Bezprecedentní bouře, která už před vánočním víkendem strhávala elektrické vedení a způsobila smrtelné autonehody, se rozkládá přes více než 3 200 kilometrů od amerického státu Texas po kanadskou provincii Québec.
Nějakému druhu výstrahy před zimním počasím čelí šedesát procent obyvatel USA, podle Národní meteorologické služby jde o 200 milionů lidí.
Až minus 45 stupňů, Američany čekají nejmrazivější Vánoce za desítky let |
Teploty ve státech od Skalistých hor na západě USA po Apalačské pohoří na východě podle meteorologů klesly drasticky pod běžné hodnoty.„V některých oblastech může pobyt venku vést do několika minut k omrzlinám,“ varovali.
V severoamerickém státě Montana teploty dosáhly až minus 45 stupňů Celsia, minus 17 stupňů pak zaznamenali ve městě Hell ve státě Michigan.
„Je tady hrozná zima, zažíváme opravdu těžké časy,“ řekla BBC barmanka z města Elk Park v Montaně. Místní na sociálních sítích sdíleli videa, na nichž v mrazu vyhazují do vzduchu vroucí vodu, která se okamžitě promění ve sníh.
V zasněžené Jižní Dakotě došlo běžné palivo příslušníkům místních původních kmenů, kteří podle svých představitelů musí pálit oblečení, aby se udrželi v teple. Ve státech Jižní Dakota a Wyoming byly naměřeny hodnoty kolem minus 45 stupňů Celsia. Více než jeden a půl milionu amerických domácností nyní čelí výpadku elektrického proudu.
Ruší se tisíce letů
V USA bylo k pátečnímu večeru zrušeno více než 5 900 vnitrostátních a mezinárodních letů. Zrušeno bylo dosud také 1 200 sobotních letů. Uzavírky se týkaly i několika dálnic, při nehodách ve státech Ohio, Missouri a Kansasu zemřelo nejméně šest lidí.
Silnému mrazu a sněžení čelí také Kanada, kde jsou nyní podle BBC statisíce lidí bez elektrického proudu. Extrémní počasí panuje ve většině země, od Britské Kolumbie po Newfoundland.
Pro Buffalo v americkém státě New York meteorologové předpověděli masivní sněhovou bouři, napadnout by mělo až 90 centimetrů sněhu. Starosta města Byron Brown vyzval obyvatele, aby neopouštěli domovy. „V tomhle určitě nechcete nikam jezdit,“ napsal na Twitteru a přidal video.
Pobřeží Tichého oceánu na severozápadě USA mrznoucí déšť pokryl vrstvou ledu, podle BBC ve zmrzlých ulicích Seattlu bruslili někteří obyvatelé. Pobřežní oblasti na opačné straně země se zase potýkají se záplavami. Některé ulice a domy ve městě New York zaplavily přílivové vlny.
BBC uvádí, že dokonce i obvykle mírnější jižní státy Louisiana, Alabama, Florida a Georgia obdržely varování před mrazem.
Stejně rychle, jak mrazivá vlna do USA přišla, by zase mohla odeznít. V některých oblastech na severozápadě USA mají teploty brzy opět stoupnout.