dolarů (7,5 bilionu korun). Snížení americké přítomnosti v Afghánistánu si podle průzkumu CBC News v současnosti přejí téměř dvě třetiny Američanů.

Zdroj: ČTK

Po deseti letech bojů však počet padlých západních vojáků se blíží k třem tisícům a Taliban opět úspěšně rozsévá strach mezi obyvateli. Na první pohled přitom nemá hnutí, které drží v šachu odchod amerických jednotek v Afghánistánu, co nabídnout. 

Postrádá aktivního charismatického lídra, jednotné velení i jakoukoli politicko-ekononomickou vizi. Jak je tedy možné, že zatímco tři roky po začátku tažení nebylo o Talibanu slyšet vůbec, před čtyřmi lety už ovládal polovinu země, o rok později měl pod kontrolou 72 procent Afghánistánu a teď řádí na většině území?

Irák a zanedbaný rozvoj, osudové chyby Američanů

"Lidé vítali Američany, protože je vnímali jako osvoboditele. Tehdy nebylo možné, aby se Taliban okamžitě vrátil," vysvětlil pro BBC Mahmúd Šáh, někdejší šéf bezpečnosti na kmenových územích v Pákistánu, které sídlí s Afghánistánem.

Jenže pak udělali Američané dvě chyby, které dokonale smazaly psychologickou výhodu z počátku tažení. Zaměřili se na bojové akce, místo aby se soustředili na stabilizaci a rozvoj a Afghánistán se brzy ocitl ve stínu války v Iráku.

Právě v té době se ale z Íránu a Pákistánu vracely miliony Afghánců, kteří prchli před válečným běsněním. Mezi rozvalinami své země našli akorát zkorumpované úředníky napojené na novou vládu. Zklamání z úspěchu Talibanu velmi pomohlo.

Jeho bojovníci v roce 2001 nezmizeli, jen využili znalosti prostředí a na čas odešli sbírat síly do rozeklaných údolí, kam noha západního vojáka nikdy nevkročila a nevkročí. Velká část bojovníků našla bezpečné útočiště na kmenových územích v pákistánském Vazíristánu.

Vazíristán, obří výcvikový tábor Talibanu

Právě tady se narodil tuhý odboj a podle odborníků tomu velmi pomohla pákistánská armáda a tajné služby, které tajnými dohodami z Vazíristánu v podstatě udělaly jeden velký výcvikový tábor Talibanu. Ostatně první těžké ztráty utrpěli vojáci NATO v Afghánistánu právě v oblastech, které s Vazíristánem sousedí.

McChrystal o válce

V projevu před Radou pro zahraniční vztahy dlouholetý velitel vojsk v Afghánistánu Stanley McChrystal prohlásil, že USA a jejich spojenci v NATO jsou jen o málo víc než z padesáti procent blíž k dosažení svých válečných cílů.

Taliban pak plíživě získával jednu oblast za druhou. V roce 2006 už opět ovládal velké oblasti v provinciích Zábul, Kandahár a Hílmand, v dalších letech své bašty trpělivě rozšiřoval na sever směrem ke Kábulu.

V Afghánistánu tehdy kvůli zuřící válce v Iráku nebyl dostatek amerických vojáků, kteří by mohli čelit přesile vycvičených povstalců s perfektní znalostí prostředí. Výsledek se dal očekávat. Z Hílmandu a Kandaháru udělal Taliban své bašty, a dokonce tu zakládal továrny na výrobu min.

V některých odlehlých vesnicích zajistil Taliban pořádek a získal si přízeň místních. Ti začali ke kdysi nenáviděným povstalcům přistupovat pragmaticky podle hesla: Američané za pár let odejdou, Taliban tu bude navždy. 

Nová taktika Talibanu a mír v nedohlednu

Po posílení amerických jednotek v roce 2010 se situace mírně zlepšila, ale Taliban přišel s účinnou taktikou. Soustředí se na sebevražedné atentáty a vybírá si spektakulární cíle, kde bude mít útok velký psychologický dopad. Ozbrojenci se nezdráhají útočit ani v Kábulu.

Příliv čerstvých a perfektně trénovaných bojovníků z Pákistánu navíc neustává. Podle BBC je až na hranice vozí pákistánští vojáci, aby si je nenašly střely bezpilotních letounů. V takové situaci má podle expertů klid zbraní šanci jenom v případě, že vláda s Talibanem uzavře mírovou smlouvu.  

A tak není divu, že se desáté výročí začátku války v Afghánistánu nijak zvlášť neoslavuje. Afghánci si nechtějí příliš připomínat dlouhé roky konfliktu, který už stál tisíce životů a stovky miliard dolarů. Lidé totiž dobře ví, že i dnes, deset let od začátku bojů, padnou další nevinní civilisté, kteří budou jen dalšími rukojmími sváru, jehož konec je v nedohlednu.

MAPKA: Oblasti, které NATO předalo afghánským silám
Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Vrah tělo ubodaného muže hodil do žumpy, tam tlelo dva měsíce. Dostal 20 let

25. dubna 2024

Krajský soud v Ostravě poslal na dvacet let do vězení 62letého Karla Machalu za to, že předloni v...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno 

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...