KOMENTÁŘ: Americký obchod obchodů

  15:05aktualizováno  15:05
Při řešení otázky Palestiny narazilo mnoho amerických prezidentů. Trumpův zeť teď chystá tajný plán, který má využít strachu z Íránu, k arabskému smíření s existencí Izraele, píše ve svém komentáři český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.

Desítky tisíc Izraelců pochodovaly v rámci oslav Dne Jeruzaléma ulicemi tohoto města. Akce se uskutečnila pouhý den před chystaným přestěhováním amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma. (13. května 2018) | foto: AP

Ve Washingtonu se toho mnoho neutají, alespoň ne nadlouho. O to zajímavější je příběh „tajného plánu“ Trumpova zetě Jareda Kushnera a jistého Jasona Greenblatta, kterak najednou a kompletně vyřešit po více než pět tisíc let zamotávaný problém oblasti, které dnes říkáme Blízký východ. 

Jde o plán tak dobře utajený, až jedna část města delší čas spekulovala o tom, že ve skutečnosti neexistuje. Snad proto aby se podobným pletichám předešlo, začaly teď pomalu prosakovat nezaručené kousky nadále tajného plánu, tedy zprávy o tom, co americká administrativa v budoucnu hodlá navrhovat, a komu.

V porovnání se svými předchůdci podědil Donald Trump reálně nový upgrade Blízkého východu. V jeho čtení jde o oblast unavenou nekonečným sporem o Palestinu, který už nebaví ani jeho oběti, natož jeho účastníky. Nejde již o území rozdělené podél hranic starého nábožensko-etnického arabsko-židovského sporu, ale o prostor dnes propojený strachem z šíitského perského nebezpečí.

Děsu tak akutního, až překonává staré rozdíly. Tento strach z Íránu pod tlakem amerických sankcí na novém Blízkém východě podle Trumpa nakonec paradoxně spojí izraelské Židy s pouštními wahhábisty Saúdské Arábie.

Kushnerův plán se má pokusit využít této situace. Podle Američanů by nově otevřené možnosti mohly být využity k ukončení starých sporů. Chtějí využít, anebo zneužít strachu z Peršanů – posílených po mylném odstranění jejich věčné irácké hrozby Trumpovými předchůdci – k arabskému smíření s existencí Izraele. Ten je na rozdíl od jejich vlastních armád výraznou vojenskou hrází, do které se Írán nikdy nepustí.

Kushnerův plán

Součástí nového konsenzu musí být ovšem dořešení situace Palestinců žijících po generace jak za hranicemi státu Izrael, tak uvnitř něj, jakož i na palestinských autonomních územích. Jejich skutečná čísla jsou politickou zbraní a každý z účastníků si falšuje statistiky sám.

Fotogalerie

Je však zřetelné, že dnes jde o více než pět milionů lidí s OSN registrovaným statutem uprchlíka. Představa, že by je v jakémkoli příštím plánu zhruba devítimilionový Izrael hodlal přijmout zpět na své území, není z říše snů, ale spíše nočních můr. Nadále tedy realisticky zůstává ve hře nemnoho jiných možností.

Dvoustátní řešení Izraele a Palestiny a návrat Palestinců do Palestiny s mezinárodními penězi. Přijetí Palestinců za místní v arabských státech, kde jsou již po několik generací uprchlíky. Či prohlášení Jordánska, kde mají dávno Palestinci většinu, za onu Palestinu a kombinace předešlého. Každá z těchto možností je případnými účastníky vášnivě nenáviděna, vesměs z pochopitelných důvodů. A současně technicky žádná další možnost reálně neexistuje.

Podle zatím neověřitelného šumu blízkovýchodní diplomacie nový Kushnerův plán údajně počítá s kombinací všech výše uvedených možností, tedy reálnou existencí Izraele a Palestiny, připojení Západního břehu k Jordánsku, výměnami území mezi Izraelem a palestinskou autonomií tak, aby Izrael byl bezpečný a Palestina ekonomicky smysluplná, saúdskými penězi, co to všechno zaplatí, a Palestinci tak unavenými, odporu neschopnými a bez nadějí na reálnou arabskou podporu, že to nakonec přijmou.

Průzkum bojem

Testem tohoto vidění reality bylo americké rozhodnutí přesunout ambasádu do Jeruzaléma. Dříve by takový krok znamenal odjezd arabských velvyslanců z USA, vyhazování Američanů z řady muslimských zemí, tlak na cenu ropy a zahájení třetí intifády. Místo toho se ozvaly protesty na chodbách OSN. 

Palestinští představitelé, se kterými se nebaví ani ostatní Palestinci a Hamás, se přestali bavit s Američany a Saúdové nazvali k tématu svolaný summit arabských vůdců Al Quds, tedy Jeruzalém. Mnoho povyku a žádné činy měnící tektoniku politické, ekonomické a vojenské situace.

Palestinci ztratí právo na návrat: podle USA to je řešení pro Blízký východ

Pokud by tento průzkum bojem naznačoval, že je v této chvíli opravdu možné prodat i neprodejné, zůstávají nadále Achillovou patou jakéhokoli plánu tři otázky. Kdo fyzicky plán na palestinské, jordánské a dalších stranách koupí? Kolik bude takový nákup stát, protože tady platí prodávající? 

A hlavně, je to opravdu kupec, kdo zastupuje kupujícího? Dokáže třeba palestinský prezident Mahmúd Abbás prodat svoji vlastní populaci Fatáhem nadále vyžadované dvoustátní řešení, když už jediný problém nepředstavuje to, jak malý a ekonomicky nepříliš udržitelný stát tak dostanou, ale to, že dnes už více než 30 procent stále mládnoucí palestinské populace žádný vlastní stát nechce?

Nic dnes ve Washingtonu nezajímá evropské diplomaty více než utajovaný Kushnerův blízkovýchodní plán. Snad jen obávané příští clo na evropské automobily. Vzhledem k imigrační vlně z Blízkého východu do Evropy, která ovlivňuje naši vlastní bezpečnost, je to víc než pochopitelné. 

Rozhodně více než to, že Evropa jako národní státy a Evropa jako EU po letech nakonec není u jednacího stolu a pasivně čeká, co nám 37letý bývalý realitní makléř Kushner z New Jersey s Izraelci stále více milujícími ruské pelmeně a pouštními vlastníky ropy vyjednal. Už teď je jasné, že můžeme být značně překvapeni, skoro jako sami Palestinci.

Když Saddám Husajn před lety prohlásil bitvu o Irák za „matku všech bitev“, bylo jasné, že ji realisticky vůbec nehodlá vyhrát. Výrokem začal připravovat emoční přijetí příští porážky. Prezident Donald Trump rád říká navrhovanému tajnému plánu Jareda Kushnera „matka všech problémů“ čili „obchod obchodů“. Nejspíš teprve uvidíme, proč.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Drsná vražda čerpadlářky. Postřelili ji skrz dveře a nechali vykrvácet

Čerpací stanice u Nelahozevsi ve středních Čechách je po vraždě opět v provozu....

Čerpadlářka, kterou zabili v prosinci na benzince v Nelahozevsi dosud neznámí pachatelé, se podle zjištění MF DNES...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Brexit může položit irské zdravotnictví. Přes Británii jde 70 procent léků

Irové se obávají o dodávky léků z Velké Británie.

Irská vláda se stále více obává brexitu bez dohody, který podle ní ohrožuje pravidelné dodávky léků. Více než dvě...

Útok v Sýrii s 18 mrtvými, včetně čtyř Američanů. Přihlásil se k němu IS

Sebevražedný útočník se odpálil v severosyrském městě Manbidž. (16. ledna 2019)

Sebevražedný útočník se ve středu odpálil v centru severosyrského města Manbidž. K incidentu zjevně namířenému hlavně...

Akce pro Palacha bude, řekli pořadatelé koncertu neofašistů ve Veroně

Jan Palach

Koncert věnovaný památce Jana Palacha v italské Veroně se konat bude. Uvedli to ve středu organizátoři akce poté, co...

Najdete na iDNES.cz