Pomoci se mu dostává i v současné válce proti Hamásu, který se těší podpoře z Teheránu. Americká vláda už v pondělí uvedla, že útoky na její jednotky na Blízkém východě podle jejích informací přímo nenařídila íránská vláda.
„Naše síly jsou v Iráku na pozvání irácké vlády, které pomáháme v zajištění dlouhotrvající porážky Islámského státu, stejnou misi plní (američtí vojáci) také v Sýrii. Skupiny blízké Íránu se snaží odvést naší pozornost,“ řekl v úterý novinářům mluvčí Pentagonu Pat Ryder.
Zástupci americké vlády a diplomacie nicméně opakovaně varují Írán a jemu blízké organizace, aby nezneužívaly situace a nepodnikaly vojenské operace proti Izraeli ani americkým jednotkám na Blízkém východě.
„Spojené státy nevyhledávají konflikt s Íránem. Nechceme, aby se tento konflikt rozšířil. Ale pokud Írán nebo jeho zástupné skupiny zaútočí na americký personál, buďte si jistí, že své lidi budeme bránit rychle a rozhodně,“ řekl dnes také americký ministr zahraničí Antony Blinken na jednání Rady bezpečnosti OSN v New Yorku.
Izrael se obává „íránské“ fronty ze Sýrie, USA pošlou další letadlovou loď |
V rámci posilování svého obranného postoje v regionu USA podle mluvčího Bílého domu Johna Kirbyho přesunou do Perského zálivu jednu ze dvou úderných námořních skupin s letadlovou lodí, jež USA vyslaly do Středomoří po začátku války v Izraeli.
Mluvčí Pentagonu Ryder také reagoval na zprávy amerických médií o tom, že USA doporučují Izraeli, aby odložil pozemní invazi do Pásma Gazy, aby USA měly čas se připravit na možné útoky na americké zájmy na Blízkém východě.
„Kdy a jak Izrael provede své operace záleží na jeho rozhodnutí. My se nyní snažíme pochopit, jaké jsou jeho (vojenské) potřeby a předáváme zkušenosti z bojů v zastavěných oblastech.
Současně se snažíme zdůraznit, že je důležité omezovat civilní oběti,“ řekl Ryder. Uvedl také, že americký ministr obrany Lloyd Austin je se svým izraelským protějškem v kontaktu „téměř na denní bázi“.