Policie v Dallasu zasahuje proti demonstrantům protestujícím proti násilné...

Policie v Dallasu zasahuje proti demonstrantům protestujícím proti násilné smrti černocha George Floyda. (1. června 2020) | foto: AP

Nepokoje podněcují zahraniční síly, tvrdí ministr spravedlnosti USA

  • 55
Do současných protestů ve Spojených státech amerických, které vyvolala smrt černocha George Floyda, zasahují zahraniční aktéři snažící se ovlivnit všechny znesvářené strany. Ve čtvrtek to prohlásil ministr spravedlnosti William Barr, který zastává post generálního prokurátora USA. Na vypátrání podněcovatelů násilných akcí se už zaměřily federální bezpečnostní sbory.

„Jsme svědky toho, jak se zahraniční aktéři na všech stranách snaží rozdmýchat násilí,“ řekl Barr na tiskové konferenci. Otázce, kdo má vliv na současné nepokoje, se v poslední době v USA věnuje celá řada falešných zpráv a konspiračních teorií.

Soros a tajemný muž s deštníkem. Konspirační teorie kolem protestů v USA

Barr dodal, že protesty spojené s pietou za Floyda se ve svůj prospěch snaží ukrást radikální skupiny včetně krajně levicového hnutí Antifa. Toto hnutí za strůjce násilností považuje americký prezident Donald Trump.

Podle Barra je nepopiratelné, že mnozí Afroameričané ztratili důvěru v justiční systém Spojených států. „To se musí změnit,“ míní. Zároveň zdůraznil, že násilí cestou ke změně není.

„Zatímco mnozí mírumilovně vyjadřují svůj hněv a žal, jiní se zmocnili protestů cestou násilí,“ řekl ministr spravedlnosti. „Takové nesmyslné anarchistické činy nejsou uplatněním práv podle prvního dodatku (americké ústavy),“ řekl. První dodatek americké ústavy zaručuje svobodu projevu a shromažďování.

Násilnosti doprovází podle Barra také zločiny, jejichž cílem je vystrašit spoluobčany a zastrašit společnost. Přislíbil, že federální úřady strůjce podobných akcí dopadnou, a poznamenal, že kvůli násilí a rabování federální bezpečnostní složky dosud zadržely 51 lidí.

Ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray zdůraznil, že úřady se nijak nesnaží bránit poklidným protestům v konání, násilné demonstrace jsou ale nepřijatelné a musí skončit. Podobně jako Barr i Wray prohlásil, že radikální anarchistická uskupení, jako je Antifa, protesty zneužívají k násilnostem a prosazování svých extremistických postojů.

K Floydově případu Wray řekl, že FBI zahájil vyšetřování toho, zda čtveřice nyní již bývalých minneapoliských policistů při zatýkání neporušila jeho federální práva.

„S vyšetřováním postupujeme rychle,“ uvedl. Pokud by vyšetřovatelé zjistili porušení federálních zákonů, hrozila by zasahujícím policistům federální obvinění, nyní čelí trestnímu řízení na úrovni státu Minnesota.

Podle generálního prokurátora státu Minnesota Keitha Ellisona však bude trestní stíhání a souzení policistů náročné a dlouhé. Podle portálu BBC proto vyzval pobouřenou veřejnost, aby s návratem k normálnímu životu nečekala na konec procesu.

Finančně přispívá raper Kanye West

Na pomoc rodině Floyda, ale i rodinám nedávno zabitých černochů Ahmauda Arberyho a Breonny Taylorové věnoval dva miliony dolarů (přes 47 milionů korun) americký raper Kanye West. Příspěvek je mimo jiné určen na pomoc s právními náklady rodin Arberyho a Floyda, rovněž má plně pokrýt univerzitní školné Floydovy dcery Gianny, které je teď šest let. S odvoláním na Westova zástupce o tom informoval zpravodajský server CNN.

Multikulturní Amerika je konstrukt, jenž neexistuje, míní velvyslanec Kmoníček

Peníze jsou také určeny pro podniky v krizi vlastněné Afroameričany v Chicagu, kde West vyrůstal, a v dalších městech. Arbery byl zastřelen koncem února, když se šel proběhnout nedaleko svého bydliště v Brunswicku v jihovýchodním státě Georgia. V tomto případů policie zatkla tři bělochy podezřelé z vraždy.

Taylorová, která pracovala ve zdravotnictví, zemřela v březnu následkem střelby poté, co k ní do bytu v Louisville v Kentucky vnikla trojice policistů. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zahájil vyšetřování případu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video