Od počátku roku zasáhly kulky alespoň 275 lidí. Pro srovnání, za rok 2019 úřady napočítaly 269 obětí střelby. Za poslední dekádu jen v letech 2016 a 2017 bylo obětí střelby víc.
Podle minneapolského deníku Star Tribune o letních měsících vždy lze na ulicích Minneapolisu častěji slyšet třeskot zbraní, letošní nárůst počtu případů střelby je přesto nezvyklý. List nárůst přičítá nepokojům, které vypukly napříč americkými městy v reakci na smrt černocha George Floyda.
Míra násilností dosáhla takové úrovně, že některé místní komunity ustanovují ozbrojené patroly pověřené hlídáním sousedství před lupiči, žháři a násilníky. Jednou z nich je černošská skupina Minnesota Freedom Fighters, která podporuje držení zbraně pro černochy. Už po deset dní chrání převážně afroamerické čtvrti v Minneapolisu.
„Stříleli na nás, ale my jsme nestříleli zpět na temnou ulici,“ řekl listu The Wall Street Journal vůdce skupiny Jamil Jackson. Skupina má 45 členů, někteří mají za sebou vojenský trénink.
Častými obětmi střelby jsou mladí černoši. Afroameričané přiznávají, že vzhledem k současné vyhrocené situaci mají strach z útoků na černošské komunity ze strany krajně pravicových milicí. Obavy mají i z policie.
Kadence Hamptonová proto nezavolala policii, i když viděla, jak tři muži obrali jinou ženu o peněženku při nákupu potravin. „Když se ukáží, věci se stupňují. Nejsem přesvědčena, že volat policii je dobrý nápad“, myslí si žena.
Řada policistů je kvůli rozšířené nedůvěře demotivovaná. Už 200 policistů oznámilo, že ve službě pro 850 členný policejní sbor skončí. Ztráta 20 % policejní síly vyvolává značné znepokojení.
„Je skoro, jako kdyby nukleární bomba zasáhla město a lidé, kteří nezahynuli, stáli okolo,“ řekl listu The New York Times Rich Walker, který pro policii v Minneapolisu pracuje už šestnáct let. „Jsem stále překvapený, že se policisté ukazují v práci.“
Podle mluvčího minneapolského policejního oddělení Johna Eldera policie podporuje sousedské hlídky. Považuje je za „přídavek, nikoliv náhradu policejního oddělení“. Elder neslyšel, že by s místními patrolami byly nějaké problémy.
Nejsme zvířata ani zrádci. Policisté v USA jsou frustrovaní a opuštění |
V jednom sousedství v blízkosti na počátku protestů proti policejní brutalitě vypálené a vyrabované policejní stanice obyvatelé obehnali dva městské bloky, nejprve odpadkovými koši, pak sutinami. Jednu křižovatku chvíli bránila loď na přívěsu, než nedaleký výrobce železa postavil trvalou bránu. Policie bariéry schválila s tím, že musí být volný vstup pro záchranné služby, pokud budou potřeba.
Sousedství zároveň stráží ozbrojené hlídky, které v noci vyhodí kohokoliv, kdo do sousedství nepatří. „Nejsme na to hrdi, ale museli jsme to udělat,“ ospravedlňuje opatření Tania Riverová, která spolu se svou matkou spravuje dětské centrum. „Dostalo se to do bodu, kdy spáchání zločinu nemělo žádné následky.“
Náhrada policie
Podle městské radní Liney Palmisanové ozbrojené městské hlídky otevírají Pandořinu skříňku. „Můžete velmi snadno vytvořit ty samé věci, proti kterým jsme se shromáždili“.
Ani další násilnosti neodradily radní v Minneapolis od plánu zrušit policii |
Radní na počátku června oznámili záměr nahradit minneapolské policejní oddělení „oddělením komunitní bezpečnosti a prevence násilí“.
V pátek už radní schválili první permanentní snížení 193 milionového rozpočtu. Jeden milion dolarů věnují programu nazvanému Léčba násilí (Cure Violence), který má za cíl vyškolit občanské prostředníky schopné vyřešit konflikty nenásilnou formou.
Podle některých aktivistů z hnutí za zrušení finančních prostředků policii (defund the police), je snížení rozpočtu příliš malé. Další aktivisté za práva černochů vyčítají radě, že představila plán nahrazení policie, aniž by měla jasnou představu, kdo ji nahradí a jak.