Harvard velebil Merkelovou, ta si neodpustila šťouchance do Trumpa

  20:33aktualizováno  20:33
Kritizovat amerického prezidenta při ocenění na americké univerzitě neváhala německá kancléřka Angela Merkelová. Ta v Harvardu převzala čestný doktorát a před aplaudujícím dvacetitisícovým publikem pronesla projev prošpikovaný šťouchanci do Donalda Trumpa. K přímému výpadu se však neodhodlala.

Německý týdeník Der Spiegel označil čtvrteční vystoupení Merkelové za „proti-Trumpovskou řeč“ a jakési kancléřčino „účtování“. A to „uprostřed USA, na Trumpově vlastním území“. Zároveň šlo ale o diplomatické balancování, ne-li kličkování: „Zaútočila na politiku amerického prezidenta – ale ani slovem ho nezmínila,“ dodal list. 

Fotogalerie

„Nesmíme lži nazývat pravdou a pravdy lžemi,“ opřela se jinotajně do Trumpa, jehož poradkyně použila pro lež výraz „alternativní fakta“. Samotný Trump má na kontě přes 10 000 nepravdivých výroků, tvrdí list The Washington Post

„Protekcionismus a obchodní konflikty ohrožují volný obchod ve světě a tím i základ naší prosperity,“ rýpla si Merkelová do šéfa Bílého domu. Ten zavedl cla i na evropskou ocel a hliník a hrozí cly na evropská čili i německá auta. 

Merkelová hovořila i o nutnosti řešit klimatickou změnu, jejíž závažnost, ba existenci Trump zpochybňuje.„Více než kdy jindy musíme přemýšlet a jednat mnohostranně, ne jednostranně, globálně, ne národně, kosmopolitně a nikoli izolacionisticky. Stručně řečeno: společně místo osamoceně,“ prohlásila. 

Zastřeně se tak navezla do Trumpa, pod jehož vedením USA samy opustily mezinárodní ujednání jako Pařížskou klimatickou dohodu a jadernou dohodu s Íránem

Merkelová si neodpustila ani více či méně skryté polemiky s Trumpovým plánem zdi na americko-mexické hranici, která má omezit ilegální imigraci do USA. 

Kancléřka napřed hovořila o své zkušenosti s Berlínskou zdí, která prý omezovala její možnosti, ale nikoli přemýšlení, představivost a sny. Potom přešla ke „zdem v hlavách“ jako „zdem z ignorance a bigotnosti“. Ty podle ní rozdělují členy rodin i společenské skupiny a měli bychom je strhnout. 

Jaké je tajemství úspěchu Harvardovy univerzity

Merkelovou si vyslechli novopečení absolventi, bývalí studenti i představitelé elitní školy. Často ji přerušovali potleskem, zazníval i jásot a nechyběly ani ovace ve stoje. „Na okamžik se zdá, že sama Merkelová je ohromena vlnou sympatií, kterých se jí dostalo,“ uvedl Spiegel. „Byla oslavována jako popová hvězda,“ doplnil. 

Předsedkyně Asociace absolventů Harvardu Margaret Wangová, která Merkelovou spolupozvala, reagovala na její vystoupení obdivným „Wow“.

Merkelová útočila v bezpečném prostředí

Merkelová mluvila na promoční slavnosti soukromé univerzity, která je řazena k nejlepším v USA i ve světě. Studuje na ní mnoho cizinců, takže se v jistém smyslu otírala o Trumpa před celým světem. 

Trump se krčí před Merkelovou. Snímek z G7 vyvolal na Twitteru poprask

Pro své popichování si však vybrala školu, která je považována za liberální a tudíž Trumpovi málo nakloněnou. Navíc se pyšní mottem „pravda“. 

Merkelová odletěla do USA jen do Bostonu, u kterého Harvard sídlí. Nezastavila se ve Washingtonu, kde mohla pohovořit s Trumpem nebo některým z jeho spolupracovníků. Spiegel napsal, že ve Washingtonu ani v Berlíně údajně nenašli vhodný termín pro schůzku obou státníků. 

Merkelová byla v Harvardu poprvé a zřejmě naposledy, protože ohlásila odchod z politiky. Převzala čestný doktorát z práva, ačkoli část jejích kritiků tvrdí, že v migrační krizi a při záchraně eura porušila německé i evropské právo. V září 2017 to prohlásila Alice Weidelová, představitelka opoziční Alternativy pro Německo (AfD). 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

NATO omylem vyzradilo, v kterých zemích a na jakých základnách má atomovky

Americké jaderné zbraně v Evropě

Dokument, který na internetu uvedl, co neměl, je už zase stažen. Ale už je to venku: pět zemí, šest základen, na nich...

Další z rubriky

Jsi tu méně než dva roky? Můžeš zase jít. USA usnadnily zrychlenou deportaci

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci. Chce tím obejít imigrační...

Puch, krysy a ostuda. Řím se topí v odpadcích, pomoct mají ostatní státy EU

Neuklizené odpadky v římské čtvrti Centocelle (10.7.2019)

Místní i turisty otravují v Římě tuny hnijícího odpadu v ulicích. Hromady přitahují hmyz i krysy a v parném létě se z...

Tisíce polských žáků se nedostaly na střední. Může za to reforma školství

Polský protest učitelů proti reformě školství (17. 4. 2019)

Střední školy v Polsku nepřijaly ke studiu tisíce žáků. Důvodem je kontroverzní reforma školství z roku 2017, která...

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER QUALITY ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz