Chálid Šajch Muhammad po svém zadržení v roce 2003 | foto: AP

Strůjce útoků z 11. září začnou soudit v roce 2021, 18 let po dopadení

  • 34
Soud s Pákistáncem Chálidem Šajchem Muhammadem, považovaným za strůjce útoků ve Spojených státech z 11. září 2001, začne 11. ledna 2021. V pátek o tom rozhodl vojenský soudce. Šajch Muhammad a čtyři další muži stanou před vojenským soudem na americké základně Guantánamo na Kubě.

Při útocích unesenými letadly v New Yorku a Washingtonu zemřelo téměř tři tisíce lidí. Pětice čelí obvinění ze spáchání válečných zločinů včetně terorismu, únosu a tři tisíce vražd. V případě usvědčení jí hrozí tresty smrti. 

Fotogalerie

Šajch Muhammad byl dopaden v Pákistánu v roce 2003. Patřil k vedení islamistické teroristické sítě Al-Káida a tvrdí, že byl hlavním strůjcem útoků z 11. září 2001 i dalších teroristických akcí. 

Na Guantánamu je zadržován od roku 2006, předtím byl několik let v tajných zařízeních americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). V nich se mučilo

Šajch Muhammad už se nechal slyšet, že hodlá přiznat vinu a že uvítá, když se stane mučedníkem. Podle Pentagonu přiznal, že je za atentáty odpovědný „od A do Z“. 

Za vlády prezidenta George Bushe byl obžalován už v roce 2008 před vojenským soudem. Bushův nástupce Barack Obama ale o rok později činnost vojenských soudů pozastavil. Případ chtěl dostat před soud civilní, což však zmařil Kongres. 

V roce 2011 byla práce vojenských tribunálů obnovena a tehdy byla proti pětici opět vznesena obvinění, téměř shodná s těmi předchozími. 

Archivní záběry z 11. září 2001: